Yousician ve YouTube: Müzik öğrenmenin keyfini dünyaya yayıyorlar

Ağustos 2016

Yousician, devrim niteliğindeki müzik eğitimi platformu dünyanın dört bir yanındaki insanların enstrüman çalmayı öğrenme şeklini değiştiren yenilikçi bir Fin şirketidir. WildChords ve GuitarBots uygulamalarının erken başarısından sonra ekip, lokomotif ürünü Yousician'ı 2014'te Windows platformunda kullanıma sundu ve ardından, hem Apple hem de Android işletim sistemleri için mobil uygulamalar yayınladı. İki yıl sonra, şirketin müzik uygulamaları güçlü bir büyüme göstermiş ve her iki uygulama mağazasında 40 milyondan fazla indirme elde etmişti.

HEDEFLER

Enstrüman çalmayı öğrenmek isteyen kişileri hedeflemek

Markanın bilinirliğini ve yüklemeleri artırmak amacıyla Yousician'ın değerini açıklamak için video kullanmak

YAKLAŞIM

İngilizce konuşan bir kitleye global olarak reklam yayınlamak için YouTube kullanıldı

Olası en iyi hedefleme yöntemlerini bulmak için Google'la birlikte çalışıldı

Pazarlama mesajlarını iyileştirmek için test, ölçüm ve sık reklam tekrarlama yöntemleri izlendi

SONUÇLAR

Yalnızca %55'lik bir yatırım artışıyla, uygulama yüklemelerinde %136 artış

Daha etkili hedefleme ve öykü anlatımı için daha önce edinilen bilgiler kullanılarak, kampanyalar global bir kitleye geniş çaplı şekilde başarıyla sunuldu

YouTube reklamlarının yardımıyla 50'den fazla ülkede müşteri edinildi

Faaliyetlerinin merkezinde mobil uygulamalar bulunan Yousician, mobil reklamcılığı da pazarlama stratejisinin merkezine yerleştirdi. Şirketin CEO'su Chris Thur, “Yousician; iOS, Android, Windows, Mac ve hatta Linux için kullanıma sunulmuş olmasına rağmen, biz mobile öncelik veren bir şirketiz,” diyor. Kullanıcı Edinme Yöneticisi Miika Kenttämies onun bu sözlerini, "Hedefimiz bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmeye hevesli kişileri bulmak ve çalışmalarını sürdürme ve daha iyi bir müzisyen olma konusundaki motivasyonlarını kaybetmemelerini sağlamak,” şeklinde tamamlıyor. “Uygulama tanıtımı kampanyaları bize, bu kişileri en ilgili oldukları anda, yani mobil cihazlarına göz atarken bulmak için mükemmel bir yol sağlıyor.”

yousician

Yousician bu stratejinin bir parçası olarak Uygulama Tanıtımı için TrueView kampanyalarını YouTube'da bolca kullandı. Bir müzik enstrümanı çalmak doğası gereği etkileşimli bir deneyim. Öğrenme teknolojisinin temelini zengin ses ve görüntü özelliklerine sahip bir kullanıcı arayüzünün oluşturduğu Yousician, bu ürüne ilişkin en yerinde değerlendirmelerin ürün iş başında görüldüğünde yapıldığını saptamış. “Yousician'ın nasıl çalıştığını statik bir banner'da açıklamak, bir videoda açıklamaktan çok daha zor,” diyor Miika. “Video, Yousician'ın neler yapabildiğini birkaç saniyede açıklamak için mükemmel bir yol, YouTube ise görülmek için mükemmel bir yer.”

Uygulamanın her iki mobil platformda da indirilebilir, ücretsiz oynanan bir sürümüyle, kampanyalar bir kullanıcının Yaşam Boyu Değerine göre ölçülüp optimize edilirken Yousician temel metriğini premium aboneliklerindeki artış olarak belirlemiş. Mobil uygulamaların enerjik dünyasında faaliyet gösteren bir işletmeden bekleneceği gibi, test etme, ölçme ve edinilen bilgileri sık olarak uygulama bir pazarlama ekibinin DNA'sının çekirdeğini oluşturur. Bunu, özellikle markanın reklam stratejisinde açıkça görüyoruz. Farklı pazarlama mesajlarını test etmek için farklı reklam sürümleri sürekli rotasyona tabi tutuluyor.

Yousician’ın felsefesinde eşit ağırlığa sahip başka bir nokta, taktiklerini değerlendirme ve kullanıcı davranışını anlamalarını sağlayacak bilgiler edinmede verilerin önemi. Miika, “Bir uygulama geliştirici için kitlesinin kimlerden oluştuğunu anlamak çok önemlidir,” diyor ve devam ediyor: “Mesele reklam yayınlamaktan ibaret değil, mesele o reklamı doğru kişilerle buluşturmak.” Cihazlar arası raporlamadaki gelişmeler, çok çeşitli cihazların kullanıldığı bir dünyada pazarlamanın etkisini ölçmenin karmaşıklığını yavaş yavaş ortadan kaldırırken, YouTube ve diğer hedeflenmiş pazarlama kanallarından elde ettiği veriler Yousician'ın global bir pazarda bir niş ürünle yer edinmesini sağladı.

Yousician’ın ilgi düzeyi yüksek müzikseverlere yönelik pazarlama yaklaşımı kesinlikle başarılı olmuş gibi görünüyor. Uygulama yüklemelerinde geçen yılın ilk yarısına göre %130'u aşan bir artış gerçekleştiği halde maliyetlerdeki artış yalnızca %55. Yousician’ın büyümesinde YouTube'un önemine değinen Chris Thur çok net ifade ediyor: “Youtube bizim için çok iyi performans gösteriyor. İzleyiciler için ilgi çekici bir deneyim sunuyor, bizim içinse, öykümüzü enstrüman çalmayı çok isteyen kişilere anlatabileceğimiz mükemmel bir yol sağladı.”

Broadway Gösterisi School of Rock, 360° YouTube Videosuyla Sahneye Çıktı