Reklamların Engellenmesi Sorununu Ele Almak İçin, Çocuklara Muz Yeme Alışkanlığı Kazandırma Biçiminden Çıkarımlar Yapın

Haziran 2016

Reklamlar müşterilere bıkkınlık veriyor. İnceledikleri her sayfada şirketler araya girerek onları rahatsız ediyor. Boondoggle'ın kreatif direktörü Frederik Clarysse, "Gerçek hayatta, biri konuşurken araya girip söze karışırsanız bu kaba bir davranış olarak addedilir. İnsanlar buna tahammül edemez. Dijital ortamda da durum aynı", diyor.

Clarysse'nin ajansı, reklamlardan nefret eden kişileri işe almaya girişti. Bunlar özellikle, reklamcılık sektöründe çalışan ancak yine de reklamları engelleyen kişiler olacaktı. Boondoggle bu kişilere nasıl ulaştı? Belçika'da haber reklamları yapan üç önemli sitenin işbirliğiyle Frederik ve ekibi, reklam engelleyen kullanıcıları saptayarak yalnızca bu kullanıcılara iş teklifi banner reklamı gösteren bir eklenti geliştirdi: "Reklamcılık sektöründe çalıştığınız halde reklam mı engelliyorsunuz? Öyleyse aradığımız kişi siz olabilirsiniz."

Müşterilerin bıktığı şey reklamlar değil, kötü reklamlar; kirlilikten başka bir şey yapmayan reklamlar. Sonuçlar (16 farklı ülkeden 53 başvuru ve 6 yeni ekip üyesi), doğru bir uygulamayla reklam engelleyenlerin herhangi bir korku duymadıklarını gösterdi.

Reklamverenlerin, Boondoggle örneğini takip etmesi gerekiyor. Müşterileri eğlendirmek için yenilikçi ve ilgi çekici yollar bulmaları gerekiyor ki reklam engelleyici araçları devreye sokma fikri akıllarından bile geçmesin.

Ama nasıl? Beslenme uzmanlarının, çocukların daha az şeker ve daha fazla muz yemesi konusunda annelere nasıl yardımcı olduğuna bakın.

Öncelikle, "muz yemenin tüm sağlam gerekçelerini sundular" diyor Frederik. Buna rağmen, tüketilen muz sayısında artış görülmedi.

Sonra, beslenme uzmanları yepyeni bir fikri hayata geçirdi. "Ezildiği için anneler muzları beslenme çantalarına koymuyordu. Beslenme uzmanları da muz taşımayı kolaylaştıran bir kutu icat etti ve bunun tanıtımını yaptı." Sonuç ne oldu? Çocuklar daha fazla muz yemeye başladı. "Kullanışlı bir ürün icat ettiler. Bu iyi reklamcılığa bir örnektir."

Peki ya yeniden hedefleme? "Bu mükemmel bir teknik, ama genellikle pek fazla hırsla uygulanmıyor. Olabildiğince çok ürün satabilmek için sizi aynı ayakkabı reklamlarıyla takip ediyorlar. Halbuki yeniden pazarlama, kullanıcıların deneyimini iyileştirmek veya yaşamlarını zenginleştirmek için de kullanılabilir."

Yerel reklamlar şeffaf olmamaları nedeniyle endişe kaynağı olsa da hizmet, alaka düzeyi ve fayda daima önemli olacaktır. Reklamların engellenmesi, üstesinden gelinemeyecek bir sorun değil. Dijital platform, müşteri anlayışına ilişkin kritik bilgiler sağlıyor ve ilgi çekici, alakalı ve uyarlanmış reklamlar yayınlama fırsatı sunuyor. Frederik sözlerini şöyle tamamlıyor: "Her şeyin anahtarı saygı ve alaka düzeyi. Müşterilerin zekasını küçümsemeyin."

Müşteriye hitap eden akıllıca reklamlar tasarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için verilere dayalı reklam birimleri hazırlamak amacıyla pazarlamacıların yapabileceği üç değişikliğinanlatıldığı makaleye bakın.

Thomas Cook Pazarlamayı Daha Kişisel Hale Getirerek Dijital Geliri Artırdı