Marka Pazarlamanın Neden Yeni Bir Formüle İhtiyacı Var?

Matt Lawson / Kasım 2016

İyi pazarlama yalnızca verimli değildir, aynı zamanda hem akılda kalıcı ve kişisel, hem de benzerlerinden farklıdır. Ancak pazarlama çalışmalarının hedefine ulaştığından emin olmak biraz zor olabilir. Google reklam pazarlama direktörü Matt Lawson, özel bir formülün Google’ın kendi kampanyalarından varsayımda bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olduğundan bahsediyor.

 

“Herkes verilerden bahsediyor, ancak kullanıcılar verilerle ne yapacağını veya verileri kullanmaya nasıl başlayacağını bilmiyor.”

“Soyutlanmış ekipler verilerin reklam öğeleri için kullanılmasını çok zor hâle getiriyor.”

Etkinliklerde, müşteri toplantılarında ve -kariyerim boyunca çeşitli zamanlarda- kendi toplantı odalarımızda bu konuda şikayetler duyuyorum. "Büyük veri devrimi"nin pazarlama sektörünün kurallarını nasıl değiştirdiği hakkında makaleler okuduk, ancak verileri kendi süreçlerine dahil etmeye çalıştıklarını varsaysak bile, kimse yeni kurallara hakim olduğundan emin değil.

Bundan kısa bir süre önce, marka pazarlamacıları tüketicilere ulaşmak için iki farklı araç kullanıyordu: ilgi çekici bir reklam kampanyası ve akıllıca hazırlanmış bir medya planı. Bu araçlar nadiren uyumlu bir şekilde çalışan, belki de hiç çalışmayan farklı ekipler tarafından birbirinden ayrı olarak geliştiriliyordu.

Bu strateji artık etkili değil.

Bugünlerde bilinçli marka pazarlamacıları yeni bir araç keşfediyor. Neyse ki bu, reklam kampanyalarını her zamankinden daha alakalı ve etkili hâle getirebilecek bir araç: veriler.

Yeni marka pazarlama formülü

brand body 1

Birçok marka artık veri ve programatiğin doğru zamanda doğru kişiye ulaşma hedefine yaklaşmalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor. Ancak medya satın almanın daha iyi bir yoluyla birlikte, verilerin marka pazarlama strateji kitabına dahil edilmesi daha fazla kazanım sağlıyor.

Veriler anlaşılmaz birler ve sıfırlar dizisinden çok daha fazlasıdır. Marka pazarlamacıları dijital ve medya ekipleriyle planlama döngüsünün başında iş birliği yaparak verileri daha alakalı ve ilgi çekici reklam öğeleri oluşturmak için kullanmanın ve bu kampanyaları doğru şekilde yayınlamanın yollarını bulabileceğini anlamaya başladı. Bu yeni formül analiz toplamak için yeni fırsatlar da oluşturarak reklamverenlerin zaman içinde daha etkili reklamlar yayınlamasına yardımcı oluyor.

Veriler sayesinde kampanyaların "tıklanma" oranı yükseliyor

Birçok marka artık yüksek etkiye sahip kampanyalar tasarlamak, yayınlamak ve bunları ölçmek için verileri kullanıyor.

Pazarlama ekiplerimizin “veri + reklam öğesi + medya” formülünü benimseyerek kampanya stratejilerini yeniden gözden geçirdiklerini gördük. Yakın geçmişten alınan aşağıdaki örnekler de bunu gösteriyor.

Android Wear özelliklerini hayata geçirme

Bir Android Wear kampanyası, reklam birimlerindeki akıllı saat arayüzünü yeniden oluşturarak potansiyel müşterilerin cihazın özellikleriyle etkileşime girmesine olanak tanıdı. Yer ve saat sinyalleri gibi gerçek zamanlı veriler içeren bu dinamik reklamlar, tüketicilerin mağazada değil, kendi mobil cihazlarının ekranında görebilecekleri örnek bir Android Wear deneyimi sunuyor.

mobile body

Google uygulamasının avantajlarını gösterme

Google uygulamasının benimsenmesini artırmak için, hareket halindeki tüketicilere uygulamanın ne kadar kullanışlı olduğunu göstermek istedik. Arama Ağı verileri büyük şehirlerin en popüler yerlerini ve bu yerlerin her biriyle ilgili genel sorguları belirlemeye yardımcı oldu. Seçtiğimiz yerlerin herhangi biri hakkında içerik görüntüleyen dinamik mobil reklam şablonu tasarlayarak güncel hava durumu, yakındaki restoranlar ve yerel incelemeler gibi gerçek veriler ekledik. Reklamlar, uygulamanın herhangi bir yerdeki kullanıcıların deneyimini nasıl zenginleştirebileceğini gösterdi.

mobile body 2

Yeni formülü hayata geçirme

Verilerin mümkün hale getirdiği her şeyden tam anlamıyla yararlanmak için pazarlamacıların yapması gereken şey, farklı ekiplerin işbirliği içinde çalışmasını sağlamak.

En yenilikçi markaların pazarlama, dijital, medya ve ajans ekipleri, kampanyalar başlatılırken bir araya gelerek hedefleri belirliyor, analizler hakkında beyin fırtınası yapıyor, verileri işliyor ve marka hedeflerine ulaşmak için doğru stratejiyi oluşturuyor.

Marka pazarlamacısı olarak markanızı en iyi anlayan kişi sizsiniz, hedef tüketiciniz hakkında en detaylı anlayışa siz sahipsiniz ve yaratıcı vizyonunuzu paylaşmak için en donanımlı kişi yine sizsiniz. Bu nedenle ekipleri bir araya getirme konusunda siz öncülük yapmalısınız. Alet çantanıza verileri eklediğinizde markanız yalnızca akılda kalıcı değil, aynı zamanda durdurulamaz olur.

Başlamanıza yardımcı olmak için pazarlamacıların daha iyi ve daha etkili kampanyalar oluşturmak üzere verileri nasıl kullandığını gösteren birkaç örnek hazırladık. Buradan siteye göz atın ve #VerilerdenİlhamAlın.

 

Online Videoların Marka Metrikleri Üzerindeki Etkisini Ölçme