Harekete geçirme zamanı: Performans Videoları ile kullanıcıların dikkatini çekin, ilgiyi aksiyona dönüştürün

İndir
Gizem Vural / Ağustos 2019

Başarılı sonuçlar almak isteyen pazarlamacıların ilgili kitlelerle yalnızca konuşması yetmiyor. Bundan daha fazlasını yapmaları; örneğin, bu ilgiyi eyleme dönüştürmeleri gerekiyor. Ancak sürekli gelişen dijital medya ortamında, özellikle online videolar söz konusu olduğunda, başarılı sonuç elde etmek için doğru kampanya kurgusu yaratmak, ölçüm ve analizlerle süreci desteklemek büyük önem taşıyor.

Nedir bu performans amaçlı videolar?

Performans odaklı video kampanyalar, kullanıcıların video reklamda bahsedilen ürün ya da servis için web sitesi üzerinde direkt aksiyon almasını sağlayacak formatları ifade ediyor. Bu aksiyonlar site ziyaretleri, form doldurma ya da alışveriş yapma eylemlerini içerebilir. TrueView for Action, Alışveriş için TrueView ve Video için Evrensel Uygulama Kampanyaları söz konusu olan Performans Video kampanyaları çatısı altında toplanıyor.

Neden kullanmalıyız?

YouTube her geçen gün kitlelerin daha çok vakit geçirdiği ve sadece video izlemek yerine aynı zamanda içerik de yüklediği bir platforma haline geldi. Özellikle Türkiye pazarında 2017’den 2018’e geçtiğimizde izleme sürelerinin %35 arttığını gözlemledik.1 Aynı zamanda da globalde YouTube reklamlarına ait dönüşümlerin %150 artış gösterdiğini biliyoruz.2 Bu da gösteriyor ki, aksiyon odaklı video formatlar artık tüketicilerin dönüşümü tamamlayabilmesi ve hızlı bir şekilde aradıkları ya da ilgilendikleri ürün ve servisler hakkında bilgi edinmeleri için çok önemli.

Performans Video formatlarına hangi hedefler doğrultusunda başvurmalı?

Harekete geçirme, dönüşüm ve eş zamanlı bilinirlik söz konusu olduğunda Performans Video formatları doğru adres. Dönüşümün tanımı her iş modeli için farklı olabilir ancak ilk etapta mikro dönüşümlere odaklanmak kampanya etkisini ölçümlemek için iyi bir başlangıç. Site ziyaretleri de bunlardan biri.

Başarılı bir Performans Video kampanyasının ilk etaptaki kurulumu nasıl olmalı?

Format: TrueView For Action

Öncelikle kampanya hedefinizi seçin; satış, site trafiği ya da potansiyel müşterilere ulaşmak. Ulaşmak istediğiniz birincil hedef hangisi?

Hedef Kitleler
Özel amaç kitleleri ya da yeniden pazarlama kitleleri

Bu iki hedefleme türü erişmek istediğiniz kitleyle etkileşime geçmenize yardımcı olacaktır. İlk etapta aktif olarak ürününüzü Google’da arayan ya da daha önce sizinle etkileşime geçmiş kitleleri tercih edin.

Teklif Stratejisi

İletişime başladığınız gibi hedef işlem başına maliyetlerinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Bu sebeple dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarma stratejisini seçebilirsiniz. Bu strateji ile belirli bir bütçe dahilinde maksimum dönüşü elde etmek mümkün.

Dönüşüm İzleme

Bu kampanya formatında dönüşüm izlemenin kurulması gerekli. İlk adım olarak site ziyareti gibi mikro dönüşümleri takip edebilirsiniz.

Kreatif

TrueView for Action kampanya videoları diğer marka bilinirliği kampanyalarında kullanılan videolardan farklı olmalı. Öncelikle, 4-5 adet farklı video üretmeniz ve bu kreatiflerde ilk 5 saniyede ürün ya da servis hakkında izleyicinin ilgisini çekecek bilgiyi vermeniz gerekiyor.

TrueView for Action kampanyaları özellikle sitede uzun süre vakit geçirecek kitlelere ulaşmada başarı getiriyor.

YouTube’da Etkili Pazarlama Faaliyetleri Yürütme Kılavuzu

YouTube'da yayınladığınız reklamlardan en iyi sonuçları elde edebilmeniz için bir kılavuz hazırladık. Herkesi başarıya ulaştıracak tek bir yol olmasa da bu rehberdeki analizler ve öneriler, hem araştırmalarla hem de üstün performans gösteren YouTube kampanyalarından başarı hikayeleriyle destekleniyor. İster farkındalık oluşturmayı, dikkat çekmeyi ve dönüşüm sağlamayı ister dönüşüm hunisinin tamamında etkili olmayı hedefleyin, her defasında istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak ipuçlarını ve önerileri bu kılavuzda bulabilirsiniz.

Arama motoru pazarlamacılarının video pazarlamacı olma zamanı geldi