Mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturun

Ocak 2015

Temel kurulum ve yapılandırmanın ötesinde, mükemmel bir kullanıcı deneyiminin üç bileşeni vardır: sayfa düzeni, içerik ve hız. Kullanıcılarınızın ilgisini çekmenin ve onları elinizde tutmanın en iyi yolu bu üç ayaklı sehpanın yere sağlam oturduğundan emin olmaktır.

Sayfa düzeni tasarımı

 • Siteniz dokunmatik olarak kullanılabilmelidir. İnsan parmağı için, 48 dp (yoğunluktan bağımsız piksel sayısı) önerilen minimum dokunma hedefidir. Ayrıca, hedefler arasında en az 8 dp olmalıdır. Çok küçük hedefler ve bu nedenle meydana gelen tıklama hataları mobil kullanıcıları hızla kaybetmenize yol açar.
 • Doğru yazı tipini seçin. Kullandığınız en küçük yazı tipi 12 piksel olmalıdır, daha küçük yazı tipleri kullanıcıların gözlerinin zorlanmasına neden olur. Net ve kolay okunur bir yazı biçimi seçtiğinizden emin olun. Resim tabanlı metin kullanmaktan kaçının.
 • Doğru genişliği belirleyin. Çoğu web kullanıcısı bir sayfada dikey olarak yukarı ve aşağı ilerlemeye alışkındır. Sayfayı yana doğru kaydırmak zorunda kalmak ise olumsuz bir kullanıcı deneyimi oluşturur. Bu durumda kullanıcılarınız sitenizin, küçük ekranlarda işlerini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmadığını düşünecektir.
 • Fareyle üzerine gelme işlevinden kaçının. Masaüstü bilgisayar ekranında fareyle üzerine gelme, gizli bir içeriği görünür hale getirmenin harika bir yoludur. Ancak, fareyle üzerine gelme işlevinin kullanılabilmesi için bir fare gerekir. Tabletler veya akıllı telefonlar gibi dokunmatik ekranlarda, kullanıcıların parmakları bu işlevi bir fare gibi yerine getiremez. Bu nedenle, fareyle üzerine gelme işlevinden kaçınmanız yerinde olur. Bu işlev yerine, kullanıcıların alt menüleri görmek için kullanabilecekleri düğmeler kullanın.
 • Pop-up pencere kullanmayın. Pop-up pencereler, masaüstü sitelerde olduğu gibi mobil sitelerde de rahatsız edicidir. Ayrıca, uygulamaların indirilmesini sağlamak için geçiş reklamları kullanmak yerine, bu seçim istemlerini sitenin içine yerleştirin.
 • Kullandığınız düğmeler açık ve anlaşılır olmalıdır. Müşterileri, bir tıklamanın onları nereye götüreceği konusunda tahmin yürütmek zorunda bırakmayın. Düğmelerinizi anlaşılır bir şekilde etiketleyin. Ardından, ziyaretçilere sitenizde gezinirken yardımcı olmak için, bulundukları yeri gösteren bağlantılar ve anlaşılır kategori adları ("2. Adım: Ödeme" gibi) kullanın.

İçerik:

