Thomas Cook Pazarlamayı Daha Kişisel Hale Getirerek Dijital Geliri Artırdı

Ağustos 2016

Yılda yaklaşık 2 milyon müşteriye hizmet veren Thomas Cook, dijital pazarlama stratejisini iyileştirmek ve tatil satın alma eğilimindeki müşteri türlerine hitap etmek için işe koyuldu. Dentsu Manchester, Thomas Cook'un pazarlama stratejisini sadece daha kişisel değil, aynı zamanda daha verimli hale getirmek için verilerden faydalanmayı önerdi.

HEDEFLER

Online satışlardan elde edilen geliri artırma

Reklam mesajlarını müşterilere göre uyarlamak için verilerden faydalanma

Hedef segmentlerle eşleşen yeni müşteriler bulma

YAKLAŞIM

Veri toplamak için Google Analytics Premium kullanıldı

Veriler, uygun reklam öğeleri oluşturulması için DoubleClick Studio'ya iletildi

Satın alması daha olası kullanıcıları hedeflemek için DoubleClick Bid Manager aracılığıyla teklif verme otomatik hale getirildi

SONUÇLAR

%72 gelir artışı

%29 yatırım getirisi artışı

%60 görüntülenebilirlik oranı; sektör standardından %25 daha yüksek

By Making Marketing More Personal, Thomas Cook Boosts Digital Revenue

Yılda yaklaşık 2 milyon müşteriye hizmet veren Thomas Cook, dijital pazarlama stratejisini iyileştirmek ve tatil satın alma eğilimindeki müşteri türlerine hitap etmek için işe koyuldu. Dentsu Manchester, Thomas Cook'un pazarlama stratejisini sadece daha kişisel değil, aynı zamanda daha verimli hale getirmek için verilerden faydalanmayı önerdi.

Ekip, Thomas Cook'tan tatil satın alanlar genelinde satın alma motivasyonu fiyat, kolaylık veya lükse göre şekillenen üç ana müşteri türü tanımladı.


"Belirli müşteriler için ideal olan, tam anlamıyla spesifik ürünlere sahip olduğumuzdan müşterilerimizle kişiselleştirilmiş bire bir iletişim kurmamıza olanak veren DoubleClick verilerini ve özelliklerini kullanmak istedik."

- Jamie Queen, Pazarlama ve e-Ticaret Müdürü, Thomas Cook


Google Analytics Premium, Thomas Cook web sitesinden veri toplayarak hedef müşteri segmentlerinin oluşturulmasını ve her segment için en uygun olan pazarlama mesajının daha iyi anlaşılmasını sağladı. Her kullanıcı için en uygun olan reklam öğesini oluşturmak üzere veriler DoubleClick Studio'ya iletildi, böylece görüntüler ve metinler reklamı gören kişiye göre ayarlanabildi. DoubleClick Bid Manager, kullanıcının tatil satın alma olasılığına bağlı olarak ekibin medya satın almasına olanak tanıyıp reklamları daha yüksek değerli müşterilere göstermek için daha fazla teklif vermesini sağladı. Sonunda DoubleClick Campaign Manager, müşteri türüne dayalı olarak görüntülenecek doğru reklam öğesini seçti.

Kitlenin görüntüleme faaliyetlerini temel alan yaklaşım, Thomas Cook müşterilerine ulaşmak için özel ve kişiye göre uyarlanmış mesajlar verilmesine olanak tanıdı ve müşteri düzeyinde alakalı reklamlar sunulmasını sağladı. Böylece görüntüleme eylemi her müşteri için bir hayli ilgi çekiciydi ve onlara hem kendi tatil araştırmalarını yapmak hem de Thomas Cook'ta rezervasyon deneyimi yaşamak için ilham verdi.

Bu şekilde kullanıcıların kendi verilerini kullanmak, Thomas Cook'un eşleşen profillere sahip yeni müşteriler bulabileceği ve bu müşterilere kendilerini kişisel ve benzersiz hissettiren reklamlar sunabileceği anlamına geliyordu. Sonuç mu? Kampanya %60'lık görüntülenebilirlik oranı elde etti; bu değer, sektör standardından %25 daha fazlaydı. Bir yıl içinde Thomas Cook %72 oranında gelir artışı ve yatırım getirisinde %29 büyüme elde etti.

Sony Mobile, portföyündeki 100'ü aşkın uygulamanın etiketlenmesinde verimliliği artırmak için Google Etiket Yöneticisi'ni kullanıyor