Süreklilik GÖSAŞ’ın başvuru adedini 6 katına çıkarmasını nasıl sağladı?

Mayıs 2019

GÖSAŞ hakkında

1999 yılında kuruldu, merkez ofisi İstanbul’da

Ödeme sistemleri üzerine hizmet veriyor

Hedefler

Web sitesinden alınan kredi kartı başvurularını maksimize etmek

Yaklaşım

Akıllı Görüntülü reklam kampanyası kullanıldı

Hedef EBM teklif stratejisi benimsendi

Sonuçlar

Başvuru adedi 6 katına çıktı

Edinme başı maliyet %55 azaldı

Garanti Bankası’nın bir iştiraki olan GÖSAŞ, nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan sistemler, platformlar ve altyapılar oluşturuyor ve geliştiriyor. Türkiye’nin en büyük kredi kartı sağlayıcılarından biri olan GÖSAŞ, kartlı ödemeyle ilgili ürünlerin ve bu ürünlerin kullanılabilirliğinin artırılması üzerine çalışmanın yanı sıra ödeme uygulamalarına yönelik olarak sistem katılımcılarına danışmanlık hizmeti veriyor.

GÖSAŞ, web sitesinden alınan kredi kartı başvurularını maksimize etmek adına uzun zamandır Akıllı Görüntülü reklam kampanyası yürütüyor. Yıllar içerisinde kampanyada hacim artışı sağlarken başvuru maliyetini azaltan marka, GroupM ile birlikte çalışmaya başladıktan sonra Akıllı Görüntülü reklamlara ek olarak teklif stratejisinde hedef EBM modelini benimsemeye karar verdi.

Farklı kreatifler ve Akıllı Görüntülü reklam kampanyasının gelişmiş algoritmasının yardımıyla doğru kişiye, doğru yerde ve doğru mesaj ile Bonus kredi kartının faydaları ve kazandırdıklarının anlatılıp başvuruya yönlendirmek çalışmada verilmek istenen ana mesajdı.


“Akıllı Görüntülü reklamların ve Akıllı Teklif stratejisinin başarısının kanıtlanmasıyla bu modelin dijital pazarlama bütçemizden aldığı pay artarken, yeni ürünler için bugünden sonra aklımıza gelen ilk kullanımlardan biri oluyor.”

-Seçkin Çağlın, Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, GÖSAŞ


Akıllı teklif stratejilerini kullanırken algoritmanın öğrenme süresi sonlanmadan kampanyada değişiklik yapmamak büyük önem taşıyordu. Akıllı Görüntülü reklam modelinde kampanyanın başarısını belirleyen 3 temel etken olan teklif, bütçe ve kreatifleri etkin bir şekilde kampanyanın ihtiyaçlarına uygun olarak modifiye etmek gerekiyordu. Bu etkenleri değiştirirken sonuçlarını görme konusunda markanın sabırsız olmaması başarıyı getiren temel faktör oldu. Hedeflenen hacim ve birim maliyetlere ulaşana kadar adım adım kampanyanın optimizasyonu sürdürüldü.

Ekip, geçtiğimiz Şubat ayı ile altı ay önceki verileri karşılaştırdığında başvuru adedinin yaklaşık olarak 6 katına çıktığını ve bunun yanında edinme başı maliyette %55’lik bir düşüş gerçekleştiğini gözlemledi.

GÖSAŞ Dijital Pazarlama Yöneticisi Ece Akıncı Erçulha yürüttükleri çalışmayı şöyle özetliyor; “Akıllı Görüntülü reklamlar, sağladığı maliyet oranları ve hacim sayesinde hedeflerimize ulaşmamızda önemli bir rol oynadı. Bonus için bu kampanyada öğrendiklerimiz ve vardığımız nokta, diğer markalarımız için de stratejilerimizi belirlerken bize yol gösteriyor.”

Veriye dayalı ilişkilendirme modelini kullanan GÖSAŞ %5 daha az maliyetle dönüşümleri %10 yükseltti