Garanti Bankası, YouTube TrueView for Action kampanyasıyla %22 daha düşük birim maliyetle onaylı kredi elde etti

Ekim 2018

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Garanti Bankası, 14 milyonu aşkın müşterine geniş bir finansal hizmet yelpazesi sunuyor. Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, perakende, özel bankacılık ve yatırım bankacılığı da dahil olmak üzere bankacılık sektörünün her kolunda hizmet veren Garanti, entegre bir finansal hizmetler grubu. Garanti Bankası, YouTube video kampanyalarından elde ettiği kredi başvurularında artış ve onay başına maliyetlerde iyileştirme gerçekleştirmek istedi.

Garanti Bankası hakkında

1946'da kuruldu

Merkezi İstanbul'da

www.garanti.com.tr

Hedef

YouTube reklamlarını bir dönüşüm kanalı haline getirerek toplam onaylı kredi adedini arttırmak

Yaklaşım

TrueView for Action reklam modeli benimsendi

Akıllı Teklif stratejilerinden faydalanıldı

Sonuçlar

TrueView for Action kampanyalarında aynı dönem devam eden kredi kampanyalarına göre %22 daha düşük birim maliyet ile onaylı kredi elde edildi

Google reklamlarından elde edilen toplam onaylı kredi dönüşümlerinin %16'sı TrueView for Action kampanyasından geldi

Video kampanyalar bugüne dek dönüşümden ziyade bilinirlik ve uygulanan diğer kampanyalara destek etkisiyle kullanılıyordu. YouTube’un yeni reklam modeli TrueView for Action, bilinirliğe ek olarak doğrudan dönüşüm elde etmeyi mümkün kılıyor. Garanti Bankası da YouTube’un bu reklam özelliğini kullanarak yeni kredi başvurularının ve onay alanların sayısını artırmak istedi.

Dijital performans ajansı Group M ile birlikte, YouTube’da TrueView for Action reklam modeli uygulanmaya başlandı. Hem devamlı olacak şekilde jenerik videolar hem de dönemsel kampanya videoları yayınlandı. Bu yayınlardan gelen başvuru adetleri takip edildi. Hedeflemelerde, özel yakın ilgi alanı, pazardaki kitle, website ziyaretçileri gibi farklı hedef kitleleri kullanıldı. Performanslarına göre bu hedef kitleler güncellendi.

Gösterim hedefi yerine dönüşüm odaklı olan bu reklam modeliyle, pazarlama hunisinin hem üst hem de alt katmanları desteklenerek dönüşüme yakın kullanıcıya reklam gösterildi ve Akıllı Teklif stratejileri ile dönüşüme göre optimizasyonlar yapıldı. Ayrıca kullanılan kreatifler, TV ya da geleneksel medyada kullanılanlardan farklı olarak performans pazarlamasına uygun bir şekilde, verilmek istenen mesajın erken safhada iletildiği ve doğrudan dönüşüme yönlendirici şekilde tasarlandı.

TrueView for Action kampanyalarında aynı dönem devam eden kredi kampanyalarına göre %22 daha düşük birim maliyet ile onaylı kredi elde edildi. Ayrıca Google reklamlarından elde edilen toplam dönüşümlerin %16’ı yine TrueView for Action kampanyasından geldi. Kredi onay adetlerini artırmayı hedefleyen Garanti Bankası, TrueView for Action kampanyalarından elde ettiği verim sonucunda video yayınlarını sürekli hale getirdi ve bu yayınları bilinirlik yerine satış odaklı kullanmaya başladı.

“Video reklamlarını bilinirlik için kullanmak daha yaygın bir uygulamaydı ve bu kullanımlarda video reklamlarından elde edilen kredi kampanyalarının bilinirliği, kredi satış adetlerinden daha önemli bir konumdaydı. TrueView for Action kampanyalarıyla video reklamlarında optimizasyon seçeneklerimiz arttı ve YouTube’daki video reklamlarımızı artık bilinirlik yerine satış odaklı kullanmaya başladık.”

- Bora Uludüz, Dijital Bankacılık Direktörü, Garanti Bankası

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?