İnsanlara bekledikleri yardımı vererek büyüme sağlama

Zharmer Hardimon, Masha Fisch / Temmuz 2018

Mobil cihazlar sayesinde insanlar, artık istedikleri şeyleri istedikleri anda elde etmeyi bekliyorlar. Tüketici davranışındaki bu evrim, pazarlamacıların bir adım önde olmasını gerektiriyor. Çünkü her deneyimde daha fazla olanak bulmak, daha fazla beklentiyi beraberinde getiriyor. İnsanlar da bu deneyimlerin faydalı, kendilerine özel ve sorunsuz olmasını bekliyorlar.

Kısacası en iyi yardımı sunan markalar kazanacak. Bu alanda geride kalıyorsanız, büyümeye ulaşma şansınızı artırmak için taktik tahtanıza şu dört temel mobil pazarlama stratejisini ekleyin.

1. Amacın peşinden koşmayı bırakın ve insanların her an ne istediklerini tahmin etmeye başlayın

Amaç her yerde. İnsanlar, en iyi ürünleri arıyor, fırsatlara göz atıyor veya incelemeleri gözden geçirirken cihazlar, kanallar ve birçok temas noktası arasında geçiş yapıyorlar. Yolculuklarının tamamı boyunca onların ilgisini çekmeye ve istedikleri şeyleri istedikleri anda elde etmelerine yardımcı olmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştık. Bunu yapabilmek için de markalar, amacın peşinden koşmayı bırakıp bunu tahmin etmeye çalışmaya başlamalı. Markalar, insanların ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri oluşturmak, tespit etmek ve onlara nerede olurlarsa olsunlar yardım etmek için aramadan gelen tahmine dayalı sinyalleri kullanabilir. Makine öğrenimini ve otomasyonu kullanıp bu sinyallerden faydalandığınızda amacın peşinden koşmayı bırakıp bunu tahmin etmenize imkan tanıyan bir motor inşa edebilirsiniz.

Örneğin Allstate; farklı medyalarda değer tabanlı bir segmentasyon kullanarak daha kaliteli müşteriler elde etti ve aramadan gelen sinyalleri kullanarak daha fazla sayıda müşteriyi korumayı başardı. Müşteri verilerini Google'ın amaç sinyalleri ile eşleyerek Allstate, tüm temas noktalarında müşterilerin ihtiyaçlarını daha etkin biçimde tahmin edip karşılayabildi.

2. Doğru kitlelere ulaşmak için analizlerden yararlanarak büyüme sağlayın

Pazarlamacıların yüzde otuz üçü, gelecek üç yıldaki pazarlama hedeflerine ulaşmak için doğru müşterileri daha iyi anlamanın ve onlarla daha iyi etkileşim kurmanın en önemli faktör olduğu konusunda hemfikir.1 Ancak insanların ürün ve hizmetleri internette, mağazalarda ve ses yoluyla araştırıp satın aldıkları düşünüldüğünde, başarılı markaların, müşteri yolculuğunun eksiksiz görünümünün yönlendirdiği dinamik bir deneyim sağlamak için veri stratejilerini tekrar gözden geçirmesi gerekecek.

Solutions-Hero-TR

Etkin bir veri stratejisi inşa etmek için, müşteri yolculuklarından elde ettiğiniz analizleri, insanların ihtiyaçlarını daha iyi anlayacak ve bunlara daha kişiye özel biçimde yanıt verecek şekilde bağlayın. 

Ayrıca, doğru ölçümler, işletmelerin sınırlı pazarlama kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalarını sağlayacak yöntemleri keşfetmelerine yardımcı olur. Daha iyi ölçüm daha iyi pazarlama sağlar. Bu da yeni müşteriler ve sürekli büyüme getirir. 

3. Mobil deneyimleri işletmeniz için öncelikli bir konu haline getirin

İnsanlar, mobil cihazlarda hızlı ve alakalı deneyimler beklerler. Markalar da kusursuz mobil deneyim sağladığında herkes kazançlı çıkar. Başarılı olmak için, mobil pazarlama ile ilgili aşağıdaki üç kılavuz ilkeyi göz önünde bulundurun.

Her saniye önemlidir: Ortalama bir mobil sayfanın tamamen yüklenmesi 15,3 saniyeden uzun sürüyor.2 Kısa süre önce yapılan bir Google araştırmasında bir dizi mobil sitenin yükleme süreleri analiz edildi ve iki saniye veya daha kısa sürede yüklenen sitelerin, ortalama mobil sitelere göre %15 daha fazla dönüşüm sağladığı bulundu.

