Mobile Uygulama Kullanıcı Deneyimi İlkeleri: Kullanıcı Deneyimini İyileştirme ve Dönüşümü Optimize Etme

İndir
Haziran 2015

Mobile Uygulama Kullanıcı Deneyimi İlkeleri raporu, Akıllı telefon" mobil uygulamalarına uyarlanmış bir dönüşüm optimizasyonu çerçevesidir. Kullanıcı deneyiminin nasıl iyileştirileceğini, dönüşüm optimizasyonunun nasıl yapılacağını ve performansın nasıl ölçüleceğini tanımlamak için, uygulamaları değerlendirirken göz önünde bulundurulacak temel noktaları tanımlar. Müşteri yolculuğunun tamamını, her aşamadaki dönüşüm noktalarını ve kullanılabilirlik hijyenini kapsar. Aşağıda raporun bir yönetici özeti verilmiştir. Kullanıcı deneyimi ilkelerinin tamamı ve ölçebileceğiniz temel uygulama metrikleri için lütfen tam raporu indirin.

BENİMSEME

Kullanımın önündeki engelleri kaldırın

 

Bu aşamada odaklanılacak nokta, mobil uygulamanızın kullanımının ve benimsenmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmaktır.

Giriş Ekranı, İpuçları ve Başlangıç

Kullanıcıları mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulama içeriğine ulaştırarak, bu içeriği kullanmalarını ve kendileri için değerini saptamalarını sağlayın. İlk izlenim önemlidir ve bir giriş ekranı size, kullanıcıların ilgisini teklifinize çekecek kısa süreli ancak hayati önem taşıyan bir pencere sağlar İpuçları/ yardım kullanıcının yapmakta olduğu şeyle alakalı şekilde kullanılmalıdır ve başlangıç ekranları yalnızca kesinlikle gerekliyse devreye sokulmalıdır, kullanıcıları asla bekletmeyin.

Ana Ekran ve Gezinme

Ana ekranınız kullanıcıya öncelikli işlemlerini tamamlayacağı yolculukları ve işlevleri ve kullanıcının beklentisini karşılayan içeriği sağlamalıdır. Gezinme anlaşılır, görev yönelimli ve mantıksal olmalı, kullanıcının konumu baştan sona tutarlı olmalıdır. Varsayılan olarak yalnızca birincil gezinme ve içerik öğeleri görünmeli, ikincil içerik gizlenmiş, ancak ekrana dokunarak veya ekranı kaydırarak ulaşılabilir olmalıdır.

Kaydolma, Oturum Açma ve İzinler

Mobil uygulamalar ile mobil siteler arasındaki en önemli farklardan biri, uygulamaların kullanıcıya sürekli oturum açmış durumda kalma, kullanıcı bilgilerine, davranışlarına ve işlem geçmişine dayanılarak türetilen yüksek düzeyde kolaylık ve kişiselleştirmeden yararlanma olanağı tanımasıdır. Ancak, kullanıcıya böyle bir değer sağlamak için, kesinlikle ihtiyaç duyana kadar kaydolma talebinde bulunmayın.

KULLANIM

Dönüşüm kararlarını basitleştirin

Bu aşamanın odak noktası, kullanıcılara istediklerini kolayca arama, ürün ve hizmetleri araştırıp üzerinde düşünme ve işlem yolculuklarına birden fazla cihazda devam etme olanağı sağlamaktır.

Arama

Mükemmel bir arama olanağı, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak ve dönüşüm sağlamak için istediklerini kolayca bulmasına yardımcı olur. Genellikle, uygulama aramasının dönüşüm oranı aramasız bir uygulama kullanımına göre çok daha yüksektir, bu da alışveriş yapan kişinin eğiliminin daha yüksek olduğunu gösterir. Anahtar kelime aramasından ürün taramaya ve resim aramaya kadar, arama sağlamanın bir dizi yolu vardır.

Ürün ve Hizmet

Ürün ekranları kullanıcıların, örneğin alışveriş sepetine ürün eklemek, dilek listesine ürün eklemek, mağaza bulmak, hemen telefonla aramak gibi temel dönüşüm kararlarını verdikleri yerdir. Güçlü ürün ekranları, kullanıcıların hızla işlem yapmalarını, daha sonrası için kaydetmelerini ve karar vermeleri gereken öğeleri paylaşmalarını sağlar.

