Mobil oyunlar ile uluslararası arenaya açılmanın şimdi tam zamanı

İlayda Tolay / Temmuz 2020

Mobil oyun dünyasında yaşanan son gelişmeleri ve bu dünyada nasıl harika oyunlar yaratıp yükselebileceğinizi geçtiğimiz ay sizlerle paylaşmıştık. Birkaç hatırlatma ve de aslında ekleme yapmamız gerekirse, son birkaç aydır tüm dünya olarak mücadele ettiğimiz pandemi her sektörde ve ülkede farklı yansımalara sebep oldu. Uygulama kullanım oranlarını incelediğimizde ise, koronavirüs döneminde özellikle oyun uygulamalarındaki geçirilen sürenin %25 arttığı gözlemleniyor.

Uygulama indirmelerine yön veren en büyük kategori oyun kategorisi. 2020 yılının ilk çeyreğinde dünyada mobil indirmeler %15 artış gösterdi ve Mart ayından bu yana önceki çeyreğe oranla mobil oyun indirilmesi %30 yükseldi. Bunda tabii ki evlerde çok daha fazla vakit geçirilmesinin ve tüketicilerin vakitlerini değerlendirmek adına farklı eğlence kaynaklarına yönelmesini örnek gösterebiliriz.

Mobil oyun sektörü büyüyor, uluslararası fırsatlar artıyor

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 2022 yılıyla birlikte mobil oyunlar global oyun sektörünün yarısından çoğunu oluşturacak. Çünkü mobil oyun sektöründe uluslararası pazarlara açılma konusunda pek çok fırsat bulunuyor; dünya popülasyonunun beşte ikisinden çoğunun bir akıllı telefonu var ve pek çok oyun ücretsiz olarak indirilip oynanabiliyor. Ek olarak, pandemi nedeniyle oyun oynamaya yönelik kafelerin geçici olarak veya belirsiz süreli kapanmasının da mobil oyunların büyümesini tetiklediği söyleniyor.

İçinde bulunduğumuz yeni normalde her ne kadar kısıtlamaların kalkmasıyla ev dışında vakit geçirmeye başlasak da, ilgilenilen hobi ve aktiviteler ev içinde gerçekleştirilebiliyorsa, insanların bir süre daha ev içi aktiviteleri tercih edeceğini söyleyebiliriz. Bu da eğlence sektörünün mobil oyun tarafında işletmelere önemli bir fırsat sunuyor.

Mobil dünyanın sınırsızlığını hayal etmemiz gerekirse de; Kars’taki bir geliştirici tek bir tuşla Kolombiya’daki bir kullanıcıya oyununu sunabilir ve ödeme alabilir. Diğer iş modellerine kıyasla oyun dünyası fiziksel engellerin bulunmadığı muazzam bir esneklik sunuyor ve bu durum tam olarak mobil oyun pazarına has bir özellik.

1810_inline_Gaming-Industry-Responds_Page_1.jpg

İşinizi büyütürken hangi pazara girileceğine nasıl karar vermeli?

Yapılan araştırmalarda ve global mobil oyun sektörü gündemi takip edildiğinde bazı bölgelerin ve ülkelerin diğerinden daha hızlı büyüdüğünü ya da yavaş ama istikrarlı adımlarla ilerlediğini görebilirsiniz. Örneğin bu yıl yayınlanan bir rapora göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Orta ve Güney Asya en hızlı büyüyen bölgeler arasında yer alıyor. Diğer yandan Amerika, Avrupa ve Çin rakamlarını ikiye katlayacak gibi görünüyor. Japonya ise dünyanın geri kalanına göre daha yavaş bir hızda büyüyecek ama oyuncu başına yapılan ortalama harcamanın en yüksek olduğu ülke olarak adını korumaya devam edecek.

Peki siz geliştirdiğiniz oyununuza en uygun pazarı nasıl öğrenebilirsiniz? Yeni yayınlanan Market Finder for Apps aracı ile mobil oyun uygulamanızın URL’sini girerek size en uygun pazarı, bu pazarlara girmeden önce yapacağınız hazırlıkları ve müşterilerinize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

1. Pazar analizlerinden yararlanarak en uygun pazarı bulun

Uygulama kategorinize göre, Market Finder for Apps pazarlardaki indirme sayılarını, toplam uygulama gelirini, etkin kullanıcı sayısını ve de iş yapma kolaylığını değerlendirerek uygulamanıza en uygun pazarları sizin karşınıza çıkarır. Ek olarak, işletmenizin ihtiyacına göre bu kriterler arasında ağırlıklandırmayı değiştirerek potansiyel pazarları araç üzerinden keşfedebilirsiniz.

2. Uygulamanızı yeni pazarlara hazırlayın

Hangi pazara açılacağınıza karar verdikten sonra, uygulamanız için oyun içi dil lokalizasyonu, müşteri desteği, abonelik modelleri, kültürel uyarlama ve teknik sorunların çözümü gibi konular ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek amacıyla sunulan araçlardan ve rehberlerden faydalanabilirsiniz.

3. Dünyanın her yerinden müşterilerinize ulaşın

Market Finder for Apps’in başarılı bir global pazarlama stratejisi planlamanıza yardımcı olacak analizler, ipuçları ve rehberler sunduğunun bir kez daha altını çizelim. İşletmenizin global arenadaki fırsatlarını analiz edip ölçmenize ve Google’ın uygulama kampanyalarıyla erişmek istediğiniz kullanıcılara maksimum düzeyde ulaşmanıza dair yol gösterici bilgileri bu araç üzerinden edinin.

Diğer iş modellerine kıyasla oyun dünyası fiziksel engellerin bulunmadığı muazzam bir esneklik sunuyor

Farklı kategorilerdeki uygulamalar ve oyunlar bazı ülkelerde daha yüksek başarıya sahip olabilir, bunu keşfetmenin tek yolu kapsamlı bir araştırma yapmaktan, yakın hissettiğiniz bir bölge için artı ve eksileri kritik bir şekilde değerlendirmekten geçiyor. Ulaşmak istediğiniz hedefler doğrultusunda rekabetçi bir pazara girmeyi veya yeni pazara geçmeden önce biraz daha sektör araştırması yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yaratım, etkileşim ve dünyaya açılım: 3 adımda mobil oyun dünyasında yükselmek