Google ile iş birliği yapan Lujo Hotel, marka bilinirliğini %240 artırdı

Şubat 2019

Üst ve lüks segmente hizmet veren Lujo Hotel, benimsediği Art & Joy konseptiyle hizmet anlayışına yeni bir soluk getiriyor. Kurulumundan bugüne pazarlama stratejisini online teknolojiler çerçevesinde belirleyen bu yeni nesil otel, hedef kitlesine ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak istedi.

Lujo Hotel hakkında

2017 yılında Bodrum’da kuruldu

A La Carte All Inclusive konseptli tatil deneyimi sunuyor

Hedefler

Lüks segmentte tatil yapmak isteyen kitleye ulaşmak

Marka bilinirliğini artırmak

Yaklaşım

Arama ve Görüntülü Reklam Ağı kullanıldı

YouTube’da video reklamların yanı sıra TrueView formatı benimsendi; ülke, demografi, ilgi alanı ve yeniden pazarlama hedeflemeleri uygulandı

Sonuçlar

Tıklama maliyetinde %88 düşüş

Marka bilinirliğinde %240 artış

Satış oranında %70 artış

Lujo Hotel ekibinin ilk hedefi Lujo Hotel markasını tüm hedef kitleye tanıtabilmek ve markanın kitlelerce bilinirliğini güçlendirmekti. Bunun için site trafiğinin artırılması ve hazırlanan video içeriklerin erişiminin artırılması gerekiyordu. Konvansiyonel reklam çalışmalarıyl, üretilen sıra dışı konsepti tam olarak anlatamayacağını düşünen Lujo Hotel ekibi, Arama, Görüntülü Reklam ve YouTube’da IQUEEM Dijital Pazarlama Ajansı ile birlikte kapsamlı bir kampanya yürütmeye karar verdi.

Öncelikli hedef kitle Rusya ve Ukrayna’da lüks segmentte tatil yapmak isteyen kişiler olarak belirlendi. Daha sonra ise Avrupa ve Türkiye olarak hedeflemeler yapıldı. Her platform için ayrı reklam stratejileri benimsendi. Arama Ağı reklamları için tesisin konseptini ifade edecek reklam metinleri üretildi. Görüntülü Reklam için ise tesisin Art & Joy konseptine özel görseller ile beslenmiş içerikler hazırlandı. YouTube için 6 saniye, 30 saniye ve 1 dakikalık videolar ile hedef kitle odaklı çalışmalar yapıldı. YouTube’da TrueView formatı benimsendi; ülke, demografi, ilgi alanı ve yeniden pazarlama hedeflemeleri uygulandı.

Hazırlanan doğru reklam stratejisi ile kısa sürede çok ciddi bir site trafiği ve video görüntülenmesi oranı yakalandı. Bu oranlara paralel olarak da tesis kısa sürede online platformlarda büyüyen bir satış grafiği yakaladı.


"Dijital kampanyaları, dönüşlerini çok kısa sürede alabildiğimiz ve sonuçlarını reel rakamlar ile en doğru şekilde takip edebildiğimiz için tercih ediyoruz. Google’ın sunduğu çözümlerle doğru hedefleme ile istediğimiz pazarlarda, istediğimiz kitlelere nokta atışı yapabiliyor, mesajımızı doğrudan tüketiciye ulaştırabiliyoruz."

—Çağsal Kılıçkaya, Director of Sales and Marketing, Lujo Hotel


Doğru hedef kitleye doğru frekanstan iletilen mesajlarla elde edinilen sonuçlara göre güncellemelerin yapılması, yürütülen kapsamlı kampanyayı başarıya ulaştırdı. Lujo Hotel, kampanyayı yürüttüğü süre boyunca tıklama maliyetini %88 düşürürken, marka bilinirliğinde %240 artış sağladı ve satış oranını %70 yükseltti. Ayrıca bu satışların %70’i mobilden gerçekleştirildi.

“Sene başında belirlenen bütçeyi, turizm sektöründeki yoğunluğa göre aylara paylaştırdık. Tatil yapmayı düşünen ve bunun için araştırma yapan kullanıcıları doğru zamanlarda hedefledik. Tatil kararı alacakları zamanlara göre bütçeyi artırdık ve reklam zaman planlamaları kullanarak maliyeti azalttık,” diyor IQUEEM Kurucu Ortağı Berkun Meral ve ekliyor; “Çok kısa bir sürede hiç tanınmayan bir markayı tüm hedef kitlenin tanıdığı bir marka haline getirdik. Google reklam platformlarının sunduğu tüm teknolojik avantajları kullanarak marka bilinirliğini %240 artırdık, YouTube reklamlarımızı 2 milyon gösterime ulaştırdık ve site trafiğini 2.5 milyona ulaştırdık.”

Daha az maliyetle daha çok erişim elde etmek için 3 ipucu