Alışveriş, Finans ve Seyahat: Satın Alma Yolculuğunda Mobil Sitelerin ve Uygulamaların Rolü

Şubat 2017

2017'de pazarlamacıların karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan biri, akıllı telefon kullanımının tüketici davranışını nasıl etkilediğini anlamaktır. Mobil cihaz kullanım oranı hâlâ hızla artmaya devam ederken, artık bu cihazlar ürün ve hizmetleri araştıran, keşfeden ve satın alan çok sayıda kullanıcı için hayati rol oynuyor. Mobil platformdan daha fazlasını elde etmek isteyen işletmelere yardımcı olma misyonumuzun bir parçası olarak, mobil sitelerin ve uygulamaların Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) genelindeki kullanıcıların davranışına etkisi hakkında bir araştırma gerçekleştirdik.

Mobil Alışveriş

 

Mobil, EMEA ülkelerindeki tüketiciler için mobil site veya mobil uygulamadan birini tercih etmek anlamına geliyor. Araştırma sonucunda edindiğimiz ilk bilgilerden biri, müşterinin satın alma yolculuğunun hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak bu iki platformdan birini kullandığını gösteriyor. Kullanıcılar, mevcut tüm ürün ve sağlayıcıları araştırdıkları keşif aşamasında genellikle mobil siteleri, satın alma işlemlerini tamamlamak içinse mobil uygulamaları tercih ediyorlar. Bu pazarlar olgunlaştıkça, mobil uygulamadan yapılan satın alma işlemlerinin tüm mobil işlemler içinde %50'den fazla yer tuttuğunu gözlemlediğimiz ABD'dekine benzer trendlerin ortaya çıktığına tanık olabiliriz.

4b1ca_TR-Shopping

Kullanıcıların neden bazen mobil siteleri, bazen de mobil uygulamaları tercih ettiğini anlamak için hem kullanıcıların tamamlamaya çalıştıkları işlemlere hem de site ve uygulamalardaki kullanıcı deneyimlerinin bu etkinliklere ne ölçüde uyarlanmış olduğuna bakmalıyız. Araştırmamızda, belli bir amaç gütmeden web'e göz atan kullanıcıların çoğunlukla mobil siteleri tercih ettiğini gördük. Katılımcıların %49'una göre, sitelerin uygulamalardan daha fazla bilgi içermesi daha olası. Buna karşılık, tanımlı bir işlemi hızla tamamlamak isteyen kullanıcıların genellikle uygulamaları tercih ettiğini öğrendik. Katılımcıların %60'ına göre uygulamalar daha hızlı yüklenirken, %62'sine göre uygulamalarda gezinmek daha kolay. Ayrıca, alışveriş uygulaması indiren kullanıcıların %41'i, uygulamayı indirmelerindeki amacın indirim ve tekliflerden yararlanmak olduğunu dile getirdi. Mobil uygulamaların kullanımını artırmayı amaçlayan pazarlamacılar, sahip oldukları hız ve kullanılabilirlik avantajına bel bağlamakla kalmayıp, mevcut içeriğin mobil web sitelerindeki kadar güncel ve kapsamlı olduğundan emin olmalılar. Diğer yandan, pazarlamacılar mobil sitenin trafiğini artırmak istediklerinde, kullanıcıların yine sitenin hızını ve kullanım kolaylığını dikkate alacağının farkında olmalılar.

Mobil Finans

Araştırmamızda, mobil alışveriş davranışının genel kalıplarına göz atmanın yanı sıra mobil platformun Finans ve Seyahat sektörleri üzerindeki etkisini de inceledik. Mobil uygulamalarda bakiye görüntüleme, para transferi ve fatura ödeme gibi tüm işlemlerin geleneksel bankacılık sistemlerine göre çok daha kolay ve kullanışlı olması sayesinde, Mobil Finans uygulamaları bu sektördeki kullanıcılarla büyük ilerleme kaydetti. Cihazlarında ortalama iki finans uygulaması yüklü olan katılımcılarımızın %31'i bunları her gün kullandığını söyledi. Finans uygulaması kullanıcılarının %54'üne göre, bunları indirmelerinin başlıca sebebi, birincil banka veya finans kuruluşları tarafından yayınlanmış olmasıydı. Mevcut müşterilerin mobil uygulamalarını indirip kullanması için böylesine güçlü bir teşvikle yola çıkan finansal kuruluşlar, uygulamalarının kullanımını artırmak üzere müşteri bağlılığından yararlanma konusunda muazzam bir fırsata sahip. Bankacılık uygulamaları, yaygın bankacılık işlemlerine sağladığı rahat erişimin yanı sıra para yatırma, işlem yapma ve bakiye durumuyla ilgili bildirimler sayesinde kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırarak onlar için vazgeçilmez hale gelebilir.

2b848_TR-Finance

Mobil Seyahat

Seyahat sektöründe, tatil planlayan veya iş seyahati için yer ayırtan kullanıcıların mobil site kullanmaya daha yatkın olduğunu gördük. Kullanıcıların %57'si son 30 gün içinde bu amaçla bir mobil siteye başvurmuş olduğunu ifade etti. Ancak araştırma, sitelerin uygulamalardan daha çok tercih edilmesinin belirgin bir nedeni olmadığını ortaya koydu. Yani iyi tasarlanmış bir yerel uygulamanın bu trendin önüne geçip tüketicilerle sıkı bir etkileşim oluşturmaması için hiçbir neden yok. Seyahat davranışının, araştırma temelli ve işlem temelli etkinlik olarak ikiye ayrıldığı düşünülürse keşif aşamasındaki tüketicilerin aradığı içeriği dahil etmek, seyahat uygulamaları için büyüme fırsatı sunuyor. Uçuş bilgileri, indirimler ve diğer keşif içeriklerini kusursuz bir uygulama deneyimiyle öne çıkarmak, özellikle kullanıcılar uygulama içi satın alma işlemlerini tamamlama fikrine daha da alıştıkça etkileşimi güçlendirip dönüşümü artırabilir.

22908_TR-Travel

Bunlar, mobil sitelerin ve uygulamaların EMEA ülkeleri genelindeki tüketicilerin davranışına etkisiyle ilgili araştırmamızın yalnızca bir kısmı. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bölgeyle ilgili özetleri ve ülke bazında raporları buradan indirebilirsiniz.

Mobil Cihazlara Öncelik Veren Bir Dünyada Büyümenin Sırrı Ölçümdür