Türk Telekom, Akıllı Klavye Uygulaması Tambu toplam indirme oranının %80’ini Universal App kampanyalarından elde etti

Mayıs 2018

177 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, Tambu akıllı klavye uygulamasıyla teknolojinin önemini ve herkes tarafından erişilebilir olduğunu vurgulamak istedi. Kullanıcılar, Tambu ile klavye yazı tiplerini özelleştirebiliyor, temayı değiştirebiliyor ve ayrıca arka plan duvar kağıdı ekleyebiliyorlar. Türk Telekom, tüm Google ağında uygulamanın görünürlüğünü sağlamayı ve indirme başı maliyetini minimuma indirmeyi hedefledi.

Türk Telekom hakkında

Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon şirketi

Hedefler

Tambu uygulamasının bilinirliğini artırmak ve tüm Google ağında görünürlüğünü sağlamak

1 dolar altında uygulama indirme başına maliyet elde etmek

Yaklaşım

Etkinlik sağlamak için Universal App kampanyaları yürütüldü

Kampanya boyunca kreatifler ve edinme başı maliyetler üzerinde testler ve optimizasyonlar uygulandı

Sonuçlar

Uygulama 1 milyon kez indirildi

Toplam uygulama indirme oranının %80’i AdWords’ten elde edildi

İndirme başına maliyet, hedeflenenin %50 altında gerçekleşerek 0.45 dolar olarak görüldü

Türk Telekom, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilecek bir akıllı klavye olan Tambu'yu güçlü bir kampanya ile duyurmak istedi. Tambu için aynı zamanda kullanıcı sadakatini uygulama iletişim kampanyası ile sağlamak da kritikti. Bu sebeple kampanya teknolojiyi kullanan ve mobil cihazını kişiselleştirmek isteyen herkesi hedef kitlesi olarak görecek şekilde tasarlandı.

Bilinirlik oluşturmak ve uygulamanın indirilmesini sağlamak için Türk Telekom, ajansları Kubix Digital ile holistik ve uygun maliyetli bir uygulama stratejisi oluşturdu. İlk adım, uygulama yeni lanse edildiği için farkındalık yaratmaktı. Bunun için marka ve jenerik anahtar kelimeleri hedefleyen Arama kampanyaları, kullanıcıları uygulama hakkında bilgi aldıkları ve uygulamayı indirebildikleri bir web sitesine yönlendirdi. Aynı zamanda TV ve reklam panolarında uygulamanın iletişimi devam ediyordu. TV’deki kopyası ise aynı zamanda YouTube yayını ile desteklendi.

YouTube kampanyasının performansının çok daha iyi sonuçlar verdiği görüldü; yatırılan 1 sent ile 600 bin izlenme elde edildi. Bilinirlik artırmaya yönelik marka kampanyalarının ardından; sıra, uygulamanın indirilme oranına geldi. Türk Telekom ve Kubix, uygulamanın analizini yaparak kampanya sloganına ve kreatiflerine karar verdiler. Farklı görselleri ve kampanya mesajlarını test ederek sistemin en iyi performans gösteren kreatifleri, hedefledikleri edinme başına maliyet ile yayınlanmasını sağladılar. Bu süreçte Universal App kampanyalarının performans artırıcı tüm özelliklerinden faydalanarak 5 farklı reklam metni, 20 farklı görsel ve video test edildi.

Kampanya çok kısa sürede hedeflenen performansın üzerine çıktı. Ölçümlenen kampanya performansı sonucunda Universal App Kampanyasının, toplam uygulama indirmelerinin %80’ini getirdiği görüldü. Diğer platformlarla kıyaslayınca, edinme başına maliyetin de yarı yarıya daha uygun olduğu belirlendi. Analizler aynı zamanda Adwords’ten gelen indirmelerin diğer platformlara göre daha kaliteli olduğunu; daha az uygulama silinme oranları ve daha yüksek uygulama etkileşimi getirdiğini gösterdi. Bu sebeple ekip, diğer platformlara yaptıkları yatırımları azaltarak, Universal App Kampanyasına daha çok yatırım yaptı.

“Tambu Universal App Kampanyası, kitlemize ulaşmamız ve farkındalık yaratmamız açısından bizim en büyük aracımız oldu. Analizler ve raporlar Türk Telekom'a Universal App Kampanyalarının uygulama hedeflerine ulaşmak için en efektif ve başarılı yol olduğunu gösterdi. Bunun dışında, diğer kanallardaki maliyetleri UAC'ye aktarmaya ve bundan sonraki tüm uygulama kampanyaları için UAC'yi öncelikli kanal olarak kullanmaya karar verdik.”

- Sedat Kühlen, Medya Planlama Yöneticisi, Türk Telekom

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu