Evden çalışırken daha verimli görüntülü görüşmeler yapmak için 6 ipucu

Alexa Schirtzinger / Mart 2020

COVID-19, dünyamızı birçok yönden etkilemeye devam ediyor. Çok sayıda insan bu nedenle evden çalışmaya başladı. Buna karşılık olarak Google, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar tüm dünyadaki G Suite müşterileri için Hangouts Meet'in gelişmiş video konferans özelliklerini ücretsiz olarak kullanıma sundu. Bu makalede, G Suite Ürün Pazarlama Müdürümüzün verimli bir görüntülü görüşme yapma konusunda paylaştığı birkaç ipucuna yer veriyoruz. Makalenin orijinaline The Keyword platformundan ulaşabilirsiniz.

Çalışan anne veya babalar için esneklik çok önemli. Bazı günler evden çalışan bir anne olarak, teknoloji sayesinde bu esnekliğe sahibim. Bazen çocuklarım hastalanıyor, bazen de evde durup tesisatçıyı beklemem gerekiyor. Video konferansın günlük toplantılara katılma yöntemi olarak kabul gördüğü bir çağda, uzaktan çalışmama imkan veren bir işim olduğu için şanslıyım.

Ancak video konferans yapmak her zaman kolay değil. Çocuklar kucağınıza tırmanıyor, köpek havlıyor, arka planda hep bir gürültü var... Anlatmama gerek yok. Bazen beni utandıran anlar oldu. Çok hata da yaptım. Ancak bu süreçte birkaç şey öğrendim. Evden başarılı bir video konferans yapmaya yönelik ipuçlarımı burada paylaşıyorum.

Görüşmedeyken nasıl bir ortamda bulunduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, neyin önünde oturduğunuz önemli.

1. İpucu: Doğru ortamı seçin

Karmaşık bir konu hakkında konuşmak veya beyin fırtınası yapmak istediğimde, görüntülü görüşmeler sohbet ya da e-postaya göre daha verimli oluyor. Bu aynı zamanda farklı saat dilimlerindeki ekip arkadaşlarımı tanımamı sağlıyor. Ancak görüşmedeyken nasıl bir ortamda bulunduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, neyin önünde oturduğunuz önemli. Düz bir duvar seçin ve arkanızdan çok fazla ışık gelmesine yol açacak pencerelerin önünde oturmayın. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızı sabit bir yere koyun. Bir kez, dizüstü bilgisayarım dizimdeyken görüntülü görüşme yapmıştım. Görüşmenin sonunda diğer katılımcı, ekranın sürekli sallanmasının son derece dikkat dağıtıcı olduğunu söylemişti.

2. İpucu: İstediğiniz kişiyi, istediğiniz zaman davet edin

Video konferans için zaman planlaması yapmak şart değil. Uzun bir e-posta yazışmasının ortasındayken anında bir toplantı ayarlayabilir ve kuruluşunuzun içindeki ya da dışındaki insanları katılım için davet edebilirsiniz. Hangouts Meet, telefonla katılım için otomatik olarak uluslararası kodlar oluşturur. Bu sayede, insanlar istedikleri yerden telefonla toplantıya katılabilir. Siz de insanları Google Takvim etkinliği, e-posta veya telefon üzerinden davet edebilirsiniz. Başlamak içinyardım merkezimize göz atın.

3. İpucu: Sesleri duyamıyor musunuz? Altyazıları açın

Gürültülü bir yerdeyseniz ve ileri teknoloji kulaklıklarınız yoksa Meet'in canlı altyazı özelliği sayesinde altyazıları tıpkı TV'de olduğu gibi gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Buradan başlayın.

Yalnızca paylaşmak istediğiniz şeyleri paylaştığınızdan emin olmak için tüm ekranınız yerine sadece bir pencereyi gösterin.

4. İpucu: Ekranınızı mı gösteriyorsunuz? Yalnızca paylaşmak istediğiniz şeyleri paylaşın

Ekranınızı paylaşıyorsunuz ve birden görüşmedeki herkes aldığınız e-postayı okumaya başlıyor. Can sıkıcı değil mi? Yalnızca paylaşmak istediğiniz şeyleri paylaştığınızdan emin olmak için tüm ekranınız yerine sadece bir pencereyi gösterin. Nasıl yapılacağını öğrenin.

5. İpucu: Ofiste olanlara mı odaklanmak istiyorsunuz? Ekran düzenini değiştirin

Meet'teki en sevdiğim özelliklerden biri de görüntülü görüşmenin düzenini değiştirebiliyor olmamız. Katılımcılardan biri slayt gösterdiği sırada ofiste önemli bir konu tartışılıyorsa düzeninizi değiştirerek sunum yerine ofisteki insanlara odaklanabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı öğrenin.

6. İpucu: Gerçek hayatınızı paylaşın

Herkesin iş dışında bir hayatı var. İş yerinizin kültürüne bağlı olarak, "gerçek" hayatınızı biraz olsun paylaşmanızda sorun yok (hatta bu iyi bile olabilir). Örneğin, tüm gün kesintisiz görüşme yaptığınız zamanlarda öğle yemeğini kamera karşısında yiyebilir veya çocuğunuzun kameraya el sallamasına izin verebilirsiniz. Gerçek hayatınızı bir dereceye kadar paylaşmanız, çalışma arkadaşlarınızla daha derin bağlar kurmanızı ve hatta iş dışında uğraşmak zorunda kaldığınız durumlarla ilgili empati duygusu oluşmasını sağlayabilir.

Görüntülü görüşmeyle ilgili ipuçlarınız mı var? Öğrenmeyi çok isteriz. @gsuite hesabına tweet gönderin.

Koronavirüs: Google nasıl yardımcı oluyor?