Cannes Lions 2017: Japonya'dan öyküler - ‘Tuhaf Yabancılar’ ve kreatif süreç

Yasuharu Sasaki, Joe Fry / Ağustos 2017

Dentsu ve Google’ın Kreatif Ekibi The Zoo, son beş yıldır iş birliği yaparak birbirinin kültürünü öğreniyor. The Zoo'dan Joe Fry ve Dentsu Inc.'den Yasuharu Sasaki, yaratıcılığın artırılmasındaki "tuhaf yabancılar"ın değerini açıklamak üzere Cannes 2017'de YouTube Beach sahnesine çıktı.

Beş yıl önce, Google'ın şirket içi Kreatif Ekibi The Zoo, Dentsu ile uzun vadeli bir iş birliğine adım attı. Bu projenin hedefi, iki ekibin de birbirinin kültürüne ve çalışma yöntemlerine yönelik daha derin bir anlayış geliştirmeye çalışmaktı. İlk aşamalarda eğitimler, atölyeler ve Dentsu ekibi üyelerinin New York'taki Zoo'da üç ay geçirdiği bir değişim programı gerçekleştirildi. Zoo'nun Google'daki amacı, iş ortağı ajanslarla markaların yeni teknoloji ve verilerden yararlanarak yeniliklere imza atmasını sağlamaktır. Dolayısıyla, bu uyum sağlama aşamasının ardından, iş birliğini uygulamaya döküp bir kampanyada yan yana çalışmanın zamanı gelmiş oldu.

c94c1_Stoies-of-Japan-Body1

Dr. Joe Fry'a göre ekip, üzerinde çalıştığı projelerde her zaman üç özelliğe dikkat ediyor. Kampanyalar; belirli bir Google ürününden veya teknolojisinden faydalanmalı, yalnızca belirli bir markanın veya ajansın üstesinden gelebileceği bir durum veya hedefle ilgili olmalı ve ideal olarak dünyaya iyi yönde katkıda bulunmalı. Birlikte yürüttükleri "Glicode" adlı ilk projede ekip, popüler bir Japon bisküvi markası için tasarladıkları ve artırılmış gerçeklikten yararlanarak çocuklara kodlamanın esaslarını öğretmeyi amaçlayan bir kampanyayla bu hedeflere doğrudan ulaşmayı başardı. Kampanya müthiş bir başarı yakaladı ve öyle büyük bir etki yarattı ki yakında okul müfredatında kodlamaya yer verilmesini sağlayacak biçimde Japonya'nın eğitim politikasının değişmesine katkıda bulundu.


"Yanlış anlaşılmalar bazen fikirlerin daha ileri gitmesini sağlar."

Yasuharu Sasaki, ECD Dentsu


Dentsu Inc.'nin Dijital Kreatif Sorumlusu ve Kreatif Direktörü Yasuharu Sasaki, Japonca'daki "Henna Gaijin" ifadesinin "Tuhaf Yabancılar" anlamına geldiğini ve Japonya'nın kültürünü Japonların kendisinden bile daha fazla benimsemiş yabancılar için kullanıldığını açıklıyor. The Zoo'nun tuhaf yabancılarıyla birlikte çalışmak Dentsu için her zaman basit bir deneyim olmadı, ancak Sasaki-san'ın da belirttiği gibi “yanlış anlaşılmalar bazen fikirlerin daha ileri gitmesini sağlar." İşbirliği pratikte iki ekipten de birden çok üyeyi içeriyor ve incelikli bir fikir ortaya çıkana kadar, bu üyelerin paylaşılan belgeler, iki yönlü çeviri ve birbiriyle örtüşen sorumluluklardan oluşan özel bir çalışma sürecini takip etmesi gerekiyor.

3d752_Stories-of-Japan-body2

Joe ve Sasaki-san, birlikte çalışarak çok daha uzun mesafeler katedebildikleri konusunda hemfikir. “Google ekibi büyük bir kürek, Dentsu ise ufak bir kaşık gibi," diyen Sasaki-san, bu iş birliğinin böylesine başarılı olmasını sağlayan şeyin büyük fikirler ile ufak detayların ustaca bir araya getirilmesi olduğunu belirtiyor.

Duracell en iyi YouTube bumper reklamlarından birini nasıl oluşturdu: 1 kampanya başarı öyküsü, 3 görüş