Cannes 2017: YouTube - popüler kültürü yeniden icat etmek

Kevin Allocca / Haziran 2017

YouTube’un Kültür ve Trendlerden Sorumlu Başkanı Kevin Allocca, çevrimiçi videoların popüler kültürü nasıl değiştirdiğine dair üç temel bilgi paylaşıyor

YouTube'un ilk videosu Nisan 2005'te yayınlandı. "Me at the Zoo" (Hayvanat Bahçesindeyim) başlığını taşıyan ve belirli bir önemi olmayan bu video, sıradan bir günde çekilmiş sıradan bir ana ilişkindi. İlk zamanlarda çevrimiçi videoya yön verenler, izlemesi beklenen milyonlardan oluşan bir kitleden ziyade bizim için kişisel ve ilginç olan şeylerdi. İçerikler evrim geçirmiş olabilir, ancak YouTube'un bunca yıl sonra bile bu kadar farklı bir yere sahip olması o ilk kliplerin ruhu sayesindedir.

YouTube'un Kültür ve Trendlerden Sorumlu Başkanı olarak son yedi yıldır yaratıcılık ve davranışın videodaki gelişimini araştırarak geçirdim ve modern popüler kültürü gerçek anlamda şekillendiren üç büyük trendden bahsetmek istiyorum.

Hem Ana Akım, Hem Niş

İnsanların YouTube'da izledikleri şeylerden bahsettiğimizde aklımıza çoğu zaman büyük viral içerikler veya muazzam kitlelere sahip oluşturucular geliyor. Önceki medya teknolojisi ve dağıtım zincirleri, tanınmadık veya beklenmedik türlere büyük kitlelere ulaşma konusunda görece daha sınırlı olanaklar sağlıyordu. Ancak, makine öğreniminin beraberinde getirdiği keşifler, kocaman bir içerik dünyasının kapısını açarak tanınmadık içeriklerin göz önüne çıkabilmesine imkan tanıdı.

YouTube'un ana sayfası her gün öne çıkardığı 200 milyonu aşkın farklı video ile, izleyicileri Korsan Death Metalden to ağır çekim patlamalara kadar çeşitli deneyimlerle buluşturuyor. Bu kapsam ve bulunabilirlik düzeyi, medyayı altüst ederek web'deki oluşturucuların büyük kitlelerin ilgisini çekmek üzere tasarlanan içerikler oluşturmak yerine, kişisel olarak tutku duydukları şeylerin peşinden gittiği ve aynı tutkuyu paylaşan kitlelerin onları bulduğu bir yer haline getirdi. Kimi zaman bu kitleler boyut ve etki bakımından önemli ölçüde büyüyebiliyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl güzellik gurusu Cristine Rote, tırnaklarına 100'ü aşkın holografik oje sürdüğü ‘100 Katman Meydan Okumasını ortaya çıkardı. Bunun gibi başka on binlerce video oluşturuldu. Giysilerden bronzlaştırıcı spreylere kadar her şeyden 100 katmanı üstünde deneyen insanların videoları, 2016'da trend genelinde toplam 600 milyonu aşkın izlenme sayısı yakaladı. Rote ve oje tutkunu dört milyon üyesi, belirli tutkularının üzerinden birbirleriyle bağlantı kurup ardından tüketici ve eğlence trendlerine etki eden yollarla birbirleriyle etkileşen çok sayıdaki topluluktan birini temsil ediyor.

Etkileşim

YouTube'da yaratıcılık, etkileşim aracılığıyla keşfediliyor. İnsanların sevdikleri içerik aracılığıyla birbiriyle kurdukları ilişkilerinden, tamamen yeni eğlence türleri ortaya çıkıyor. Sadece bir örnek vermek gerekirse, New York'un taşra bölgesindeki Animal Adventure Park, kamerasını April adlı hamile zürafaya çevirdiğinde ne tür bir kitleyle karşılaşacaklarını kimse bilmiyordu. İzleyen aylarda, April'ın canlı yayını dünya çapında fenomen oldu. Günde 3,5 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşarak YouTube'un tüm zamanların en iyi beş canlı yayınından biri haline geldi. Üstelik izleyiciler öylesine uğramıyordu. Katılan izleyicilerin ortalama izleme süresi 30 dakikadan fazlaydı. Yayının büyük bir bölümünde hiçbir şey meydana gelmediği düşünüldüğünde bu oldukça şaşırtıcı.

