Kullanıcılarınızı en yakın mağazanıza en hızlı şekilde nasıl yönlendirirsiniz?

Ağustos 2019

Kurulduğu günden beri vizyonunu, inovasyon ve gelişim önceliğinde kurgulayan ve teknolojik ürünleriyle hizmet vererek lider konumunu sürdürmeyi hedefleyen Opet, bir akaryakıt dağıtım markası olmanın ötesinde müşterilerinin hayatında kalıcı yer kazanmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda Opet, “Kullanıcılarımızı en yakın akaryakıt istasyonuna en hızlı şekilde nasıl yönlendirebiliriz?” sorusunun peşine düştü.

Opet hakkında

Akaryakıt markası

1992 yılında kuruldu

www.opet.com.tr

Hedefler

Akaryakıt istasyonlarının fiziksel trafiğini arttırmak

Kullanıcıların yeni ürün ve fırsatlardan haberdar olmasını sağlamak

Opet’in tüketicideki algısını kuvvetlendirmek

Yaklaşım

Yerel Kampanyalar kullanıldı

Sonuçlar

Diğer reklam modellerine kıyasla %140 daha fazla fiziksel istasyon ziyareti

İstasyon ziyareti başına gerçekleşen maliyetlerde %25’lik bir iyileşme

%43 dönüşüm oranı

Tüketiciler satın alma yolculuğu sırasında araştırmalarını hem online hem de offline platformlardan sürdürüyor ve bu noktada bu platformların birbirine etkisini ölçümlemek markaların en büyük hedefleri haline geliyor. Mobilleşen internetin de bu etki içerisindeki payını artık göz ardı etmemek gerek.

İnsanlar, arama teknolojisindeki ilerlemelere uyum sağlamaya devam ediyorlar. “Alabilir miyim” veya “almak” ifadelerinin değişkenlerini içeren “yakınımda” ifadeli mobil aramalar, son iki yılda %500'ün üzerinde artış gösterdi. Bu ifadeleri “yakınımdaki restoranlar” veya “yakınımdaki benzin istasyonları” gibi ifadelerle ilişkilendirebilirsiniz.

Opet , “Kullanıcılarımızı en yakın akaryakıt istasyonuna en hızlı şekilde nasıl yönlendirebiliriz?” sorusuna Google’ın fiziksel satın alma için özel olarak geliştirdiği ve makine öğrenimi ile çalışan Yerel Kampanyalar ürününü kullanmaya karar verdi.

Buradaki pazarlama hedefi akaryakıt istasyonlarının fiziksel trafiğini arttırmak, bu doğrultuda kullanıcıların yolculuk deneyimi sırasında onların yeni ürün ve fırsatlardan haberdar olmasını sağlayarak bu deneyime katkıda bulunmak ve Opet’in tüketici gözündeki algısını onlara ihtiyaç anlarında cevap vererek kuvvetlendirmekti.

Dijital medya ajansı Ingage ile birlikte başlattığı bu kampanyada Opet, tüm araç kullanıcılarını ana hedef kitle olarak belirlerken, trafikte eş zamanlı olarak akaryakıt istasyonu arayışında olan kişileri hedeflemeyi de amaçladı.

Google’ın tüm platformlarında aktif olmanızı sağlayan Yerel Kampanyalar ile YouTube, Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı, İşletme Profili ve Haritalarda tüketicilerin akaryakıta ihtiyacı olduğu anda gerçekleştirdiği aramalar doğrultusunda, geçmişe yönelik verileri de gerçek zamanlı verilerle birleştirerek ve bu platformlardaki farklı reklam modellerini uygulayarak kullanıcılar en yakın istasyona yönlendirildi.

Ingage Kıdemli Performans Uzmanı Kübra Çetin kampanyayı şöyle açıklıyor; “Yerel kampanyalar sisteminin çok kanallı erişim özelliği ile hangi platformdan daha çok istasyon ziyareti elde edildiyse algoritma kullanıcıları istasyonlarımıza yönlendirebilmemiz için tekliflerimizi, konumlarımızı ve reklam öğesi kombinasyonlarını otomatik olarak optimize etmemizi sağladı,” diyor ve ekliyor; “Böylece hem operasyon gücü tasarrufu yaparak hem de tüm Google ürünlerini platform bağımsız ama en efektif şekilde kullanarak mağaza ziyaretlerimizi kısa sürede maksimize ettik.”

Opet markasını ya da rakiplerini arayan ve etkileşime geçen kullanıcıları navigasyon ile en yakın Opet istasyonuna yönlendiren kampanya ile diğer reklam modellerine kıyasla %140 daha fazla fiziksel istasyon ziyareti sağlandı. Kampanya süresince 228 bin kullanıcı navigasyon ile en yakın istasyona yönlendirildi. İstasyon ziyareti başına gerçekleşen maliyetlerde %25’lik bir iyileşme görüldü ve %43 dönüşüm oranı elde edildi.

“Google’ın lanse ettiği Yerel Kampanyalar reklam modelini Türkiye’de ilk defa kullanan ajans ve markalardan biri olarak ürünün hedeflerimiz ve kullanıcı deneyimi bazında beklentilerimizi karşılayacağına inanmıştık ve aldığımız sonuçlar da bunu fazlasıyla kanıtlar nitelikte. Önümüzdeki dönemde bu alanlarda oluşabilecek yeni fırsatları izlemeye ve hızlıca adapte olma çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

-İrem Uçar, Marka Yöneticisi, Ingage

Oyun sektörünün geleceğinde hangi beceriler yatıyor?