Beter Bed, Google Analytics sayesinde mağaza satışlarıyla dijital kampanyalar arasında bağlantı kurabiliyor

Ağustos 2017

Hem web sitesinden hem de fiziksel mağazalardan yatak odası mobilyaları satışı yapan Beter Bed, geleneksel pazarlama yöntemleriyle dijital pazarlamayı aynı anda içerecek tek bir pazarlama stratejisi oluşturmak istiyordu.

Beter Bed hakkında

Yatak odası mobilyaları

Benelüks bölgesinin dört bir yanında mağazalar

Genel merkez: Uden, Hollanda

Greenhouse Group hakkında

Dijital pazarlama

Bünyesinde Blue Mango Interactive, Fresh Fruit Digital, PubNxt, LemonPI ve Blossom şirketleri yer alıyor

300'den fazla uzman

HEDEFLER

Pazarlama kampanyalarını iyileştirme

Mağaza satışlarıyla online veriler arasında bağlantı kurma

YAKLAŞIM

Google Analytics Measurement Protocol kullanılmaya başlandı

SONUÇLAR

Dijital kaynaklarla gelir ilişkilendirmesi ortalama %250 oranında artırıldı

Dijital pazarlama çalışmalarının sonuçlarının daha doğru değerlendirilmesi sağlandı

Marka müşterilerinin büyük çoğunluğu, yeni yataklarının rahat olup olmadığını görmek istiyor. Bu nedenle, özellikle pahalı yataklar söz konusu olduğunda genellikle mağazaya giderek yatağı deneyip satın alıyorlar. Şirket, bu mağaza satışlarıyla kullanıcıların daha önceki internet faaliyetleri arasında bağlantı kurmakta zorlanıyordu.

Kanalların birbiri üzerindeki etkisini analiz etmek isteyen Beter Bed, Google Analytics Measurement Protocol'ü tercih etti. Bu özellik sayesinde, internet bağlantısı olan tüm sistemlerle veri toplamak mümkün olacaktı. Bu yöntemle mağaza verileri toplandı ve Google Analytics'e aktarıldı. Böylece mağaza verileriyle online veriler arasında bağlantı kurulabildi ve mağaza satışları, dijital kampanya kaynaklarıyla ilişkilendirilebildi.


"Artık her gün online davranışlarla mağaza satışları arasında bağlantı kurabiliyoruz. Bu sayede, mağaza satışlarının gerçek değerini, dijital kampanyalarımızla ilişkilendirebiliyoruz."

 - Perijn Hoefsloot, E-Ticaret Direktörü, Beter Bed


Yeni ölçüm yaklaşımının benimsenmesinden itibaren ekip, geliri dijital kaynaklarla ilişkilendirme düzeyini ortalama %250 artırmayı başardı. Bu da sonuç olarak, dijital pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını daha doğru bir şekilde değerlendirilebilmesine olanak tanıdı. Greenhouse Group'un Dijital Pazarlama Uzmanı Max Koster, "İnternetin mağaza satışlarımız üzerinde bir etkisi olduğuna daima inanıyorduk ancak bunu verilerle kanıtlama şansımız olmamıştı," diyor. "Artık internetin, mağaza satışları üzerindeki doğrudan etkilerini görebiliyoruz. Aynı zamanda, ücretli aramanın sanıldığı gibi yalnızca internet satışlarıyla ilişkilendirilemeyeceğini, mağazaya potansiyel müşterilerin gelmesini de sağladığını gördük. Bu durum, içerik pazarlama gibi marka bilinci oluşturma çalışmaları için de geçerli. Genellikle doğrudan internetten çok sayıda satış yapılmasını sağlamayan bu çalışmalar, mağaza satışlarını artırabiliyor."

İstedikleri bilgileri elde eden ekip, sonraki aşamaya geçmek için çalışmaya başladı bile: Aynı sistem, müşteri deneyimini geliştirmek için kullanılacak. Google Analytics, Beter Beds web sitesini tekrar ziyaret eden kullanıcıların daha önce mağazadan alışveriş yapıp yapmadığını otomatik olarak anında kontrol edecek. Böylece Beter Beds, daha önceden alışveriş yapan kullanıcılara, yeni müşterilere yönelik kampanyalar yerine hizmet odaklı pazarlama çalışmaları sunabilecek.

Volkswagen Rusya Yenilikçi Bir Ölçüm Yaklaşımını Benimsiyor