Hız odaklı gelişmeler sayesinde Playbuzz, içeriklerin yüklenme süresini %28 kısalttı

Mayıs 2018

Disney'in destek verdiği Playbuzz, dünyanın önde gelen yayıncıları ve markalarının kitle katılımını teşvik eden etkileşimli öyküler oluşturmak, dağıtmak ve bunlardan para kazanmak için kullandığı önde gelen bir hikaye içerik oluşturma platformu. Kullanıcılara daha iyi bir içerik tüketimi deneyimi sunmak isteyen Playbuzz, yüklenme sürelerini en aza indirip platformdan hemen ayrılma oranlarını düşürmeyi hedefledi.

Playbuzz hakkında

Dünya genelinde birinci sınıf yayıncılar ve markalar tarafından kullanılan hikaye anlatma platformu

Kuruluş tarihi: 2012

Genel merkez: Tel Aviv, İsrail

www.playbuzz.com

Hedefler

Kullanıcılara daha iyi bir içerik tüketimi deneyimi sunma

Yüklenme sürelerini en aza indirme

Hemen çıkma oranlarını düşürme

Yaklaşım

PageSpeed Insights ve Lighthouse denetimleri yapıldı

Öğelerin boyutu küçültüldü

Tarayıcı önbelleğine alma özelliğinden yararlanıldı

Ağ isteği sayısı azaltıldı

Öğelerin yüklenme sırası yeniden düzenlendi

SEO uyumlu iFrame kullanılmaya başlandı

Sonuçlar

İş ortaklarının sayfalarına yerleştirilmiş içeriğin işlenmesi için geçen süre yaklaşık %28 kısaldı

Hemen çıkma oranı, mobil cihazlarda %38, masaüstü bilgisayarda %42 düştü

Bant genişliği gereksinimleri en aza indirildi

Yayın maliyetlerinde %30 tasarruf sağlandı

Google arama sonuçlarında görünme süresi %40 kısaldı

Google yönlendirme sayfalarının yüklenme trafiği %770 arttı

Playbuzz, hem mobil cihazlarda hem masaüstü bilgisayarlarda içeriğin yüklenme süresinin düşürülmesi gerektiğini gördü. Bu durum, özellikle iş ortaklarının web sitelerine yerleştirilen içerikler açısından önem taşıyordu. Bu zorluğun üstesinden gelmek için Playbuzz, hem PageSpeed Insights hem Lighthouse denetiminden yararlanarak önerilen iyileştirmelere ulaştı.

Daha sonraki geliştirme çalışmaları kapsamında en iyi uygulamalardan yararlanıldı. Playbuzz Ar-Ge Ekibi Lideri Nati Levi, "Önce öğenin yerleştirildiği sayfayı yayınlayan bir hizmetten yararlanmaya başladık. İş ortaklarının sayfalarına yerleştirilecek yepyeni bir JavaScript SDK'sı oluşturup koddaki kullanılmayan kısımları çıkardık. Son olarak, öğelerin boyutunu küçülttük," diye açıklıyor. "Aynı zamanda kodları ve CSS'yi bir araya getirerek, gönderdiğimiz ağ isteği sayısını ciddi oranda azalttık. Ayrıca boyutlarını küçülterek resimleri optimize ettik ve tüm öğelerimize CDN önbelleği uyguladık."

Ekip, istemci tarafında öğelerin yüklenme sırasını dikkatle planlayarak ekranın üst kısmındaki önemli öğeleri üste, daha az önemli öğeleri ise alta taşıdı. Ayrıca öğe yerleştirme teknolojisi olarak standart iFrame'den SEO uyumlu iFrame'e geçiş yapıldı. SEO uyumlu iFrame; hem arama sonuçlarının dizine eklenmesinde daha başarılı sonuçlar hem de görüntülenme ve kullanıcı sayısında artış sağlıyor. Bunun sonucunda, daha çok para kazandırıyor. Bu gelişmelerle birlikte, Google arama sonuçlarında görünme süresi %40 kısaldı ve Google yönlendirme sayfalarının yüklenme trafiği %770 arttı.

"Kullanıcılarımız içerikleri daha büyük keyifle izliyor. İş ortağımız olan yayıncılar, içeriklerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasından memnun. Reklamverenlerimiz ise daha yüksek görüntülenebilirlik oranlarıyla daha fazla okuyucuya ulaşabiliyor."

– Aya Mironi, İş Ortağı ve Ticari Pazarlama Direktörü, Playbuzz

Bu geliştirmelerden üç ay sonra elde edilen sonuçlar, iş ortağı sayfalarına yerleştirilmiş Playbuzz öğelerinin işlenmesi için gereken sürenin yaklaşık %25 kısaldığını gösterdi. Ek iyileştirmelerin ardından bu düşüş oranı, %28'e sabitlendi. Nati Levi, "Tüm faaliyetlerimizi etkilediğinden, bu bizim için büyük bir kazanım oldu," diyor. İş Ortağı ve Ticari Pazarlama Direktörü Aya Mironi, "Kullanıcılarımız içerikleri çok daha büyük keyifle izleyip okuyor. İş ortağımız olan yayıncılar, içeriklerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasından memnun. Reklamverenlerimiz ise daha yüksek görüntülenebilirlik oranlarıyla daha fazla okuyucuya ulaşabiliyor," diyor.

Playbuzz, hemen çıkma oranını da önemli derecede düşürmeyi başardı. Bu oran, mobil cihazlarda %38, masaüstü bilgisayarda ise %42 düştü. Ayrıca öğelerin ve resimlerin boyutunu düşürerek, uygulamalarının bant genişliği gereksinimini 2,3 MB'tan 1,5 MB'a indirdiler. Bu sayede, içerik görüntüleyen kullanıcılar daha az veri tüketiyor. Bu değişiklik, sayfa yayınlama maliyetlerinde %30'a kadar tasarruf sağladı.

Playbuzz'ın Kurucu Ortağı ve İşletme Müdürü Tom Pachys, "Google ile iş birliğimiz ve bize vermeye devam ettikleri destek sayesinde, iş ortaklarımıza daha iyi sonuçlar sunabiliyoruz," diyor. Playbuzz ekibi, gelecekteki geliştirmelerde sayfa yüklenme süresine öncelik vermeye devam etmeye odaklanıyor.

Sosyal medya stratejinizi öngörülemeyen dönemlere uyarlama