Alışveriş yapanların mağaza reyonunda videoya başvurduğu 3 beklenmedik durum

Stephanie Kumar / Aralık 2019

Banyonuzu yenilediğinizi ve ihtiyacınız olan her şeyi almak üzere mağazaya gittiğinizi düşünün. Mağaza reyonunda, musluk seçeneklerinin sayısı ve upuzun kurulum ayrıntıları listesi, işinizi zorlaştırıyor. Gördüğünüz ekstra vidalara ihtiyacınız olmadığından eminsiniz ama bir yerlerden tanıdık geliyorlar. Bir tuvalet ürünleri markasının ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşıladığını düşünüyorsunuz ama hiç duymadığınız yeni bir markayla karşılaşıyorsunuz. Eve dönüp daha fazla araştırma yapmak yerine telefonunuzu elinize alıp video izliyorsunuz.

Alışverişe çıktığında tam satın almaya hazır olduğu anda videoya başvuranların sayısı giderek artıyor. Gerçekten de dünya çapında alışveriş yapanların %55'inden fazlası, mağazada alışveriş yaparken online video izlediklerini söylüyorlar.1

Bu ilginç alışveriş davranışını, global çapta detaylı bir nitel ve nicel araştırmayla keşfettik. Kullanıcıların online videoyu nasıl kullandığını daha iyi anlamak için 10 ülkede 24 binin üzerinde kullanıcıyla anket ve 125 kullanıcıyla bire bir röportaj yaptık.2

Bu araştırma, dünyanın her yerinden kullanıcıların alışveriş yolculuklarının sonunda videoyu ilginç şekillerde kullandığını ortaya çıkardı. Mağaza reyonunda videonun kullanımıyla ilgili öne çıkan üç yöntemi açıklıyoruz.

Video, sanal alışveriş listesi işlevi görüyor

Sürekli olarak karşılaştığımız şaşırtıcı kullanımlardan biri, bazı kullanıcıların el yazısı veya dijital alışveriş listelerinden vazgeçerek videoyu tercih etmesiydi. Röportaj yaptığımız kullanıcılardan biri şu açıklamada bulundu: "Liste yapan biri değilim. Her şeyi aklımda tutuyorum. Videoyu su tesisatı veya elektrik reyonunda tekrar izleyerek ihtiyacım olan her şeyi aldığımdan emin oluyorum."

Kullanıcılar, hırdavat dükkanlarının, hobi dükkanlarının ve süpermarketlerin reyonlarında bu dükkanlara gelmelerine neden olan videoları yeniden izliyor. Binging with Babish'in nasıl trileçe yapılır videosu gibi videolar ve okul için kendin yap fikirleri, kullanıcılara neden dükkana geldiklerini hatırlatabilir. Görüştüğümüz kullanıcılardan biri şunları söyledi: "Bir dükkana geldiğimde ne alacağımı unutursam videoyu açıp malzemeleri kontrol ediyorum. Kenara çekilip videoyu izliyorum ve nelere ihtiyacım olduğuna bakıyorum."

Bazen, içerik üreticinin verdiği belirli bir ipucunu hatırlamak için de video izliyorlar. Kullanıcılardan biri şunları söyledi: "Vlogger'ın bahsettiği ürünü hatırlamak için videoyu tekrar izliyorum. Vlogger'ın 'Bu ürünü öneriyorum.' dediği anı bulmam gerekiyor."

Video, kullanıcıların kendilerine güvenini artırıyor

Bir ürünle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacı olan veya aradıkları şeyi nerede bulacağından emin olamayan kullanıcılar, Lowe's boya seçimi videosu gibi içeriklere başvurur. Görüştüğümüz kullanıcılardan biri şu sözlere yer verdi: "Ne zaman malzeme almaya gitsem videoları tekrar izleyerek farklı boya türlerini inceliyorum. Çalışanlara YouTube videolarını gösterip 'Bunu arıyorum.' diyorum ve ürünün onlarda olup olmadığını soruyorum."

Ayrıca, içerik üreticinin deneyimine başvurmanın veya tamirciyle nasıl konuşulur videosunda olduğu gibi hızlı bir eğitici izlemenin kullanıcılara özgüven kazandırdığını ve karmaşık ürünlerin ya da konuların basitleştirilmesine yardımcı olduğunu da gözlemledik. Görüştüğümüz kullanıcılardan biri şunları söyledi: "YouTube bana yapabildiğimi bilmediğim şeyleri yapabileceğimi öğretti. Örneğin, tamircinin bildikleriyle ilgili artık daha fazla bilgi sahibiyim ve bu durum kendimi daha rahat hissetmemi sağlıyor."

Video, nihai kararda önemli bir etken

Kullanıcılar, ihtiyaçlarına en uygun markaya veya ürüne karar vermeleri gerektiğinde mağaza içinde videoya başvuruyor. Niceliksel araştırmalara göre, alışveriş yapanların yarısından fazlası, online videonun satın alacakları markaya veya ürüne karar vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor.3 Bu durumu, röportajlarımızda da gözlemledik. Röportaj yaptığımız kullanıcılardan biri şu ifadeleri kullandı: "Genellikle belirli bir markanın ürünlerini satın alıyorum fakat bu yaklaşım pek faydalı olmadı. Alışveriş yaparken çok sayıda kepeğe karşı etkili şampuan olduğunu fark ettim. YouTube'da önerilen en iyi ürünü aradım ve bu ürünü satın aldım."

Konuştuğumuz başka bir kullanıcıdan da benzer yorumlar aldık: "Birkaç gün önce Home Depot'dayken YouTube'da matkap setlerini arayıp hangi ürünün daha iyi olduğunu ve gerilim testlerinde hangisinin daha hızlı performans kaybına uğradığını inceledim."

Bu durum, markalar için ne anlama geliyor?

Alışveriş yapanlar, içerik üreticilerin özgün incelemelerini izlemekten gerçekten hoşlanıyor fakat pazarlamacılara da önemli bir görev düşüyor. Markanızın, anlık olarak ortaya çıkan bu tür ihtiyaçları karşılamak için kullanıcıların karşısına çıkacağı yöntemler düşünün. Bu yöntemler, yeni fikirleri tetikleyici veya ilham verici reklamlar ya da soruları yanıtlayarak kullanıcılara satın alma yolculuklarında yardımcı olan daha ayrıntılı içerikler olabilir. Araştırmayı seven müşterilerin sizden alışveriş yapmasıyla veya size sadık kalmalarıyla ödüllendirilebilirsiniz.

Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?