Ucuzabilet, mobil ve uygulama ağırlıklı Search Ads 360 optimizasyonuyla mobil satışlarında %28 artış yakaladı

Mart 2019

Ucuzabilet, hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı hava yollarının uçak seferlerini tek bir ekranda inceleme imkanı ile ucuz uçak bileti arayışına en kolay ve en hızlı çözümü sunuyor. Performans pazarlaması üzerine kurguladığı stratejisiyle Ucuzabilet, kullanıcıların uçak bileti ihtiyacı olduğu an karşısında olmayı, indirimli biletlerle seyahate teşvik etmeyi, kolay ve hızlı uçak bileti alımını mümkün kılmayı amaçlıyor.

Ucuzabilet hakkında

Bir Etstur markası olarak 2006 yılında kuruldu

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

Mobil dönüşümlerde artış

Uygulama ve web dönüşümlerinin birlikte optimize edilmesi

Toplam dönüşümde artış ve birim başına maliyetlerin düşürülmesi

Yaklaşım

Search Ads 360 formül sütunları kullanıldı

Online satışlar ve Google Ads ile ölçülen mobil uygulama satışları birleştirildi

Mobil web ve uygulama satışları, formül sütunlarıyla %60 oranında önceliklendirildi

Search Ads 360 teklif stratejileri benimsendi

Sonuçlar

Mobil işlemlerde %28 artış

Web ve mobil uygulama dönüşümlerinde %11 artış

Tıklama başına maliyetlerde %8 düşüş

%18 tıklama artışı

Ucuzabilet ekibi, Google Ads reklamlarına tıklayarak mobil uygulamaya yönlenen ve burada işlemlerini tamamlayan kullanıcıların satışlarını ölçümlemeyi ve mobil mecradaki tüm satışlarını artırmayı hedefliyordu. Marka, uygulamasını kullananlara Google’da yaptıkları aramalara karşılık otomatik olarak uygulamada gitmek istedikleri sayfayı getiriyordu ve bu süreç kullanıcı deneyimini iyileştiriyordu. Ekip de bu süreci ölçümleyerek diğer mecralarındaki satışlarla birleştirmek ve tekliflendirme yapısını otomatikleştirmek istiyordu.

Öncelikle mobil uygulamada tamamlanan satışları ölçen Google Ads dönüşümleri Search Ads 360 arayüzünde raporlandı. Global olarak ilk kez Search Ads 360 formül sütunları sayesinde Floodlight ile ölçülen web satışları ve Google Ads üzerinden ölçülen uygulama satışları analiz edildi. Online satışlar ve Google Ads ile ölçülen mobil uygulama satışları birleştirildi ve veri analiziyle mobil web ve uygulama satışları, formül sütunlarıyla %60 oranında önceliklendirildi. Böylece, tüm mecraları ölçen özel bir satış metriği oluşturuldu. Son olarak bu metrik Search Ads 360'ın teklif stratejilerine eklendi.

Global olarak ilk kez Search Ads 360 formül sütunları sayesinde Floodlight ile ölçülen web satışları ve Google Ads üzerinden ölçülen uygulama satışları optimize edildi.

Uçak biletindeki genel trendde azalma olmasına rağmen, stratejinin uygulandığı kampanyalarda 1 ay sonunda %18 tıklama artışı, %11 işlem artışı ve tıklama başı maliyette %8 azalma gözlemlendi. Ayrıca mobil işlemlerde %28 işlem artışı elde edildi.

Ucuzabilet Dijital Pazarlama Uzmanı Serkan Yılmaz, kampanyanın başarısını şöyle açıklıyor; "Search Ads 360 vasıtasıyla, performans ölçümlemesini mobil web'e ve uygulamaya ağırlık vererek modellediğimiz bu çalışmanın başarısı bizlere, dijital pazardaki değişimi yenilikçi araçlarla destekleyerek maksimum faydanın nasıl sağlanacağını gösteriyor."

Trafiğin giderek mobil web sitesine ve uygulamalara kaydığı bir dünyada hem bu kanalların ölçümlenmesi hem de doğru yatırımın bu platformlara yapılması Ucuzabilet için güçlü sonuçlar elde edilmesini sağladı.

"Uygulama ve web mecraları ile mobilin kullanıcı yolculuğundaki önemi göz ardı edilemez, bu doğrultuda Search Ads 360'ın özelleştirilebilen optimizasyonu hedeflerimize ulaşmamızı sağladı. Bu çalışmamız mobilde büyümek isteyen markaların uygulama ve web optimizasyonunu birleştirmesine öncelik vermesi gerektiğini de kanıtlıyor"

-Onur Ayhan, Dijital Pazarlama Direktörü, Ucuzabilet

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu