Cannes Lions 2016: YouTube içerik oluşturucularıyla marka hikayesi oluşturma

Cecelia Wogan-Silva / Haziran 2016

Cannes'daki YouTube Plajı'nda yapılan ikinci Tuesday’s Lightning Talks'ta Google’dan Cecelia Wogan-Silva, YouTube ve sosyal olarak aktif kullanıcıları hedefleyen pazarlamanın işlerini nasıl değiştirdiğini yakından incelemek üzere modern öykü anlatımı dünyasının önde gelen dört ismini bir araya getirdi.

İzleyicilerin her zaman açık video içeriği görme beklentisi içinde olduğu bu günlerde, markalar, ajanslar ve üretim ortaklarının, yeni çalışma şekillerine uyum sağlamaları, yeni biçim ve teknolojileri benimsemeleri ve hatta tepki verme hızlarını artırabilmek için üretim tesislerini kendi bünyelerine alma fikrini bile değerlendirmeleri gerekiyor. Bununla birlikte, hızlı içerik oluşturmaya çok alışmış olan bir grup var. Bugün gerçekleştirilen tartışmanın özünde tek bir soru vardı: Ajans ve markalar, YouTube içerik oluşturucu topluluğundan sosyal olarak aktif kullanıcılarla çalıştıklarında, videoların üretimi üzerinde ne kadar kontrol sahibi olmayı beklemeliler?

Sosyal olarak aktif kullanıcıları hedef alan pazarlama platformu Reelio'nun CEO'su ve Kurucu Ortağı Pete Borum, sohbete değerli bir analizle başladı: “İçerik oluşturucuların, korumakta en az sizin kadar gayretli oldukları bir markalarının olduğunun farkına varmak çok önemli.”Borum, doğru araçlar kullanıldığında, sosyal olarak aktif kullanıcıların ve markaların birlikte etkin bir şekilde çalışabileceği işbirliğine dayalı bir ortam oluşturulabileceğine inanıyor. Pete'in gözlemlerine göre, sosyal olarak aktif kullanıcılarla uzlaşma ve uyum sağlama yollarını bulmak da son derece önemli: “İçerik oluşturucular kendi izleyici kitlelerini oluşturmuş durumda. Bu yüzden onlara nasıl ulaşılacağını herkesten daha iyi biliyorlar.”


"İçerik üreticilerinin marka olarak tanımlarsak; onları en az markalar kadar korumak çok önemlidir."

- Pete Borum, Reelio


YouTube içerik oluşturucularıyla kapsamlı çalışmalarda bulunmuş bir markanın bakış açısına sahip L’Oréal Paris'in İletişim ve Dijital Başkanı Delphine Buchotte, tecrübelerinden edindiği bir dersle başladı: “İnsan ilk başta YouTube İçerik Oluşturucularını geleneksel reklam sektöründeki oyuncular olarak görebiliyor ama durum böyle değil.Güzellik alanında etkili sosyal olarak aktif kullanıcılara güvenmeyi öğrendik. Topluluklarının ilgisini nasıl çekeceklerini ve onların ne istediğini biliyorlar.” Elbette güvenmenin riskleri de var. Bu yüzden Pete Borum, pazarlamacılara tek bir içerik oluşturucuya gereğinden fazla güvenmekten kaçınmak için çeşitliliğe gitmelerini ve markaya göre yaratılmış içeriğin yayınlanmasına engel olmalarını öneriyor.

Daha farklı bir yaklaşıma sahip olan Endemol Shine Beyond İş Ortaklıkları Genel Müdürü Branco Scherer, kendi şirketinin bu tür kampanyalara nasıl yaklaştığından ve içerikleri kendi bünyelerinde oluşturarak marka değerlerini koruma çabalarından bahsetti.Buna karşılık Delphine Buchotte, içerik oluşturucu bağımsızlığı fikrini savundu: “Katı talimatlar daima başarısızlığa neden oldu. İçerik oluşturucunun kendi sesiyle konuşmasına izin vermeniz gerek.” Sosyal olarak aktif kullanıcıların izleyicilerinin bilgi sahibi olduğuna, samimiyetsizliği fark ettiklerine ve fazla yorum içeren ifadelerin olumsuz algılaya neden olup toplulukların tepkisini çekebildiğine dikkat çekti.

5697f__BODY

Deutsch/LA Entegre Üretim Direktörü Vic Palumbo, konuya ilişkin kendi deneyimlerini ekledi. Müzik sektöründe sosyal olarak aktif kullanıcıların katıldığı lansman etkinliklerini anımsatan Vic, özellikle içerik oluşturucuların anlık ve dürüst tepkiler vermesi istendiğinde tüm yatırımı tek bir yere yapmamanın önemine değindi. Canlı Videonun giderek yaygınlaşmasıyla birlikte yeniden çekim veya düzenleme imkanları da giderek azalıyor. Pete Borum'un belirttiği üzere, olumlu tesadüflere ve sürprizlere imkan tanırken potansiyel olumsuzlukları olabildiğince kontrol altında tutmak giderek önem kazanıyor.

Son değerlendirmede, panelistler iyi öykü anlatımının tanımı konusunda fikir birliğine vardı. İyi bir öykü, defalarca anlatılacak ve paylaşılacak bir şeydir. Bu açıdan bakıldığında şu anda bu işi YouTube’un coşkulu içerik oluşturucu topluluğundan daha iyi yapabilen çok az kişi var.

Reklamların Engellenmesi Sorununu Ele Almak İçin, Çocuklara Muz Yeme Alışkanlığı Kazandırma Biçiminden Çıkarımlar Yapın