Bir Dünya Pazarlama Bilgisini Organize Etme

Mayıs 2016

Tüm müşteri verilerini tek bir yerde toplayabilen ve bunlar hakkında anlamlı analizler yapabilen markalar kişiselleştirilmiş, ilgi çekici müşteri deneyimleri sunabilir

Google Analytics'in kurucusu Paul Muret, tüketici yolculuğunun tam bağlamını anlamak açısından markaların hiç olmadığı kadar büyük zorluklarla karşılaştıklarına inanıyor. Ancak bu; üstün ürünler, hizmetler ve müşteri deneyimleri geliştirmek isteyen markalar için son derece önemlidir.

Tek bir cihazda yalnızca bir online oturumu veya işlemleri ölçmek yerine, pazarlamacıların satın almaya giden yolda bir kullanıcının tüm etkileşimlerini bir araya getirebilmesi gerekiyor. Ancak, tüketici davranışına yönelik eksiksiz bir tablo oluşturabilmek zorlaştı ve mobil cihazların toplu halde benimsenmesiyle tüketici davranışı daha da dallanıp budaklanıyor.

Bununla birlikte, pazarlamacılar için çok büyük önem taşıyan, marka bilinirliği ve çevrimdışı satışlar üzerindeki etkiyi ölçme yeteneği ile birlikte, alakalı verileri harmanlayabilmek ve ayrıntılı kitle profili oluşturulmasına ve hedeflemeye olanak veren bir sisteme entegre edebilmek artık gerçeğe dönüştürülebilir bir uygulama.

Google, müşteri yolculuğuna ilişkin eksiksiz bir görünüm elde edilmesine yardımcı olmak için, Google Analytics 360 adı verilen yeni bir uygulama paketini kullanıma sundu. Bu uygulama paketi, pazarlamacıların müşteri davranışını anlamalarına yardımcı olabilecek bir dizi entegre veri ve pazarlama analizi ürününden oluşuyor. Pazarlamacılar bağımsız ürünler kullanmaya devam edebilir, zira Google açık ve agnostik bir platform felsefesinden vazgeçmiş değildir. Ancak, GA 360 yeniliklere yardımcı olmak açısından mükemmel bir iş ortağı olacaktır.

 Şu anda Görüntülü Reklam Ağı, Video ve Analytics Başkan Yardımcısı olan Muret, Ad Week Europe 2016'da şunları söyledi: "Bu uzun yolculuklarda kullanıcılarla olan etkileşiminizi anlamak, yani bu anların her birindeki niyeti ve bağlamı gerçekten anlamak için dikkatinizi vermenin ve enerjinizi, zamanınızı ve kaynaklarınızı bu amaca yönelik kullanmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yaptığınız şey müşterilerinize yakınlaşmaya çalışmaktır."

Dentsu Aegis UK firmasında İşletme Müdürü olan Mark Creighton ise şunları söyledi: "Google her zaman için müşteri davranışına yönelik çok güçlü bir analiz aracı rolüne sahip olmuştur. Müşterilerin tüketici davranışını anlamasına yardımcı olmasındaki rolü de en güçlü niteliklerinden biridir."

Markalar zaten aramalara ve verilere dayalı akıllıca girişimler geliştirmiş durumda. Örneğin Hilton, havaalanlarının kapatılmasına yönelik tahminlerde bulunmalarına olanak tanıyan verileri entegre etti ve yolda kalan yolcu kitlesine, alakalı yerel otel reklamları göstermek için programatikten yararlandı. GA 360; ürünleri, hizmetleri ve pazarlamayı daha fazla geliştirme fırsatı sunuyor. Creighton'ın önemle belirttiği gibi, müşterilerle markalar arasında "sürdürülebilir bir ilişki" oluşturmak için anlamlı, alakalı deneyimler oluşturma yolunda "akıllıca kararlar" verilmesi gerekiyor.

Yeni Araştırma, Entegre Pazarlama Analizlerinin Başarı İçin Neden Önemli Olduğunu Gözler Önüne Seriyor