Solutions-Hero-TR

Her adım önemlidir: Tüketicilerin neredeyse yarısı (%46), aramadan satın almaya kadar sürecin tamamında akıllı telefonlarını kullanmayı tercih ediyor.4 Ancak tüketiciler, yaşadıkları kötü mobil ödeme deneyimleri nedeniyle alışverişlerini sık sık yarıda bırakıyorlar.

Her kullanıcı farklıdır: İnsanların yüzde altmış biri, markaların, deneyimleri kendi tercihlerine göre uyarlamasını bekliyor.5 Ayrıca önde gelen pazarlamacıların %90'ı, kişiselleştirmenin işletme karlılığına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu söylüyor.6 Dolayısıyla öncü markalar, müşteriler için geçmişteki etkileşimlerine dayanarak değer oluşturuyor.

 

Solutions-Hero-TR

4. Müşterilerin çok kanallı bir dünyada amacı eyleme dönüştürmelerine yardım ederek satın alma kararlarına yön verin

Mobil cihazlara geçiş, "Bir şeyi şimdi istiyorsam şimdi elde edebilirim" düşüncesinin hakim olduğu bir dünya yaratarak yeni bir tüketici tipi oluşturdu. Önde gelen çok kanallı pazarlamacılar bu müşterileri kazanmak için, internette ve fiziksel ortamda alışveriş yaparken onları teşvik eden ve kararlarını etkileyen anlar arasında bağlantı kuruyor.

Dijital ve fiziksel deneyimler, müşterilerin hızlı hareket etmelerini mümkün kılan kusursuz bir deneyim sağlayacak şekilde entegre edilmeli. Bu bağlantıları yapabilmek için, CRM'den (Müşteri İlişkileri Yönetimi) tüketici verilerine ve ödeme sistemlerine kadar, müşteriniz hakkında sahip olduğunuz tüm bilgileri alın. Dijital ve fiziksel tüm etkileşimler, "her yerde olabilecek" bir sonraki etkileşim hakkında bilgi vermeli.

Örneğin Panera Bread'in MyPanera bağlılık programı, 30 milyonu aşkın üyesi ile sektörün en büyük programı. Şirket, veri zenginliğinden yararlanarak her ölçekte özelleştirme yapabiliyor. Fast-casual segmentinde yer alan bu zincir, özelleştirilmiş mesajlar gönderip müşterilere çok daha alakalı deneyimler sağlamak için davranışsal ve bağlamsal işaretler kullanıyor. Kişiselleştirilmiş yaklaşım insanların ilgisini canlı tutuyor ve bağlılık sağlıyor. Bu da sonuç olarak satışları artırıyor. Panera Bread’in başarısı, online ve offline ekiplerin "Müşteri önce gelir" anlayışıyla neden birlikte çalışmaları gerektiğini gösteriyor.

Zharmer Hardimon

Zharmer Hardimon

Editor, Think with Google
Masha Fisch

Masha Fisch

Head of Solutions Marketing at Google

Kaynaklar (6)

1 Bain/Google Marketing Leaders Study (Pazarlama Liderleri Araştırması), Kuzey Amerika, pazarlama ve reklamcılık medya ve teknolojisinde yönetici karar alıcı 516 katılımcı, Kasım 2017. 

2 Google Araştırması, Webpagetest.org, örneklenmiş 11 milyon global mobil web sitesi alan adı dünya genelini temsil eden 4G internet bağlantısı kullanılarak yüklenmiştir, Ocak 2018. 

3 Google/Verto, ABD, “Why Mobile Site UX Matters,” 2017'de Verto'nun Birleştirilmiş Verilerini kullanarak, Finans, e-Ticaret ve Seyahat genelinde aylık tekil ziyaretçiler açısından en yüksek erişimli mobil sitelerin bir örneğinin analizi, Katılımcı sayısı=254, Mart 2018. 

4 Google/Heart+Mind Strategies, "Getting Things Done on Mobile", ABD, Katılımcı sayısı=1.847, 18 yaş üstü A sınıfı akıllı telefon kullanıcıları, Aralık 2017. 

5 Google/Greenberg, ABD, Tüketici Deneyimlerine Yönelik Yükselen Beklentiler”, Katılımcı sayısı=18-64 yaş arasında 1.501 tüketici), Mart 2018. 

6 E-danışmanlık ve Google, Pazarlama ve Ölçüm Anketi, Katılımcı sayısı=514, geliri 250 milyon doların üzerinde olan Kuzey Amerika şirketlerinin pazarlama ve ölçüm yöneticileri, Mart 2017.

Sosyal medya stratejinizi öngörülemeyen dönemlere uyarlama