Etkileşim sağlama kuralları: Yılbaşı sezonunda YouTube'da dikkat çekmenin yolları

Lorenzo Montali / Ekim 2019

Yılbaşı sezonu, markaların birbirlerine karşı savaş verdiği bir dönem olmakla birlikte fırsatlar da sunabilir. Alışveriş yapanlar aktif olarak yardım almak istediklerinde, pahalı ürünler için ayrıntılı kullanıcı incelemeleriyle araştırma yapma veya içerik üreticilerden ilham alma gibi amaçlarla sık sık YouTube'a başvuruyor. Akıllı markalar ise, sezonluk nasıl yapılır videolarından yılbaşı tatili deneyimlerine kadar çeşitli içeriklerle izleyicilere tam olarak aradıkları konuları sunuyor. Bu trendi yakalamanın ve önümüzdeki yılbaşı sezonunda izleyicilerle etkileşim sağlamak için dikkat çeken içerikler oluşturmanın beş yolunu aşağıda bulabilirsiniz.

1. İzleyicilere sezonla ilgili yardım sağlayın

YouTube'da yıl boyunca popülerliğini koruyan bir kategori olan "Nasıl yapılır?" içerikleri, yılbaşı döneminde daha da popüler hale geliyor. Yeni yıl yaklaşırken izleyiciler hediye paketlemeden oyuncak montajına kadar her konuda yardım önerileri arıyor. Hevesli amatörlerin sunduğu yeterince öneri bulunmasına rağmen, markalar yemek pişirme, dekorasyon ve hatta yılbaşı modası gibi konularda uzmanlık düzeyinde içerikler sunarak sezonun yarattığı stresi azaltırken bir yandan kendi ürünlerini öne çıkarabilirler.

Başarı hikayesi: Intermarché'ın Noel Baba hayranlarını daha sağlıklı beslenmeye ikna etmesi

Kendini şımartma fırsatlarıyla dolu bu sezonda, çocukları şeker yerine salata yemeye ikna etmek kesinlikle kolay bir iş olmasa da Fransız süpermarket markası Intermarché kısa süre önceki bir yılbaşı reklamında bunu başardı. Noel Baba'nın bacaları için biraz fazla iri olduğunu fark eden iki çocuğun hikayesini anlatan kısa film, çocukların Noel Baba'yı daha sağlıklı beslenmeye ikna etme çabalarına odaklanıyor. Çocuklar, Noel Baba'ya geleneksel yılbaşı yemeği yerine kinoa salatası sunarak mağazayı devam etmekte olan daha iyi beslenme mücadelesinin liderlerinden biri olarak konumlandırıyor.

2. İçerik oluşturucuların yön verdiği bir yılbaşı planlayın

YouTube'daki inceleme videoları, rahatından ödün vermeden ürünlere göz atmak isteyen potansiyel alıcılar için vazgeçilmez adres. Son iki yılda, inceleme videoları sadece mobil platformda 50 bin yıldan uzun izlenme süresi elde etti.1 YouTube içerik oluşturucuları, incelemeye dayalı olup olmamasından bağımsız olarak, yılbaşı içerikleri için artmakta olan ilginin sunduğu fırsatları fark ettiler. Vlogger'ların yılbaşına kadar Aralık ayı boyunca her gün kısa videolar yayınladığı ve artık sezona özel bir gelenek haline gelen "Vlogmas", YouTube topluluğu tarafından sabırsızlıkla beklenen bir yılbaşı etkinliği. Bu, pazarlamacıların, içerik bulmaya aç olan içerik yaratan kişileri ürünleriyle buluşturmaları halinde yılbaşı sezonunda popülerliği yakalama şanslarını artırabilecekleri anlamına geliyor.

Başarı hikayesi: Aldi Süd'ün içerik yaratıcılarına yemek yaptırması

Aldi Süd, amatörlerin bile Aldi ürünlerini kullanarak hızlı ve leziz bir yılbaşı yemeği yapabileceklerini göstermek için yılbaşı sezonu yemek yarışmasında profesyonel aşçılar yerine bir çift YouTube içerik yaratıcısıyla (CrispyRob ve Dagi Bee) iş birliği yaptı. Çiftin Aldi'de alışveriş yapması, yemek pişirmesi ve tadım yapmasını içeren on dakikalık videolarda, izleyiciler en beğendikleri video için #ALDIlicious hashtag'i ile yorum yaparak oy vermeye teşvik edildi. Şüphe götürmez bir şekilde işe yarayan bu yöntemle her iki video da 800 binden fazla kez görüntülendi ve CrispyRob'un klibine iki günde 32 binden fazla yorum yapıldı. Aldi, daha sonra YouTube'da dört içerik yaratıcısı ve bir düzine video ile bu diziyi devam ettirdi.

