Cannes Lions 2016: YouTube'da Futbol - yeni nesil taraftarlar için içerik oluşturma

Daniel Pheysey / Haziran 2016

Euro 2016'da eleme maçlarına geçilirken, Sky Sports'tan Laura Woods ve 442oons'tan Dean Stobbart farklı futbol içeriklerine ilgi duyan tutkulu kitleleri nasıl oluşturdukları hakkında konuşmak için YouTube sahilini ziyaret etti.

YouTube sahilinde Çarşamba gününün Lightning Talks bölümü, futbol tutkunlarına, futbol sevgilerini 90 dakikanın ötesine taşıma fırsatı veren iki içerik oluşturucunun ziyaretiyle başladı. Ticari yelpazenin farklı uçlarında görev yapan Sky TV Soccer AM web programı sunucusu Laura Woods ve 442oons'tan Dean Stobbart, YouTube Spor'dan Daniel Pheysey ile web'deki en tutkulu kitlelerden birini eğlendirmenin sırları hakkında konuştu.

Laura Woods'a göre Soccer AM'in dijital video içeriğini benimsemesinin ardındaki güç, eski futbol taraftarlarınca çok sevilen geleneksel maç özetlerinden farklı içerik arayan genç kitleye ulaşmak. “Yeni neslin, içeriği bizimkine benzer şekilde tüketmediğini anlamaya başlıyoruz. Bazen bu kitle, perde arkası detaylara oranla analize daha az ilgi gösteriyor.” Dean Stobbart da futbol animasyonlarının benzer bir amaca hizmet ettiğini; taraftarlara gazete ve televizyonlarda görmeye alışkın oldukları maç sonrası yayınlardan farklı bir alternatif sunduğunu düşünüyor.


"YouTube harika bir platfrom çünkü bir şeyler izleyebilir, eğer beğenirseniz, kendiniz içerik oluşturabilirsiniz."

- Laura Woods, Sky TV’s Soccer AM


Dijital videoların en güçlü özelliklerinden birinin ortaya çıkan topluluk duygusu olduğu konusunda her iki panel katılımcısı da hemfikir. Dean hazırladığı videoların yayına sunulmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanındaki taraftarlardan en sevdikleri oyuncular ve takımlar hakkında program yapması için birçok istek aldı. Laura ise Eylül 2015'te Soccer AM'in #YOUWOT programından itibaren kitlenin sağladığı geri bildirimlerin format ve içerikteki çeşitli değişiklikler için ilham kaynağı olduğunu ifade etti. Laura, “Yayınladığımız programlarda söz sahibi olabilmeleri ve bizimle bağlantı kurabilmeleri hoşlarına gidiyor” diyor.

Kitleden geri bildirim alma fikri başlarda Dean'i endişelendirmiş ancak kısa süre sonra, kitlenin yorum yapıp görüş belirtmesini istediği videoların çok fazla katılım sağladığı görülmüştü. Laura Woods da topluluğu sürece dahil etmenin önemli olduğuna katılıyor ancak tartışmaların dikkat edilmesi gereken bir alan olduğunu söylüyor. Geri bildirim isteyen içerik oluşturucularını, bunlar üzerinde harekete geçmeye hazır olmaları gerektiği konusunda uyarıyor ve aksi takdirde, sadakat oluşturmaya çok fazla katkısı olan samimi iletişim duygusunun kaybolabileceğini belirtiyor.

90d02_Football-on-YouTube-Body

Laura ve Dean bir inovasyon platformu olarak YouTube’un gücü hakkında sorulan soru üzerine, yeni fikirleri test edebilme ve anında yanıt alabilme özelliklerinin önemli olduğunu ve sadık kitlelerin hoşgörülü olduğunu bildikleri için risk alma konusunda kendilerini güvende hissettiklerini söyledi. Laura, yıllarca TV'de çalıştıktan ve reytinglerin gelmesini bekledikleri sıkıntılı günlerden sonra izleyici sayıları ve takipçi yorumlarının ferahlatıcı bir değişiklik getirdiğini, bir içeriğin işe yarayıp yaramadığının artık neredeyse anında görülebildiğini belirtiyor.

Laura kapanışta tutkuyu hem içerik oluşturucular hem de taraftarlar açısından ilişkideki en önemli bileşen olarak gördüğünü söyledi. “Prodüksiyonlarınızı tutkuyla hazırlarsanız, izleyiciler de bu coşkuyu hissedecektir… YouTube işte bu yüzden muhteşemdir. İzlediğiniz bir içerik hoşunuza giderse siz de kendi içeriğinizi oluşturabilirsiniz.”

Reklamların Engellenmesi Sorununu Ele Almak İçin, Çocuklara Muz Yeme Alışkanlığı Kazandırma Biçiminden Çıkarımlar Yapın