Beko, Eat Like a Pro farkındalık kampanyasıyla markaya olan ilgide 7 hedef ülkede ortalama %105 artış sağladı

Mart 2019

1955 yılından bu yana dayanıklı tüketim pazarında faaliyet gösteren Beko, FC Barcelona ile gerçekleştirdiği işbirliği doğrultusunda çocuklarda obeziteye meydan okumak ve çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için global bir farkındalık kampanyası başlatmaya karar verdi.

Beko hakkında

1955 yılında kuruldu

Beyaz eşya ve ev elektroniği sektöründe faaliyet gösteriyor

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

Çocuklarda obeziteye meydan okumak ve çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için global bir farkındalık yaratmak

Verimli bir kampanya yönetimi ile birçok ülkede erişim sağlayıp Beko ile “Eat Like a Pro” projesinin bilinirliğini artırmak

Yaklaşım

YouTube ana platform olarak belirlendi

YouTube In-Stream ve YouTube Discovery ürünleri kullanıldı

Sonuçlar

320 milyon gösterim ve 77 milyon görüntüleme elde edildi

Farklı ülkelerde birçok marka metriğinde artış sağlandı

Yedi hedef ülkede Beko aramalarında ortalama 105% artış gerçekleşti

Beko, beyaz eşya ve elektronik sektöründe dünya çapında 140’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 2000 yılından beri Avrupa’nın en hızlı büyüyen beyaz eşya markası olan Beko, ailelerin yaşam tarzlarına ve günlük ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreterek yaşam standartlarını yükseltmeye çalışıyor. Aynı zamanda tüketicileri daha sağlıklı yaşamaya teşvik eden, onları bu doğrultuda destekleyen Beko, dünyanın en büyük futbol kulüplerinden FC Barcelona’nın da ana sponsoru.

FC Barcelona ile birlikte geliştirdiği işbirlikleri doğrultusunda marka bugün dünya starı olan futbolcuların en iyi performansı göstermek için nasıl beslendiğini ve nelere dikkate ettiğini biliyor. Bu doğrultuda Beko, FC Barcelona ile birlikte çocuklarda obeziteye meydan okumak ve çocukları sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için global bir farkındalık kampanyası başlatmak istedi ve “Eat Like A Pro” projesini ortaya çıkardı.

Kampanyada YouTube In-Stream ve YouTube Discovery ürünleri kullanıldı. Ana filmlerde YouTube In-Stream kullanılırken, tarif videolarında Discovery Ads kullanımı gerçekleştirildi. “Hedef kitlemizin alışkanlıklarını incelediğimizde, ilgili hedef kitlelerde YouTube tarafındaki erişimlerin çok yüksek olduğunu gözlemledik. Bu nedenle medya bütçemizin büyük bir kısmını bu kanala ayırdık,” diyor Beko Digital Marketing Specialist Melis Erdinç.

Do you know who eats broccoli? | #EatLikeAPro by Beko

Ingage Performans ve Optimizasyon Direktörü İpeknaz Saraçoğlu kampanyanın detaylarını şöyle açıklıyor; “Kampanya için ayrılan bütçe ülkelerin lansman zamanlamasına göre ayarlandı ve her ülkede ortalama bir aylık sürede yayınlar gerçekleştirildi. Yer, yakın ilgi alanı, pazardaki kitleler, yeniden pazarlama, özel amaç gibi hedeflemelerden faydalanıldı. Bu hedeflemeler günlük olarak takip edildi ve görüntüleme başına maliyet teklifleri elde edilen içgörüler doğrultusunda düzenlendi. Yürütülen kampanya sonucunda toplam 320 milyon gösterim, 77 milyon görüntüleme elde edildi.”

Yedi hedef ülkedeki Beko aramalarında ortalama 105% artış gerçekleşti. Farklı ülkelerde birçok marka metriğinde artış sağlandı; İngiltere’de Beko marka bilinirliğinde %13; Fransa’da marka bilinirliğinde %7;
Romanya’da Beko’yu değerlendirmeye almada %8; Polonya’da Beko’yu değerlendirmeye almada %9 artış sağlandı.

Global bir marka olan Beko için tek bir platformdan tüm ülkeleri yönetebilmek hem operasyonel hem de performans açısından markaya birçok fayda sağladı. Projeyi uzun soluklu global bir iletişim olarak benimseyen Beko, global spor işbirliklerinden gelen bilgi birikimi ve yeni nesil ürün teknolojilerini tüketicilerin sağlıklı yaşam arzusuna katkıda bulunmak için kullanmaya devam edecek.

“Biz, tarihimiz boyunca insanların daha iyi yaşamlara sahip olmalarına yardımcı olmaya çalıştık. Eat Like a Pro kampanyası da bu mirasın parçalarından biri. Bu kampanyayla ulaşmaya çalıştığımız hedef, dünya çapında yaşanan bir problem olan çocuklukta obeziteye çözüm bulmak. YouTube ile olan iş birliğimiz sayesinde bu kampanyayı globalde milyonlarca kişiye duyurmuş ve farkındalık yaratmış olduğumuz için ayrıca gururlu ve heyecanlıyız.”

- Zeynep Yalım Uzun, CMO, Arçelik

Beko alakalı reklamları sırayla yayınlayarak satın almayı düşünenlerin sayısını arttırıyor