April'ın fenomen haline gelmesinin altında yatan şey aslında yayının kendisi değil, onun hakkında yaptığımız tartışmalardı. Asıl mesele tüketim değil, etkileşimdi. Bu şekilde anlaşıldığında YouTube, hem etkileşime hem de ortak çalışmaya dayanan ancak tamamen kişisel de olan yaratıcı bir ortam haline geliyor. Yatak odasında veya garajında hiç ün kazanma beklentisi olmadan video hazırlayan birinin, eserinin dünya çapında bir süperstar tarafından yankı bulduğuna tanık olması başka nerede mümkün olabilirdi? Filipinli dansçı Gabriel Valenciano’nun "süper selfie" formatı nihayetinde Beyoncé’nin 7/11 için hazırladığı videosunda kendine aynen böyle yer buldu.

Bireysel İfade

Tek yönlü kitlesel medya dinamiğinden uzaklaştığımız bu dönemde izlediğimiz, paylaştığımız ve bağlantı kurduğumuz şeyler gittikçe daha fazla bireysel deneyimlere, bakış açılarına ve ilişkilere dayalı hale geliyor. YouTube hep ufacık anların kültüre dönüşebileceği bir yer oldu ve ünlü yeteneklerden oluşan yeni bir sınıf, küçük ölçekli kişisel yaratıcılığı yıllar geçtikçe yeni bir tür standart haline getirdi.

Lily Singh can sıkıntısı ve depresyonla mücadele etmek amacıyla 2010'da video hazırlamaya başladı ve o zamandan beri, YouTube kanalı aracılığıyla dünyanın en ünlü yıldızlarından biri haline geldi. Benzer biçimde Carly Fleischmann, Channing Tatum gibi yıldızları konuk ettiği "Speechless" adlı son derece cana yakın ve zekâ dolu talk şovu aracılığıyla otizmli genç bir kadın olma deneyimini milyonlarca insandan oluşan bir kitleye taşıdı.

Geleneksel yıldızlar da hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurma fırsatından faydalanıyorlar. Rock ve Demi Lovato gibi isimler, YouTube'u hayranlarının yaşadığı evleri olarak görürken, James Corden ise Carpool Karaoke dizisinin İnternet'te yakaladığı muazzam şöhretin de yardımıyla en büyük komedi yıldızlarından biri haline geldi. Ancak, hepimizin bildiği gibi yıllardır arabalarında şarkı söyledikleri videolarını YouTube'a yükleyen insanların, bunu aynı üstünkörü ve doğaçlama tarzla yapışı şimdilerde Corden’ın şovundan dolayı çok tanıdık geliyor. Dolayısıyla 2016'ya damga vuran medya anlarından biri, YouTube'un estetiğine ve kültürüne bir bakıma sıkı sıkıya bağlı.

Etrafımızdaki kültürü şekillendirmek

Niş deneyimler, etkileşim ve bireysel ifade, web videosunun bu genç yüzyılın tanımlayıcı araçlarından biri haline gelmesine yardımcı oldu. Bunlar eğlencedeki bir yön değişiminden ziyade, milyonların sesine etrafımızdaki kültürü şekillendirmesi için güç veren bir kültürel hareketi temsil ediyor.

YouTube kim olduğumuzu ve tutkularımızı başka hiçbir aracın yapamadığı kadar iyi yansıtıyor. Her birimize, kendimiz hakkında ve eğlencenin ne anlama gelebileceği konusunda farklı biçimlerde düşünmeye zorluyor ve her gün değişime uğrayarak bir neslin popüler kültürünü baştan aşağı yeniden şekillendiren canlı bir topluluğu temsil ediyor. Youtube bizim kadar zengin, hünerli, tuhaf ve bireysel olan dünya çapındaki ilk araç.

Cannes 2017: Herkes için Yapay Zeka