Cihazlar Arası ve Çevrimdışı

Mobil cihazlarında araştırma yapan ve başka bir oturumda ya da başka bir cihazda dönüşüm sağlayan tüketicilerin artışıyla, uygulamaların dönüşüme giden dijital ve fiziksel temas noktaları arasında kullanıcıların sorunsuzca geçiş yapmalarını sağlaması çok önemlidir.

İŞLEM

Kolaylıkta en üst düzeyi sunun

Bu aşamada odaklanılacak nokta, uygulamayı ilk defa kullananların her ödeme aşamasından en az zorlukla geçmesi, her aşamada güven verici mesajlar görmesi ve tereddütsüz şekilde dönüşüm sağlamasıdır.

Alışveriş sepeti aşamasında: Kullanıcıları ödemeye doğru yönlendirin (dönüşüm için) veya alışverişe devam etmelerini teşvik edin (ortalama alışveriş sepeti değerini artırmak için); öğeleri ve maliyetleri onaylayın ve kullanıcıların öğeleri düzenlemesine olanak tanıyın. Kişisel bilgiler ve adres bilgileri aşamasında: Kullanıcıların ödemeye doğru hızla ilerlemesini sağlayın; tekrar gelen kullanıcıların verilerini önceden girerek onlara kolaylık sağlayın ve en üst düzeyde kolaylık için tek ekranlı bir ödeme sunun. Ödeme aşamasında: Uygun veri kaydetme yöntemlerinden yararlanın (ör. kart tarama, ekspres ödeme) ve tekrar gelen kullanıcıların verilerini önceden doldurun. Ödeme ve onay aşamasında: Dönüşüme götürmeyen dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırın; müşteri hizmetleri seçeneklerini görüntüleyin; tekrar gelen kullanıcılara tek ekranlı bir ödeme işlemi sunun; işlemin temel ayrıntılarını onaylayın ve hızlı işlemin ötesinde değer sağlayan (ve elde tutmaya katkıda bulunan) bağlamsal içerik görüntüleyin.

TEKRAR GELME

Self servis, etkileşim ve memnuniyet

Bu aşamada odaklanılacak nokta, müşterileri elde tutmak ve üye bağlılığını güçlendirmek üzere, onlara yararlı, ilgi çekici içerik sunarak ve onları memnun etmeye çalışarak tekrar gelmeleri için bir neden sağlamaktır.

Hesap ve Biletler

Hesap: Uygulamalar, müşterilerin ve üyelerin hesapları ve işlemleri istedikleri zaman istedikleri yerde düzenleyip yönetebilecekleri ideal temas noktalarıdır. Müşterilere kontrol ve yalnızca uygulamalarla sağlanabilecek düzeyde kolaylık sunun. 

Biletler: Müşterilerin uygulama içi kolayca bilet veya makbuz almasını ve bunlardan yararlanmasını, bağlılık durumlarını görüntülemesini veya değişiklikler söz konusu olduğunda zamanında güncellemeler almasını sağlayın ve fiziksel belge yazdırma ve taşıma zorunluluklarını ortadan kaldırın.

İçerik ve Tasarım

Kullanıcı deneyimini uygun içerik, tonlama, ilgi çekici görsel tasarım, hareket ve geçişlerin dikkat çekmeyecek şekilde kullanımıyla veya içerik ya da öğeleri keşfetmek için daha iyi yollar sunarak iyileştirin ve kullanıcının asla çıkmaz sokaklara girmemesini sağlayın.

Widget'lar ve Bildirimler

Widget'lar: Ana uygulamanızın içinde bulunan ve belirli uygulama kullanıcılarına zamanında yüksek değerli bilgiler yayınlamanız için bir yol sağlayan uygulama uzantılarıdır. Bu bilgiler, kullanıcının akıllı telefonunda, bir bakışta görülerek kısa sürede anlaşılacak şekilde görüntülenir.

Bildirimler: Kullanıcıları alaka düzeyi yüksek, uygun zamanlı ve kişisel etkinlikler ve içerikler konusunda uyaran mesajlardır. Bunlar kullanıcı tarafından görülene veya duyulana kadar arka planda kullanıcının dikkatini dağıtmayacak şekilde akar

Kullanıcı deneyimi ilkelerinin tamamı ve ölçülecek temel uygulama metrikleri için lütfen tam raporu indirin.

Birden Çok Ekran Kullanan Tüketicilere Yönelik Web Siteleri Tasarlama