Toyota, test sürüşlerini artırmak için veriye dayalı ilişkilendirmenin gücünden yararlanıyor

Eylül 2018

Yeni bir araba almadan önce test sürüşü yapmak her zaman iyi bir fikirdir, karar vermemizi kolaylaştırır. Seçeneklerin katlanarak artmasıyla ve tüketicilerin satın alma kararına giden yolda daha fazla aşamadan geçmeye başlamasıyla Toyota, araçlarında test sürüşlerini ve buradan gelen dönüşüm rakamlarını artırmaya karar verdi.

Toyota Türkiye hakkında

Türkiye'deki çalışmalarına 1990'da başladı

Merkezi, İstanbul'da bulunuyor

Hedefler

Test sürüşü sayısını %20 oranında artırmak

Aynı reklam bütçesi dahilinde, form doldurma maliyetini %20 oranında azaltmak

Teklif optimizasyonu için harcanan zamanı yarı yarıya kısaltıp stratejik görevlere odaklanmak

Yaklaşım

Teklif verme ve raporlama için Search Ads 360'taki veriye dayalı ilişkilendirme modelini benimseme

Teklifleri veriye ve makine öğrenimine göre otomatik hale getirme

Bütçeyi verimli bir şekilde kullanmak için Search Ads 360 bütçe yönetimi özelliğini kullanma

Sonuçlar

Test sürüşü yapan potansiyel müşteri sayısı %37,9 arttı

Potansiyel satış başına maliyetler %34,8 iyileştirildi

Ortalama tıklama başına maliyet %33,5 ve maliyet %10,2 iyileştirildi

Performics Türkiye ile birlikte çalışan Toyota, teklif verme ve raporlama için Search Ads 360'taki veriye dayalı ilişkilendirme modelini kullanmaya karar verdi. Toyota araçlarında test sürüşlerini artırmak ve aynı zamanda aynı reklam bütçesi dahilinde test sürüşü formu başına maliyeti düşürmek istiyordu.

Tekliflerin veriye ve makine öğrenimine göre verildiği bu veriye dayalı ilişkilendirme modelinde, dinamik algoritmalar, kullanıcının satın alma yolculuğundaki her tıklamaya atanacak teklif miktarını belirliyor, dönüşüm ve dönüşüm olmayan yolları dikkate alıyor.


“Search Ads 360’ı kullanarak potansiyel satış başına maliyetlerimizi %34,8 düşürdük ve artık stratejimizi daha da ileri taşımak için yeni fırsatları keşfediyoruz.”

- Burak Kartal, Kıdemli Pazarlama İletişim Yöneticisi, Toyota Türkiye


Search Ads 360'taki veriye dayalı ilişkilendirme modeli, Toyota'nın beklenenden ve hedeflenenden çok başarılı sonuçlar elde etmesini sağladı: Test sürüşlerinde %37,9 artış, olası satış başına maliyette %34,8 düşüş ve tıklama başına maliyette %33,5 iyileşme kaydedildi. Kampanyanın toplam maliyeti ise %10,2 düşüş gösterdi.

Toyota Türkiye'nin Kıdemli Pazarlama İletişim Yöneticisi Burak Kartal, "Toyota Motor’da yüksek teknolojiye sahip araçlara büyük önem veriyoruz. Bu nedenle kampanya performansımızı iyileştirmek için Search Ads 360’ı kullanmaya karar verdik," diyor.

"Test sürüşü dönüşümlerinde önemli sonuçlar almak için veriye dayalı ilişkilendirme modeli oluşturduk ve Search Ads 360’ın akıllı teklif stratejilerini kullandık. Search Ads 360’ın sunduğu özellikler yalnızca verimliliğimizi artırmaya yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda müşterimiz için hesap performansını da iyileştirdi."

- Erhan Yılmaz, Kıdemli SEM Yöneticisi, Performics Türkiye

2021 ölçümleme stratejinizi belirlerken "artımlılık" kavramını her yönüyle anlamak