3. Dikkat çekmenin basit yollarını bulun

Bu sezonda izleyiciler reklamlarla etkileşim kurmaya hazır oluyor, hatta onları izlemek ve ofis partilerinde veya arkadaşlarıyla yemek yerken tartışarak detaylı olarak irdelemek istiyor. Markalar için bu reklamların arasında olmak iyi bir başlangıç noktası, dikkat çekici olmak ise işleri kökten değiştiren bir durum. Nostaljiden yararlanma, görsel açıdan ilgi çekici animasyon stillerini deneme, dile dolanan bir şarkı kullanma veya duygusal açıdan ilgi çekici bir hikaye oluşturma yollarıyla dikkat çekmek mümkün olabilir. Manor İsviçre'nin şaşırtıcı derecede mutluluk verici Special Christmas hikayesinde olduğu gibi, yukarıda sayılanların birkaçı bir araya da getirilebilir. Reklam, şu an için 13 milyon kez görüntülendi ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Başarı hikayesi: Coca-Cola Polonya'nın bir klasiği yeniden tasarlaması

Coca-Cola'nın 2009 yılındaki ikonik "Holidays Are Coming" (Yılbaşı Geliyor) kampanyasında ünlenen Wonderful Dream şarkısını muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu klasiğe yeni bir dokunuş katan Coca-Cola Polonya, rock şarkıcısı Kasia Nosowska'yı kampanyaya katarak bir grup Noel Baba'yla birlikte şarkı söylemesini sağladı. Reklam sadece mutluluk verici bir mesaj iletmekle kalmadı, aynı zamanda izleyicileri belirli ürünlerdeki kodları kampanya web sitesine girip hediye dağıtan yardım kuruluşlarına "mutluluk bağışı" yaparak yeni yıl ruhuna katılmaya da teşvik etti.

4. Önceliği online videolara verin

İzleyiciler yılbaşı eğlencelerinin bir parçası olmak için zahmete girmeye hazırken iddialı bir TV reklamı heyecan yaratmak için her zaman en iyi yol olmayabilir. İşe başlamadan önce araştırma yapanları yakalamak ve başka bir yerde lansman yapmadan önce bilinirlik oluşturmak için yılbaşı kampanyaları, giderek artan bir şekilde YouTube üzerinden başlatılıyor.

Başarı hikayesi: John Lewis'in iki yıl üst üste listelerde birinci olması

Birleşik Krallık'ta, yılbaşı neşesini düşündürücü ve akılda kalan bir şekilde yayan John Lewis reklamı hızla bir yılbaşı geleneği haline geldi. 2016'da Boksör Köpek Buster ve 2017'de Canavar Moz ile başarı sağlayan marka, 2018 yılında daha farklı bir şeyler yapmak istedi ve istediğini de yaptı. İlk kez YouTube'da lansmanı yapılan Elton John'ın biyografik mini filmi hızla büyük sükse yaptı ve yayınlandığı ilk günde 4,4 milyon görüntülenme elde etti.

5. Tüketicilere keşfedecekleri daha fazla şey sunun

Büyük günün öncesi ve sonrasında izleyicilerle etkileşim kurmak için bolca zaman oluyor, özellikle de onlara etkileşim kuracakları daha fazla şey sunulduğunda. En iyi düşünülmüş yılbaşı kampanyaları bonus içerikler, ekstra araçlar ve hatta deneyime dayalı anlar sunarak markalarıyla ilgilenen tüketicilere daha fazla bağlantı kurma şansı veriyor.

Başarı hikayesi: Bir içki markasının milyonlarca kişiye arkadaşlarına vakit ayırmaları gerektiğini hatırlatması

İnsanların genellikle sevdiklerine zaman ayırdıkları bu sezon gelmeden önce, İspanyol içki markası Ruavieja basit bir soru sordu: En çok değer verdiğiniz kişilerle ne kadar daha fazla zaman geçiriyorsunuz? Arkadaş çiftleriyle görüşmeler yaptıktan sonra, marka katılımcıların birlikte zaman geçirecekleri kaç saatlerinin kaldığını açıkladı. Kısa film bir hafta içinde YouTube'da 10 milyondan fazla kez izlendi. Filmle birlikte izleyicilere büyük günden önce kendi sevdikleriyle birlikte olma sürelerini test edebilecekleri bir araç da sunuldu. Böylece içki markası ile arkadaşlık arasında güçlü ilişkilendirmeler kuruldu.

Harekete geçirme zamanı: Performans Videoları ile kullanıcıların dikkatini çekin, ilgiyi aksiyona dönüştürün