Cannes Lions 2017: YouTube - orijinal içeriklerin değişen yüzü

Susanne Daniels / Haziran 2017

YouTube'da Global Head of Original Content görevini yürüten Susanne Daniels, YouTube'un orijinal programlarına ilişkin yeni haberleri paylaşmak üzere Cannes Lions 2017 kapsamında Palais'de sahne aldı.

Geçen yıl YouTube Red'de otuzdan fazla orijinal dizi ve film yayınladık. Senaryolu komedilerden senaryosuz şovlara kadar çeşitli tür ve biçimlerde içeriklerin yapımcılığını üstlendik. Örneğin, senaryolu komedi "Foursome" o kadar beğenildi ki yakında 3. sezonu başlayacak. Joey Graceffa'nın sunduğu senaryosuz bir şov olan "Escape the Night" ise bu Temmuz'da ikinci sezon prömiyerini yapacak. Ayrıca "The Thinning" ve "Lazer Team" gibi filmlerin yanı sıra Dan ve Phil’in sahne şovu turu ve prömiyeri Sundance'ta yapılan "This Is Everything: Gigi Gorgeous" gibi uzun metrajlı belgeseller de yayınladık.

Önümüzdeki yıl boyunca, Lionsgate'in global film haklarına sahip olduğu "Step Up"tan uyarlanan yeni bir dizi, ödüllü yönetmen Doug Liman'ın "Impulse" adlı yeni dizisi ve baş yapımcısı Dwayne "The Rock" Johnson olan, gelecekte geçen aksiyon dizisi "Lifeline" gibi daha birçok orijinal içeriğe yatırım yapmaya devam edeceğiz. İzleyici kitlemizin ünlü yıldızlar ve YouTube içerik oluşturucuları tarafından sunulan bu benzersiz program karmasına tepkisi harika oldu ve YouTube Red'i eşi benzeri olmayan bir yer haline getirdi.

YouTube'da her gün milyarlarca saati aşan ve sadece Avrupa'daki değil, tüm dünyadaki TV ekranlarında iki kat artan izleme süresi ile YouTube, aynı zamanda markalarla iş ortaklığı için de büyük bir fırsat sunuyor. Geçen ay, eğlence sektöründeki en büyük marka ve isimlerden bazılarıyla reklam destekli orijinal şovlar için iş ortaklığı yapacağımızı duyurduk. Bu iş ortaklıkları, 2012 yılında %85 olan reklam destekli orijinal program payının üçte ikinin biraz üstüne düştüğü* bugünlerde, YouTube'un bu düşme eğilimini tersine çevirmesi ve markalarla iş ortaklığı yaparak en popüler abonelik hizmetlerinin ve ücretli kanalların bile ulaşamadıkları ölçüde geniş kitlelere mutlaka görülmesi gereken içerikler sunması için büyük bir fırsat.

Bu şovlardan ilki olan, Katy Perry'nin baş rolde olduğu "Witness World Wide" adında, canlı yayınlanan özel şovu kısa süre önce izleyicilere sunduk. Tüm dünyadaki izleyicilere sunulan şov, Katy Perry ve ünlü konuklarının feminizm, politika ve çeşitlilik sorunları gibi kışkırtıcı konulardaki sohbetlerinden neşeli ve eğlenceli segmentlere ve özel müzik performanslarına kadar 96 saatlik bir süre boyunca yaşadıkları olağanüstü anları konu alıyor. Özel şov, 48 milyon kez görüntülendi ve 190'dan fazla ülkeden kullanıcılar tarafından izlendi. Bu şov, reklam destekli YouTube'da orijinal programlar yer almasını isteme nedenimizin çok iyi bir örneği. AMC'deki "The Walking Dead" gibi normal TV kanallarında yer alan en popüler şovlar bile bölgelere göre farklı şekillerde programlanırken tam anlamıyla global sohbetler ancak gerçekten global olan bir platformda yer alabilir. "Katy Perry - Witness World Wide", global bir medya anı yarattı ve tıklamalar, paylaşımlar ve sosyal medya gönderileri aracılığıyla etkileşim kuran devasa büyüklükte bir kitleyi kendine çekti.

Ellen DeGeneres, Ryan Seacrest ve Kevin Hart gibi uzun süredir YouTube'u evi gibi gören yıldızların yanı sıra sevilen YouTube Yıldızları Rhett ve Link ve The Slow Mo Guys'ın da yer aldığı altı şova daha şimdiden yeşil ışık yaktık. Cannes Lions'da bu yıl konuğumuz olan Demi Lovato da akıl sağlığı savunucusu, yardımsever ve iş kadını kimliğiyle yaptığı işlere ve yeniden şekillendirdiği müziğine kendi gözünden bakmamızı sağlayacak muhteşem yeni şovuyla yeteneğini YouTube'a taşıyacak.

Yaratıcılık işiyle ilgili herkes, kitlelerle bağlantı kuran ve duygusal açıdan yankı uyandıran hikayeler anlatmanın yeni yollarını bulmak istiyor. Orijinal realite şovları, senaryolu komediler, bir film ve hatta video reklamcılığının parçası bile olsa, birincil hedef izleyici kitlesinin duygularına dokunmak oluyor. Tüm bu yeni şovların heyecan verici noktası ise, zaman dilimleri ve bölüm uzunlukları gibi sınırlamalardan kurtulan içerik oluşturucularımızın içerik biçimleriyle oynayabilme ve hatta kitlelerden görülmemiş bir hızla gelen geri bildirimler sayesinde şovlarını değiştirebilme fırsatına sahip olmaları. Şahsen ortaya ne gibi işler çıkaracaklarını görmek için sabırsızlanıyorum.

Cannes 2017: YouTube - popüler kültürü yeniden icat etmek