Optimize 360, Pegasus Hava Yolları'nın Flex satışlarını %22 artırmasına yardımcı oldu

Şubat 2018

Düşük maliyetli hava yolu ulaşımında Türkiye'nin lider markası olan Pegasus Hava Yolları, ek ürünlerinin satışını artırmak için dijital platformdaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek istedi. Şirket halihazırda Google Analytics'i kullanarak işletmenin her işlemini farklı açılardan ölçmek için bir altyapı geliştirmek üzere, Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı Hype ile çalışıyordu. Veri analizi sonucunda dönüşüm hunisinde dar boğazlar olduğu görüldüğünde Hype, optimizasyon ve A/B testlerini içeren bir strateji önerdi.

Pegasus Hava Yolları Hakkında

41 ülkede 110 ulaşım noktasında hizmet veren, Türkiye'nin düşük maliyetli hava yolu şirketi

Genel merkezi İstanbul'da

www.flypgs.com

Hype hakkında

Performans pazarlaması, analiz ve iş zekası danışmanlığı

Genel merkezi İstanbul'da

www.hypeistanbul.com

Hedefler

Flex satışını artırma

Yaklaşım

Optimize 360'taki çok değişkenli test özelliği kullanıldı

Sonuçlar

Flex satışları %22 arttı

Pegasus ve Hype ekipleri özellikle, müşterilerin sınırsız bilet değişikliği yapmasına olanak tanıyan bir ek hizmet olan Flex'in satışlarını artırmaya odaklandı. Görünüşe göre, müşteriler bu ürünün avantajları konusunda yeterince bilgi sahibi değildi. Bu nedenle Hype ve Pegasus, içerik metinlerini ve fiyatların sunuluş şeklini iyileştirmenin satış performansını artırabileceğini düşündü.

Hype, daha önceden Pegasus Google Analytics hesabında hedefleri, etkinlikleri ve segmentleri ayarlamıştı. Google Marketing Platform'a1 sorunsuz bir şekilde entegre edilen, kurumsal sınıf A/B testi ve kişiselleştirme ürünü olan Google Optimize 360'ın kullanılması, Pegasus'un çok değişkenli testleri hemen uygulayabilmesini sağladı. Hype’da optimizasyon yöneticisi olan Mustafa Esad Tatlıpınar bu konuda şunu söylüyor: "Google Optimize 360 ile Analytics arasındaki yerel entegrasyon bizim için çok yararlı oldu."

Ekip önce test türünü, yani çok değişkenli testi, ardından da testin hedefini açılır menüden kolayca seçti. Daha sonra farklı başlıklar, hizmet açıklamaları, seçenek etiketleri ve fiyatlar içeren yeni varyasyonlar oluşturdu. Bunlardan bazıları Optimize 360 görsel düzenleyicisi, bazılarıysa özel JavaScript kodları yazılarak oluşturuldu.

Ekip bu aşamada deneyi başlatmaya hazırdı ve Optimize 360'ın sayfanın farklı bölümlerindeki çeşitli değişiklikleri farklı kombinasyonları halinde test etmesine izin verdi. Bu araç düşük performanslı kombinasyonları arka planda bırakarak daha iyi performanslı kombinasyonları öne çıkardığı için Optimize algoritması, performansı düşük olan varyasyonları kısa sürede etiketledi.

"Flex satışlarında %22 oranında artış gördükten sonra kazanan varyasyonu yalnızca birkaç saat içinde tüm kullanıcılara sunmayı başardık."

– Emre Güney, Dijital Ürün Yönetimi ve Büyüme Pazarlaması Müdürü, Pegasus Hava Yolları

"Google Analytics ve Optimize 360'ın yerel entegrasyonu dönüşüm hunisindeki dar boğazları hemen ve etkili şekilde çözmemize yardımcı oldu."

– Mustafa Esad Tatlıpınar, Optimizasyon Yöneticisi, Hype

35 gün süren deneme boyunca yeni varyasyonlar 869.000 ziyaretçiye gösterildi. Deneme boyunca Pegasus, Flex ürününün satışlarını %22 artırmayı başardı. Kazanan varyasyon belirlendikten sonra Hype bu seçeneği tüm ziyaretçilere göstermeye başladı.

İlerisi için planlar yapan Hype ve Pegasus gelecekteki iş planlarında Optimize 360'ı kullanmaya kararlı. Mustafa Esad Tatlıpınar sözlerine şöyle devam ediyor: "Google Marketing Platform yalnızca işimizi büyütüp kârlılığımızı artırmakla kalmadı, aynı zamanda A/B testinin hazırlanıp yayınlanması için gereken 1 haftalık süreyi iki-üç saate indirmemizi de sağladı. Bu sayede daha fazla test yapabiliyor ve denemelerden daha iyi yararlanabiliyoruz. 360 Suite sayesinde işletmemizi gerçek verilere göre yönetebiliyoruz. Bu araçları uzun süre boyunca kullanmayı planlıyoruz."

 

Trendyol uygulamalar için dinamik yeniden pazarlama kullanarak YG'sini %70 artırdı