Kullanıcıların reklamları atlamaması için ne yapabilirsiniz? Sektör liderlerinden 3 ipucu

Kim Gardner / Temmuz 2019

YouTube'un "atla" düğmesi, reklam etkileşimini ölçmek için güçlü bir araç. Bu düğmeye basılmıyorsa gerçekten de kullanıcıların ilgisini çekiyorsunuz demektir. Ancak kullanıcıların reklamınızı atlamamasını nasıl sağlayabilirsiniz? Kreatif direktörlere ve reklamverenlere, kendilerinin ne tür reklamları atlamadıklarını sorduk. Verdikleri ipuçları bir sonraki reklamınızın sonuna kadar izlenmesini sağlayabilir.

Kişiselleştirin

Online video, büyük ölçekte kişiselleştirme olanağı sunuyor. Bu sayede reklamverenler, kullanıcılara onlar için en önemli içeriklerin yanında reklam gösterebiliyor. BBDO'nun baş strateji sorumlusu Crystal Rix, "Daha önce kullanıcıların deneyimlerini yarıda kesip onlara bilmelerini istediğimiz şeyleri söylüyorduk," diyor. "Artık kitlemizi daha iyi tanıyor ve tüm içerikleri bağlama daha uygun hale getirebiliyoruz. Bunun sonucunda, onlara daha anlamlı reklamlar sunuyoruz."

 

Hızlı hikaye anlatımı

İzleyiciler beş saniye sonra reklamı atlayabildiğinden, senaryonun en başından itibaren ilgi çekmeniz gerekiyor. Droga5'da kreatif grup direktörü Brandon Pierce, "Hikaye anlatımı ve ünlülerin reklamlarda yer almasına dair anlayışımız gerçekten de değişti. Aynı zamanda kullanıcıların reklamı izlemeye devam etmesini sağlayabilecek belirli çekim tekniklerinden nasıl yararlanacağımızı da anladık," diyor.

 

Gerçekçi içerik

Geçmişte başarıya ulaşmak için prodüksiyon kalitesi yüksek, şık videolar çekmek gerekiyordu. Ancak online platformda kullanıcıların en değer verdiği içerikler genellikle daha amatör ve gerçekçi olanlar. Bu, en başarılı reklamlar için de geçerli olabiliyor. Social Chain Group CEO'su Steven Bartlett, "Birilerinin telefon kamerasından doğrudan bana seslenip ilgi duyduğum bir konu hakkında konuştuğu reklamlar, benim için en ilgi çekici olanları," diyor.

 

Google 360 Online Eğitim Serisi