Zamanı Kısıtlı Olan Kitleyi Kazanmak için Yaratıcı Hikaye Anlatımında Öngörüleri Temel Alma

Haziran 2015

İçerikler hızla çoğaldı, kitleler kontrolü ele aldı. Markalar, içerik bakımından zengin bir ortamda, zamanı kısıtlı olan tüketicilerin ilgisini nasıl çekebilir? Google EMEA Tüketici Odaklı Pazarlama Direktörü Graham Bednash'e göre, iletişim ve medya alanında gerçekleşen tüm değişikliklere rağmen, sağlam öngörülerin temel alındığı güzel bir hikaye anlatımının yerini hiçbir şey tutamaz.

Mükemmel bir reklam çalışmasının temel unsurları hiç değişmez; kişilerle iletişim kurmak ve onları markanızla zaman geçirmeye teşvik etmek için ilgili çekici ve şaşırtıcı yollar bulmanız gerekir. Ancak, açıkça değişen tek şey kişilerin ne kadar zaman ayırabilecekleridir. Dikkat azlığı, aşılması gittikçe zor hale gelen çok büyük bir sorundur.

Kullanıcılar editörler haline geldi. Onları görüntüleyen, okuyucu ve kullanıcı olarak adlandırıyoruz ancak gerçekte hepsi katı birer editör. Mobil bir cihazda içeriği kolayca durdurabilir ve ceplerine atabilirler. Bu kadar çok içerik ve kanal varken, bu zorluğu nasıl aşar ve kullanıcılarla iletişim kurarsınız? Titiz bir editörle nasıl iletişim sağlarsınız?

Popüler kültürün bir parçası haline gelen bir çözüm bulmanız gerekir. Bu çözüm, kullanıcıların yaşamlarına bir şekilde değer katmalıdır. İlgi çekici, eğlenceli ve tercihen kullanışlı olmalıdır. Bunu yapabilmek için, markayla kökleşmiş güçlü bir öngörüye sahip olmanız gerekir.

Teknoloji, kullanıcıların fikirlerle olan deneyimlerine yeniden şekil verdiği için, bir diğer önemli unsur medyanın ve yaratıcı fikirlerin paralel şekilde geliştirildiği bir çalışma ortaya çıkarmaktır. Benim için, etki yaratmanın ve yaratıcılığı ortaya koymanın için en iyi yolu budur.

Teknolojinin kullanıcılara, marka fikrinden kaynaklanan deneyim sunduğu fikirleri seviyorum. Örneğin, Wieden + Kennedy'nin Honda R kampanyası izleyicilerin Honda R ile ilgili iki farklı hikayeyi deneyimlemesine olanak tanıdı. Kampanya, erkeklerin kendilerini banliyöde yaşayan babalar olarak kabul etmek istemedikleri yönündeki öngörüyü temel alıyordu. Böylece, reklamdaki karakterin yaşamına ilişkin iki farklı yönü keşfetmenize olanak tanındı; rutin yaşam ve maceraperest ruh. Reklamı seyrederken klavyede R tuşuna bastığınızda karakteri çocuklarını okula götürürken, tekrar R tuşuna bastığınızda ise araba takibi yaparken görebilirsiniz.

Hikaye anlatımında pek çok harika seçenek var; uzun biçimli içerik, hızla tüketilebilen içerik, kısa biçimli içerik, BuzzFeed tarzında "tabloit" içerik. YouTube'u ele alalım. YouTube'da izlemek ve hızla tüketmek artık günlük bir alışkanlık haline geldi. İki yıl gibi kısa bir süre önce bile durum böyle değildi. Bence şu anda en ilgi çekici soru şu: Mobil platformda gerçekten güçlü bir içeriği nasıl oluşturursunuz, kullanıcıların mobil cihazlarda sizinle vakit geçirmesini nasıl sağlarsınız?

Reklam sektörüne yeni adım atanlara önereceğim şey sanıyorum "gazeteci gibi düşünmek" olur. Çünkü gazeteciler nasıl ilgi çekeceklerini bilir. Gazeteciler, kültürlerle bağ kuran, alakalı, öngörüsü olan, merkez niteliğinde, kullanıcıları çeken bir yapıya sahip içerikleri nasıl oluşturacaklarını bilir. Gazeteciler, hızla nasıl içerik oluşturulacağını bilir ve her şeyden önemlisi Sosyal ağın, yaptıkları her şeyin bir parçası olması gerektiğinin farkındadır.

Mobile Uygulama Kullanıcı Deneyimi İlkeleri: Kullanıcı Deneyimini İyileştirme ve Dönüşümü Optimize Etme