 • Kullanıcıları fazla içerikle bunaltmayın. Mobil ortamda "daha fazla" mutlaka "daha iyi" demek değildir. Masaüstü sayfanızı en ince ayrıntısına kadar dar bir alana sıkıştırmaya çalışıp onun yalnızca daha küçük bir sürümünü yaratmaktan kaçının. Ancak...
 • Özelleştirin, kesinti yapmayın. Mobil cihaz ve tablet kullanıcıları, masaüstü bilgisayar kullanıcılarına sunduğunuz temel işlevlerin (video izleyebilmek veya ofis malzemeleri satın almak gibi) aynısını bekler. Temel içerikten kesinti yapmak yerine, onu mobil ekrana sığacak şekilde yeniden yapılandırın.
 • Önemli işlemleri gizlemeyin. Kullanıcılara, sitenizde bulunmasını bekledikleri tüm önemli işlevlere hızlı erişim olanağı verdiğinizden emin olun. Bir satıcıysanız bu, ürün arama ve alışveriş sepeti (ve mobil cihazlara uygun mağaza bulma aracı gibi özellikler) benzeri işlevlerin önde ve ortada olması gerektiği anlamına gelir. Orijinal sitenizin sunduğu deneyimi tercih eden mobil cihaz kullanıcıları için tam özellikli sitenizin bir bağlantısına yer verin.
 • Medya dosyalarını bir kez daha kontrol edin. Örneğin, flash video dosyası birçok mobil cihazda oynatılamayacaktır. Birden çok ekrana yönelik sitelerinizdeki medya dosyalarının, hedefledikleri ekranlarda gerçekten çalıştıklarından emin olun.
 • Ödeme işlemlerini basitleştirin. Mobil cihazlarda uzun formları doldurmak, tam adresleri ve diğer verileri birden çok adımda baş parmakla girmek zordur. Dönüşüm oranlarını artırmak istiyorsanız, hangi yöntemle olursa olsun ödeme işlemini basitleştirin.

Hız:

 

Bu konuda söylenebilecek gerçekten bir tek şey var: hızlandırın. Sitenizin hızını optimize etmek kullanıcı deneyimini iyileştirmenin garantili bir yoludur. Bu durum özellikle, kullanıcıların hareket halinde olduğu ve veri ağlarının yavaş olabileceği mobil ortam için geçerlidir. Hız; ziyaretçi katılımını, ziyaretçileri elde tutma oranını ve dönüşümleri normal olarak artırır. Hız yalnızca Google Arama'da bir sıralama göstergesi değildir; sayfa hızının artırılmasına yatırım yapan birçok işletme gelirleri üzerinde olumlu bir etki elde etmiştir.

Aşağıda, kaçınılması gereken ve sık yapılan üç yanlış ele alınmıştır:

  • Çok fazla sayıda HTTP isteği. Mobil cihaz kullanıcıları, masaüstü bilgisayar kullanıcılarıyla aynı şeyleri yapmaya çalışabilir ancak işlem güçleri sınırlıdır. Kullandıkları bant genişliği istikrarsız olabilir. Bu kullanıcıların hızlanmalarına yardımcı olmak için, fazladan HTTP isteğine yol açan sayfa öğelerini azaltın.
  • Aşırı resim yüklemesi. Akıllı telefon ekranları daha iyi hale geldikçe, mümkün olan en büyük resmi sunmak ve ekrana sığması için resmin boyutunu küçültme işini cihaza bırakmak cazip gelebilir. Ancak bu kötü bir tercihtir. Bu yaklaşım, zaman ve işlem gücü israfı anlamına gelmektedir. Her cihaz için doğru boyutlarda resimler sunun.
  • Aşırı dosya yüklemesi. JavaScript snippet'lerinin ve CSS stillerinin mobil kullanıcılar için yararlı olup olmadığını göz önüne alın. Çok fazla JavaScript veya CSS sayfanın yavaşlamasına neden olabilir. Mümkün olan yerlerde kodunuzu küçültün/sıkıştırın ve CSS'nizin tamamını yeniden organize etmeyi düşünün. Sayfa öğelerinizin tarayıcı tarafından önbelleğe alındığından emin olun. Böylece ziyaretçileriniz her sayfanın yüklenmesi sırasında bu öğeleri yeniden almak zorunda kalmaz.

Daha fazla ayrıntı ve sitenizin performansını optimize etmenize yardımcı olabilecek araçlar için, developers.google.com/speed adresindeki Google'ın "Make the Web Faster" ("Web'i Daha Hızlı Hale Getirin") başlıklı sayfasını ziyaret edin.

  http://developers.google.com/speed
Teknoloji Seçimi