Yaz tatili trendleri: Seyahatseverler doğaya ve geçmişe dönüyor

Zarina de Ruiter / Haziran 2019

Ocak ayı dışında, Haziran ve Temmuz ortası, yazın yapılacak seyahatlerin en yoğun olarak planlandığı zamanlar. Peki bu yıl tatilciler arasında yükselen trend hangisi? 2019'un ilk çeyreğini 2018'in aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, EMEA'daki (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) seyahatseverlerin doğaya dönme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Orman tatilleri, kamp alanları ve doğal parklar için arama yapmaları bunun göstergesi. Bu yaz tüketiciler açısından öncelikli olan diğer konular arasında yaşlıların gidebilecekleri yerler, eğitim çiftlikleri ve dinozor sergileri var.

Think with Google Summer Trends-TR-1

Tatilciler herhangi bir rezervasyon yapmadan önce, tahmin edeceğiniz gibi en iyi fiyatları, konaklama tesislerini ve seyahat seçeneklerini arıyor, ancak bu yıl planlama öncesi aşamada yaptıkları bunlarla sınırlı değil. Bagaj boyutu ve maliyetiyle ilgili sorgularda da artış var ki bu, bütçe konusunda dikkatli tüketicilerin çıkacakları tatili her yönüyle araştırdığını gösteriyor.

Think with Google Summer Trends-TR-2

Bu yıl en çok aranan yerlerden bazıları, seyahatseverlerin doğaya daha yakın olabileceği ve benzer yaşlardaki kişilerle zaman geçirebileceği yerleri içeriyor. Sıfır atık gibi sürdürülebilirlik hareketlerinin popülerliğinin artmasıyla, çevre bilincine sahip tüketicilerin tatillerini geçirmek için daha doğa dostu yollar araması şaşırtıcı değil. Bu anlayış değişikliğinden yararlanın ve müşterilerinizle en çok önem verdikleri konularda etkileşimde bulunun.

Think with Google Summer Trends-TR-3

Evden fazla uzaklaşılmayan seyahatlerde, günlük gezilerin yanı sıra hafta sonu kaçamakları popüler ve bunlar, organize otobüs turlarından temalı parklara kadar çeşitlilik gösteriyor. Tüketicilerin yazın yapılacaklar listelerinde kültürel etkinlikler de üst sıralarda yer alıyor. Yılın sıcak ayları yaklaştıkça karnavallar ve sergiler için yapılan aramalar da artıyor.

Think with Google Summer Trends-TR-4

Tüketicilerin bu yıl yaz döneminde çıkacakları seyahatler için ne gibi aramalar yaptıklarına ek olarak, EMEA genelinde bu bilgileri nasıl aradıklarına da baktık ve sonuç olarak, tatilde nereye gideceklerini araştırırken üçte ikisinden fazlasının mobil cihazlarını kullandığını saptadık.

Think with Google Summer Trends-TR-5
Günümüz tüketicisi hava yolu seyahatini nasıl deneyimliyor? Satın alma alışkanlıklarında yaşanan 3 değişim