Peak Games, Dönüşüm Optimize Edici sayesinde uygulama yükleme ve satın alma işlemlerinde artış kaydediyor

Mart 2016

Peak Games, 2010 yılında merkezi İstanbul'da bulunan mobil cihazlara öncelik veren bir oyun şirketi olarak "Dönüşüm Optimize Edici" sayesinde uygulama yükleme ve satın alma işlemlerinde artış kaydediyor.

HEDEFLER

Uygulama yükleme sayısını artırma

Yükleme sonrası etkileşimi teşvik etme

Büyümeyi sürdürmek için yeterli gelir elde etme

YAKLAŞIM

Dönüşüm Optimize Edici uygulandı

Teklifler, kullanıcıların uygulama içi etkinliğine göre optimize edildi

SONUÇLAR

Android yüklemelerinin neredeyse %20'si Google uygulama tanıtımından geliyor

Uygulama yükleyen kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürme oranı eskiye göre 10 kat arttı

Uygulama içi etkinlikler için optimize edilmeyen kampanyalara kıyasla, uygulama içi dönüşüm başına maliyet %66 azaldı

 

2010 yılında Türkiye'de kurulan Peak Games, Amerika ve Avrupa pazarına odaklanan, mobil cihazlara öncelik veren bir oyun şirketidir. Peak Games, şirketin büyüyen oyun portföyünü pazarlamak için sadece performansa dayalı İnternet kanallarını kullanmaktadır. İki yıl önce mobil cihazlarda uygulama reklamcılığına başlayan şirketin başlıca temel performans göstergeleri hacim, yükleme sonrası etkileşim ve satıştır.

Peak Games, yeni oyunu Toy Blast'ın tanıtımını yapmaya başlamış ve kısa sürede, kullanıcı edinme açısından iyi bir performans elde etmiştir. Ancak, şirketin iş modeli yüksek kaliteli kullanıcıların gerçekleştirdiği, uygulama içi satın alma işlemlerine dayandığından, Peak Games her zaman uygulama yükleme işleminin ilerisini düşünmüştür. Dolayısıyla, yüksek yaşam boyu değere sahip kullanıcılar bulmak son derece önemlidir.

Peak Games, uygulama içi satın alma işlemleri ve kullanıcı etkileşimi dahil uygulama içi dönüşümleri, kullanıcılar oyunun ileri seviyelerine geldiğinde ölçerek izlemektedir. Uygulama içi dönüşümler Dönüşüm Optimize Edici'ye dahil edildiğinde, Peak Games, Android cihazlardaki kaliteli kullanıcılara ulaşmak için bu fırsattan yararlanmıştır.

Peak Games aracı kullanırken, uygulama içi satın alma işlemleriyle Toy Blast içinde harcama yapma olasılığı yüksek olan kullanıcılara odaklanmayı seçmiştir. Ekip, dönüşüm izleme verilerine bakarak, ödeme yapan kullanıcılardan Toy Blast'ta 5. Seviyenin sonuna gelenlerin oyun içinde para harcama olasılığının daha yüksek olduğunu fark etmiştir. Peak Games, bu ilgili kullanıcıların ürün satın alan müşterilere dönüşmek için sıra dışı bir potansiyele sahip olduğu anlayışıyla, Dönüşüm Optimize Edici'yi sadece mevcut ürün satın alanlar yerine ilgili kullanıcıları (5. Seviyeye gelenler) hedefleyecek şekilde ayarlamıştır.

“İki farklı reklam grubu oluşturduk.” diyor Doğan Akdağ, Peak Games, İş Zekası ve Pazarlama Analisti. “Her ikisi de bize ilgili kullanıcılar sağladı; hatta biri ana gelir kanalımız haline geldi ve YG açısından son derece verimli oldu.” Uygulama yükleme işlemleri ve uygulama içi dönüşümlere ilişkin veriler, kampanya olgunlaştıkça Dönüşüm Optimize Edici'nin daha akıllı hale gelebilmesi için AdWords'e gönderilmektedir.


"Google uygulama tanıtımı, yatırım getirimizi kesinlikle en üst düzeye çıkarıyor."

- Doğan Akdağ, İş Zekası ve Pazarlama Analisti, Peak Games


Dönüşümlerde %600 artış kaydeden Peak Games'in Android yüklemelerinin neredeyse %20'si Google uygulama tanıtımından gelmektedir. Bu nedenle, Google uygulama tanıtımı, şirketin Android kullanıcılarını edinmek için en iyi kaynağıdır. Bu yeni yaklaşımın, uygulama yükleyen kullanıcıları ödeme yapan müşterilere dönüştürme oranı önceki yöntemlere göre 10 kat daha yüksektir. 5. Seviyeye gelen kullanıcılar için dönüşüm başına maliyet artık hedef edinme başına maliyetten %25 daha düşüktür ve genel dönüşüm başına maliyet önceki kampanyalardan %66 daha azdır. Peak Games şu ana kadar uygulama tanıtım kampanyalarını yalnızca ABD'de ve İngilizce olarak yayınlamıştır. Bir sonraki adım bu kampanyayı Avrupa pazarını kapsayacak şekilde genişletmektir.

Allianz, çevrim içi ve çevrim dışı müşteri davranışını Google Analytics Premium'dan yararlanarak destekliyor