Kısıtlı Zamanda Yaratıcılık: 6 Saniyelik YouTube Bumper Reklamlarla Yeni Hikaye Anlatımı Biçimlerini Keşfedin

Noël Paasch / Şubat 2017

Bu yılki Sundance Film Festivali'nin bir parçası olarak YouTube, reklam ajansı kreatifleri ve film yapımcılarına sadece altı saniyede anlatabilecekleri video hikayeler çekmelerini isteyerek meydan okudu. Bu istek, yenilikçi hikaye anlatımı için harika bir katalizör işlevi gördü. Ne yazacağınıza karar veremiyor musunuz? Bu zorluğun video versiyonuyla tanışın.

 

Bu giriş paragrafını okumanız yaklaşık altı saniye sürmüş olmalı. Sizce bu süre içinde ilgi çekici bir video hikayesi sunmak mümkün mü?

Aşağıda yer alan ajans kreatifleri ve film yapımcıları bu meydan okumayı kabul etti. Yanıtlarında uzun videoların kısaltılmış halleri veya 15 saniyelik hikayelerin 6 saniyelik öz bölümleri yoktu. Bunu yerine, reklamverenlerin günümüzün mobil dünyasında ilgi çekmelerine yardımcı olmak amacıyla YouTube'un kısa süre önce sunmaya başladığı: 06 biçimine uyan özel filmler çektiler.

Bu olağanüstü eserlere göz atın ve yapımcılarının çekim, kurgu ve altı saniyede etkili bir hikaye örgüsü oluşturma konularını nasıl ele aldığını öğrenin.

'Hikayenizi bir espri gibi düşünün'

"Açıkçası beni en çok şaşırtan şey, altı saniyenin önemli bir mesaj iletmek için son derece yeterli olduğu gerçeği. Kelimelerle düşünerek yazarken hikayeyi yeterince kısa tutmak zor oldu. Fakat süreyi resimlere böldüğümde daha fazla şey anlatmak için gerçekten de yeterince zaman olduğunu hissettim.

Hikayenizi bir espri gibi düşünün. Sadece ana fikir kalana kadar kısaltın ve ardından elinizdeki araçlarla bu fikri nasıl ortaya koyabileceğinizi bulun."

—Maud Deitch, Kreatif, Mother NY

Mother NY'tan "The High Diver" (Yüksekten Dalış)

'Bir kişinin ilgisini çekmek için bir kelime, bir resim, bir saniye yeter'

"İlk başta zaman kısıtının duygusal bir hikaye anlatmaya engel olacağını düşündük. Fakat çabucak öğrendik ki duyguları harekete geçirmek için geleneksel anlamda bütün bir hikaye anlatmak zorunda değiliz.

Bir kişinin ilgisini çekmek için bir kelime, bir resim, bir saniye yeter. Anlatmayı seçtiğimiz hikayede küçük bir kız doğum günü mumlarını üflüyor ve bu kadarı bile izleyicide daha fazlasını izleme isteği oluşturan sayısız fikir ve duygu oluşturabilir. Hikaye anlatımının güzelliği de burada."

—Mia Kuhn, Yapımcı, TBWA/Chiat/Day

TBWA/Chiat/Day'den "Breath" (Nefes)

Her iyi hikayenin özünde değişim vardır'

"Kısıtlamalar yaratıcılık için önemlidir. Engeller, nereye gideceğimiz ve neleri aşmamız gerektiği konusunda bize yön verir.

Her iyi hikayenin özünde değişim vardır. Bir kare daireye dönüşür; bir karakter kendini daha iyi tanır; bir manzara değişir. Altı saniye bu dönüşümü göstermek için sınırlı bir zaman dilimi, bu yüzden her şeyin değiştiği anı tam olarak belirlemem gerektiğini biliyordum."

—Tony Xie, Yardımcı Yayın Yapımcısı, Droga5

Droga5'ten "Modern Love" (Modern Aşk)

'Aslında beyinlerimiz zamanla kısıtlı değil'

"Resimlerin verimliliği ve gücü, ayrıca beynin esnekliği beni şaşırttı. Sadece altı saniye. 180 kare. Ama filmi seyrederken aslında beyinlerimiz zamanla kısıtlı değil. Zihnimde resimler çok daha uzunmuş gibi geliyor.

Hatta altı saniyelik bir filmin, çektiğim birçok 30 saniyelik filmden çok daha uzunmuş gibi geldiğini fark etmek beni şaşırttı."

—Topher Cochrane, Kıdemli Yapımcı, Leo Burnett

Leo Burnett'ten "Tattoo" (Dövme)

'Her şeyi basit tutun'

"Zaman sınırı sizi kim, ne ve nerede konularını çok hızlı açıklamak için yaratıcı yollar bulmaya zorluyor. Her şeyi basit tutun: fikir, anlatım ve görseller. Tüm öğeler birlikte çalışıyorsa çok fazla şey anlatabilirsiniz."

—Lawrence Chen, Yönetmen, BBDO
—Daniel Adrain, Kreatif Direktör, BBDO

BBDO'dan "Time Travel" (Zaman Yolculuğu)

'İlişki kurulabilen bir şeyle başlayın'

"Tüm hikaye anlatımlarında olduğu gibi, ilişki kurulabilen bir şeyle başlamak istedim. İlişki kurulabilmesi her zaman önemlidir ama buradaki önemi çok daha fazlaydı. Altı saniye yeterli bir süre değil. Kitleniz ilişki kurabildiği zaman esere kendi deneyimlerini yansıtır. Boşlukları doldurur ve size hikayeyi daha hızlı ilerletme özgürlüğü verir."

—Alexander Engel, Film Yapımcısı

Yönetmen Alexander Engel'den "Deliverance" (Hüküm)

'Merak uyandırın'

"Bu kısa film için izleyicimi hızla baştan çıkararak merak uyandıracak ve ardından onları kalıcı bir mesajla ve aktardığım metaforla baş başa bırakacak yöntemler bulmaya çalıştım. Ortaya çıkan iş katmanlı olmalı fakat kendini kolayca sunabilmesi için fazla yorucu olmamalı."

—Lake Buckley, Film Yapımcısı

Yönetmen Lake Buckley'den "Loveletter" (Aşk Mektubu)

Altı saniyeye göre plan yapın ve güzel bir şey yaratın

Az önce izlediğiniz tüm bu yaratıcılık, hikayeler ve hissettiğiniz duygular toplamda 42 saniyeye sığıyor.

Burada yer alan kreatifler ve film yapımcıları; sadelik, güçlü görsel öğeler, iyi hikaye anlatımının temel ilkeleri ve bazı şeyleri izleyicinin hayal gücüne bırakmanın önemini vurguladı. Siz de bir resim, bir ana fikir ve duyguyla başlayın ve harika bir şey yaratın.

Aradığı Aşkı Bulanlar Google ve YouTube'da ne arıyor?