Airbnb'deki Aidiyet Dünyası

Ağustos 2015

Hikaye Airbnb, 190'dan fazla ülkede, sunduğu bir milyonun üzerinde konaklama yeriyle tüm otel zincirlerini geride bırakıyor. Yine de, bazı ziyaretçilerin başka bir kişinin evinde kalma konusunda çekinceleri olabiliyor. Hizmetten ilk kez yararlanacak kullanıcıların güvenini kazanmak ve Airbnb konaklama yerlerinde kalmanın popülerliğini göstermek adına şirket, dünya genelindeki etkinliğini gözler önüne seren gerçek zamanlı bir veri görselleştirmesini Airbnb web sitesine yerleştirdi. Kullanıcılar, haritayı keşfederken akıllarda yer etmiş kent simgelerini ve neşeli animasyonları kullanarak ilginç Airbnb hikayelerine yakından bakabiliyor.

airbnb-a-world-of-belonging-on-airbnb_campaigns_2

Airbnb, herhangi bir zamanda şirketin ne kadar faal olduğunu göstermek amacıyla etkileşimli bir WebGL web sitesi oluşturdu. Sitede görüntülenen gerçek zamanlı animasyonlar arasında, seyahatleri temsil eden uçaklar, konaklama ölçeğini ve yoğunluğunu gösteren yanıp sönen noktalar ve yeni Airbnb konaklamalarını gösteren animasyonlu karakterler bulunuyor. Ayrıca, şirketin hazırladığı reaktif ses motoru sayesinde, kullanıcılar dünyanın farklı yerlerine yakından baktığında farklı ortam sesleri duyabiliyor. Kampanyanın erişimini genişletmek amacıyla tarayıcı ortamıyla yetinilmemiş ve kampanya mobil bir deneyim olarak da sunulmaya başlanmış.

airbnb-a-world-of-belonging-on-airbnb_campaigns_01_2

Sonuçlar

Ev sahipleri, konuklar ve hatta ünlülerin de paylaşımları sonucunda sosyal medyada yer bulan kampanya, basın-yayın organlarında da olumlu şekilde haber olmayı başararak gerçek zamanlı veri kampanyasının PR değerini ortaya koydu. Lansmanı takip eden ilk ayda sitenin rakamsal performansı şu şekildeydi:

2 Milyon

Sayfa Görüntüleme

5

Dakikalık ziyaret başına ortalama etkileşim süresi

Yaratıcı Olmak için Çok Çalışmak Gerekir