Cannes 2017: Çeşitliliğin Şifresini Çözmek - Sizi sürekli kazanan, kapsayıcı bir ekipten ayıran şey nedir?

Nigel Morris / Ağustos 2017

Cannes Lions 2017'deki YouTube Beach sahnesinde konuşan Dentsu Aegis Network Amerika Kıtası CEO'su Nigel Morris, dijital ekonomide büyümeyi amaçlayan tüm şirketler için çeşitliliğin neden vazgeçilmez öneme sahip olduğunu açıkladı.

Dentsu Aegis Network Amerika Kıtası CEO'su Nigel Morris'e göre, çeşitlilik ve YouTube gibi dijital platformların entegrasyonu, modern işletmelerin takip etmesi gereken bir model sunuyor. İş gücünde çeşitlilik açısından bakıldığında dünya son on yılda hatırı sayılır şekilde daha iyi bir yer haline gelmiş olsa da Nigel, özellikle değişime karşı hâlâ direncin olduğu liderlik düzeyinde yapılması gereken çok iş olduğunu düşünüyor. Nigel bu alanda henüz gerçekleştirilememiş olan ilerleme hakkında "Sadece adaletsiz olduğunu düşünmekle kalmıyorum, aynı zamanda kaçırılan müthiş bir fırsat olduğuna da inanıyorum" diyor.

Kendi kuruluşundan örnek veren Nigel, çeşitliliğin Dentsu Aegis Network için işin yürütülmesi açısından vazgeçilmez bir unsur olduğunu söylüyor. Nigel sözlerine şöyle devam ediyor: "İşletmemizin bir misyonu var. Bu misyon markaların yaratılışına yenilik getirmeye odaklanıyor. Dünyamız değişiyor, müşterilerimizin dünyası da değişiyor." Bu değişimin temelinde geleneksel ekonomiden, tamamen talep tarafından şekillenen dijital ekonomiye geçiş yer alıyor. İnsan odaklı bu yeni dünyada, geleneksel işletmeler çevrelerinde gördükleri değişime kucak açmadıkları sürece başarıya ulaşmakta zorlanacaklar. Kısa süre önce kendi uyum sağlama sürecinde önemli bir adım atan Dentsu Aegis Network, kâr hanesinden çok daha fazlasını dikkate alma kararlılıklarını vurgulamak için "toplumun" resmi paydaşlardan biri olarak benimsendiğini ilan etti.


"Dünyamız değişiyor, müşterilerimizin dünyası da değişiyor… Pozitif olmalıyız, cesur olmalıyız."

- Nigel Morris, Dentsu Aegis Network Amerika Kıtası CEO'su


Çeşitliliğe daha açık ve amaç odaklı kuruluşların birçok avantajı vardır ve bunları tekrar etmek önemlidir. Çeşitliliği hedef haline getiren işletmeler, mümkün olan en geniş yetenek havuzuna erişebilir, çok farklı yeteneklere sahip çalışanları bünyelerine dahil etme imkanına sahip olur.Bu, daha iyi fikirlerin, dolayısıyla daha iyi kararların önünü açar. Dentsu Aegis Network bünyesinde faaliyet yürüten bölümler bu güçlüğü kendilerine özgü şekillerde ele aldılar. Bunun sonucunda, iProspect’in kadın girişimciler için geliştirdiği bir hızlandırma programı olan "Female Foundry" ve medyada yeterince temsil edilmeyen gruplardan kişileri istihdam eden yeni bir BK dijital ajansı olan fortysix gibi girişimler ortaya çıktı.

8329e_Decoding-deverity-Body1

İşletmenin kapsayıcılık ilkesini benimsemesine yardımcı olmak için Nigel "çeşitliliğin şifresini çözmeye" ve mevcut engelleri belirlemeye çalıştı. Makine öğrenimi ve otomasyon gibi teknolojiler gelecek on yılda önemli bir yıkıma neden olacak gibi görünüyor; siyaset ve eğitimdeki trendler dünyayı değiştirecek; gelecek nesil kaçınılmaz olarak yepyeni bir düşünüş şekline ve yeni kültürel biçimlere sahip olacak. İnsanların kısa vadedeki etkileri abartırken uzun vadedeki sonuçları hafife almak şeklindeki eğilimi göz önüne alındığında, bu çeşitli temaların nasıl bir rol oynayacağını yorumlamak güç olabilir. Bu nedenle, işletmelerin bugün atabilecekleri somut, ulaşılabilir adımlara odaklanmaları gerekiyor.

Elbette ilerlemenin önündeki bariyerler oldukça yüksek. İçgüdüsel muhafazakarlıktan mantıksızca yüksek beklentilere kadar geniş yelpazeye yayılan bu bariyerlerin tümü de pozitif değişime katkıda bulunacak çalışmaları zayıflatma potansiyeli taşıyor. Bu anlamda, Nigel liderliğe çok iş düştüğünü, yönetimsel performansın önemli bir özelliği olan çeşitlilikle ilgili anlamlı TPG'lerle adım atılması gerektiğini düşünüyor..

Sektördeki iş ortaklığı ve iş birliği de herkesi ileriye götürecek eylem koalisyonunun oluşturulmasında büyük önem taşıyor. Nigel sözlerine şunları ekliyor: "Hemen şimdi başlamalıyız, her gün başlamalıyız, çünkü bu hiç değişmiyor. Pozitif olmalıyız, cesur olmalıyız."

Google'da Pazarlamanın İç Yüzü: YouTube Bumper Reklamlarıyla Başlayan Bir Medya Planını Test Etme