Kâr Odaklı Pazarlamacılara Yönelik Kontrol Listesi

Haziran 2015

 

1. Kanallar ve cihazlar genelinde resmin tamamını görmek için tüm müşteri verisi kaynaklarını birleştirin

  • Müşteriler işletmenizle genllikle birden fazla temas noktası üzerinden etkileşimde bulunur/alışveriş yapar; İnternet ortamında ve mağazada, akıllı telefonlarını veya masaüstü bilgisayarlarını kullanarak. Verilerin birleştirilmesi, bir müşterinin değerini tek bir kanal ve/veya cihaz üzerinden segmentlere ayırmak yerine, müşterilerinizin toplam değerini görmenizi sağlar.
  • Verileri birleştirmek ve müşterilerinize ilişkin tek bir görünüm elde etmek için, raporlarınızda müşteri kimliği numarası veya e-posta adresi gibi müşterek bir payda kullanın.

2. Müşterilerinizin tümünün nasıl değerlendirileceğine dair bir çerçeve oluşturmaya başlamak için, alıştırma olması açısından işletmenizin en değerli müşterisini (MVC) belirleyin.

  • Değerli bir müşterinin sizin için ne anlama geldiğini ve en değerli müşterinizin kim olduğunu anlamak, sahip olduğunuz müşterilerin türünü anlamanız için size bir başlangıç noktası sağlar.
  • Gelirin yanı sıra markaya olan bağlılığa değer veriyorsanız en değerli müşteriniz en çok harcama yapan değil, yüksek harcama yapmakla birlikte işletmenizle birden fazla kanalda en sık etkileşime geçen bir kullanıcı olabilir

3. Müşterilerinizi değere/kârlılığa göre segmentlere ayırın

  • En değerli müşterinizi belirlemek için kullandıklarınıza benzer işaretler aramak, müşterileri ilerideki etkileşimler için yönetilebilir gruplar halinde segmentlere ayırmamıza yardımcı olabilir
  • Örneğin: Bu şekilde bir segmentasyon kullanmak, bize yalnızca en değerli müşterileri göstermekle kalmaz aynı zamanda, kattıkları değer azalan ve yeniden etkileşimde bulunmak isteyebileceğiniz müşterileri, en değerli segmentte olabilecek potansiyele sahip müşterileri ve yatırım yapmaya değmeyecek müşterileri de görmemizi sağlar.

4. Müşteri segmentasyonunuzu reklamcılık stratejinize uygulayın

  • Her segment farklı tercihlere sahip olacak ve sizden farklı bir mesaj duymayı isteyecektir. En değerli müşterinize vereceğiniz mesaj, sizinle yakın zamanda etkileşimde bulunmamış bir müşteriye vereceğiniz mesajla aynı değildir.
  • Bu segmentleri anlamak (kim oldukları, nereden geldikleri) benzer kullanıcıları nasıl kazanacağınızla ilgili olarak kararlar vermenize olanak tanır.

5. Uygun Şekilde Teklif Verin ve Bütçe Oluşturun

  • Potansiyel olarak değerli müşterileri kazanmaya ve/veya değerli müşterileri elinizde tutmaya çalışmak için agresif bir yaklaşım sergilemeye istekli olmalısınız. Bu tür müşterilere ilişkin tekliflerinizi ve bütçelerinizi sınırlamadığınızdan emin olun
  • Düşük değerli bir müşteriyi kaçırmak, yüksek değerli bir müşteriyi kaçırmaktan yeğdir; bu bakımdan, bütçeniz kısıtlıysa bütçenizi en değerli müşterilerinize kaydırdığınızdan emin olun
Sıra Dışı Audi TT Broşürü