Duracell en iyi YouTube bumper reklamlarından birini nasıl oluşturdu: 1 kampanya başarı öyküsü, 3 görüş

Megan Haller / Eylül 2017

Giderek daha fazla marka, video pazarlamalarıyla etki yaratmak amacıyla kısa öyküleri kullandığı için YouTube'daki en iyi altı saniyelik reklamlardan bazılarını bulmaya çalıştık. Dünya genelinde "atıştırmalık" içeriklerle görüntüleyenleri doyuran 20 markayı kutlayan ilk YouTube Ads Leaderboard: Bumper reklam sürümümüzü izleyin.

En iyi YouTubebumper reklamlarını oluşturmak için ne gerekir? Kazananlardan biri olan Duracell’in “Slamtone” reklamının ardındaki ekiple bir araya gelerek bu başarıyı getiren video reklam stratejisini inceledik.

Duracell’in “Slamtone” reklamı

Marka perspektifini Duracell'in Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ramon Velutini'den; yaratıcı perspektifi Wieden+Kennedy'nin Kreatif Direktörü Eric Helin'den ve medya perspektifini Spark Foundry'nin Bağlantılar Direktörü Erin Breen'den öğreneceğiz. Burada reklamın nasıl hayata geçirildiğini ve başkaları için en iyi tavsiyelerini paylaşıyorlar.

24906_TR-Duracell-Bumpers-ALB-Editorial-Inline

Markanıza özgü reklam öğeleri kullanın
Ramon Velutini, Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı, Duracell

“‘Slamtone’, bugünlerde güvenilecek birilerini bulmanın zor olduğu düşüncesi üzerine inşa edilen ‘Trust is Power’ kampanyası için hazırlanan medya karışımının parçası olarak tasarlandı. İnsanların kuşkuyla yaklaşacakları pek çok şey olsa da Duracell piller güvenebileceğimiz bir şey olmaya devam ediyor. Akılda kalıcı bir 1 numaralı güvenilir marka algısı yaratma hedefiyle bu düşünce çevresinde bir hikaye oluşturmak istedik.

Bu hikayeyi anlamlı bir şekilde anlatmak için kullanıcıların medya içeriklerini kısa sürede ve genellikle mobil cihazlarda nasıl tükettiklerini hesaba katmak zorundaydık. Daha uzun olan asıl reklamlarımızı tamamlamak için altı saniyelik reklamları kullanmak bunun çözümü oldu. Buradaki zorluk, ürünü bir numara yapmak ve kısa bir sürede güven mesajı vermekti. Bunu gerçekleştirmek için de denemek ve öğrenmek gerekiyordu. Slamtone, bakır üst kısım görüntülerimiz ve net bir marka mesajı veren 'slamtone' sesi gibi ikonik özellikleri bir araya getirdiği için en iyi performansı sağladı. Bu şüphesiz Duracell.”


Ürününüzü odak haline getirin ve kutlayın
Eric Helin, Kreatif Direktör, Wieden+Kennedy.

“Söz konusu video uzunluğu olduğunda daha kısa olanın daha kötü olduğunu düşünme eğilimi vardır. Çünkü endüstri henüz kısa reklamlara alışkın değil. Bu farklı düşünmeyi gerektiren, farklı bir kreatif yaklaşım. ‘Slamtone’ örneğinde mesele varolan bir 30 saniyelik hikayeyi kısaltmak değil, tamamen farklı bir hikaye anlatmaktı.


" Altı saniyelik reklamların kısa ve öz yapısı, Duracell pilin olduğundan büyük görünmesini sağlıyor."

Zaman kısıtlaması size normalde daha uzun bir reklamda yapmayabileceğiniz şeyleri yapma özgürlüğü tanıyor.

Trust is Power’ kampanyasının önemli bir prensibi, ürünü 'kahraman'laştırmaktı. Bu nedenle ‘Slamtone’ ve diğer bumper reklamların ardındaki yaratıcı fikir, bunu neredeyse absürt denecek kadar cüretkar biçimlerde yapmaktı. Altı saniyelik reklamların kısa ve öz yapısı, Duracell pilin olduğundan büyük görünmesini sağlıyor."


Deneme yapın ve hedeflerinize göre optimize etmeyi öğrenin
Erin Breen, Bağlantılar Direktörü, Spark Foundry

“‘Slamtone’ ve birkaç başka bumper reklam oluşturduk ve bunları eşitlik oluşturan 30 saniyelik reklamlarımızın görüntüleyenlerine yeniden pazarladık. Medya stratejimiz, daha uzun hikayelerle görüntüleyenlere ulaşmak ve ardından bunları hızlı, son derece etkili altı saniyelik reklamlarla pekiştirerek Duracell'i akıllara kazımaktı.

Satın alma isteğini artırmak, reklam harcamamızın getirisini kanıtlamak için çok önemliydi. Baştan beri Brand Lift araştırmaları yaparak altı saniyelik reklamlardan hangisinin satın alma isteğinde en yüksek artışı sağladığını ölçtük.

‘Slamtone’ açık ara birinci olduğu için satın alma isteğini artırma hedefine göre optimize etmek amacıyla medya karışımımızda bu reklamı kullandık.”

Markalar, kısa reklamları bir kampanyada birleştirmek için çeşitli modelleri deniyor. Mükemmel bumper reklamlar oluşturmanın kuralı hâla daha fazla marka denemesi olarak yazılsa da yaratıcılığınızı konuşturmak için bu kısa reklam en iyi uygulamalarına göz atın.

Cannes Lions 2017: Japonya'dan öyküler - ‘Tuhaf Yabancılar’ ve kreatif süreç