Sony Mobile, portföyündeki 100'ü aşkın uygulamanın etiketlenmesinde verimliliği artırmak için Google Etiket Yöneticisi'ni kullanıyor

İndir
Haziran 2016

Sony Mobile, küresel çapta çok miktarda Android uygulamasıyla çalışıyor. Geçmişte, Google Analytics etiketlerinin uygulanması işi, her biri kendi uygulamasından veya uygulama paketinden sorumlu olan çok sayıda ekibe dağıtılmıştı. Bu çeşitlilik, etiket yönetiminde sorunlar yaşanmasına neden oldu. Çözüm Mimarisi Uzmanı Erling Mårtensson durumu şöyle açıklıyor: "Bu sorunlar arasında, yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olan yanlış, yararsız veya çok fazla miktarda veri oluşturulması ve izlenmesi yer alıyordu." Bazı durumlarda, bu engeller Google Analytics hesaplarının sonlandırılmasına, dolayısıyla da uygulama kullanıcılarıyla ilgili değerli bilgiler toplanması fırsatından vazgeçilmesine yol açıyordu.

HEDEFLER

100'ü aşkın Android uygulamasında Google Analytics etiket yönetimini merkezileştirmek

Etiket güncellemelerini verimli şekilde yayınlamak

Zamandan tasarruf etmek

Hataları azaltmak

Google Analytics veri yükünü dengelemek

YAKLAŞIM

Google Etiket Yöneticisi uygulandı

Hataları ve istisna raporlarını yönetmek için Google Etiket Yöneticisi'ne ek olarak Google'a ait bir kitaplık kullanılmaya başlandı

Yeni uygulama ekipleri için Google Etiket Yöneticisi kapsayıcı şablonları oluşturuldu

SONUÇLAR

Kullanıcıların güncellemeleri yerel olarak yüklemesi ihtiyacı ortadan kaldırılarak %100 kullanıcı kapsamına ulaşıldı

Aylarla ölçülen güncelleme yayınlama süresi, dakikalarla ölçülebilecek düzeye çekildi

Verimliliği ve doğruluğu dikkate değer düzeyde artırmak için etiket yönetimi merkezileştirildi

Etiketlerin güncellenmesi gerektiği durumlarda başka engellerle de karşılaşılıyordu. Erling Mårtensson, "Hataları giderme noktasında yeni bir uygulama sürümünü yayınlamaktan başka seçeneğimiz olmuyordu," diyor. "Ancak, yayınlanan güncellemeyi tüm kullanıcıların güncellememesi nedeniyle herkese ulaşamıyorduk."

Sony Mobile, portföyündeki 100'ü aşkın Android uygulaması için kapsam sağlayan Google Etiket Yöneticisi'ni kullanmaya karar verdi. Etiket yönetimi aracı, pazarlamacıların dönüşüm izleme, site analizleri, yeniden pazarlama ve daha pek çok işlem için yalnızca birkaç tıklamayla etiket eklemesini veya bu etiketleri güncellemesini kolaylaştırmak üzere tasarlandı. "Önceden, Google Analytics günlük kaydında ayarlamalar yapmamız gerektiğinde, geliştirilmesi altı ay veya daha uzun sürebilen bir donanım yazılımı sürümüne bağımlı kalıyorduk. Yine de kullanıcıların tamamına ulaşmamız mümkün olmuyordu. Şimdiyse bunu saatler içinde yapabiliyoruz."

Günümüzde merkezi destek ekibi, bilinen hataları ve Google Analytics istisna raporlarını yönetmek için Google Etiket Yöneticisi'nde bir kitaplık tutuyor. Yeni uygulama ekiplerinin kullanabileceği bir dizi Google Etiket Yöneticisi kapsayıcı şablonu var. Bu, ekiplerin yeni kapsayıcılarına tek bir kolay adımda etiket aktarmasını kolaylaştırıyor.

"Google Etiket Yöneticisi, önceden çözüm bulma konusunda umudumuzu yitirdiğimiz sorunları çözmemize yardımcı olan bir araç sağladı. Yeni sürümler dağıtmak zorunda kalmadan sorunları düzeltebiliyor olmamız harika," diyor Erling Mårtensson. "Google Etiket Yöneticisi'ni esas olarak Google Analytics için kullanıyor olsak da, bazı uygulama ekipleri bu aracı uygulamaya özel yapılandırmalar ve A/B testi için de kullanıyor."

HP, Y Kuşağına Ulaşmak için İlgi Çekici YouTube Reklamları Kullanıyor