M.A.C Cosmetics, YouTuber Merve Özkaynak ile yaptığı işbirliği sonucunda online satışlarında %130 artış yakaladı

Temmuz 2018

Lüks makyaj sektörünün lider markası M.A.C Cosmetics, hem mağazalarında hem de internet sitesinde makyaj, cilt bakımı ve parfüm kategorilerinde ürünler sunuyor. Müşteri odaklı bakış açısına sahip olan marka, değişen beklentileri dinleyerek hem trend hem de inovatif ürün yaratma sürecinde edindiği içgörülerden besleniyor. M.A.C, 1,5 milyona yakın takipçisiyle YouTube Türkiye’nin güzellik ve stil kategorisinde en büyük kanalının sahibi Merve Özkaynak ve medya ajansı SEM ile Türkiye’de bir ilk olma özelliğine de sahip olan başarılı bir işbirliğine imza attı.

M.A.C hakkında

1984 yılında Toronto’da kuruldu

1998 yılında dünyanın en büyük güzellik ve bakım şirketlerinden the Estee Lauder Companies grubuna dahil oldu

Merkez ofisi New York’ta

Hedefler

M.A.C müşterisi olmayan Merve Özkaynak takipçilerini ilk M.A.C ürünleriyle tanıştırmak

#summer4ever setinin satışını gerçekleştirmek

Mağazalardaki makyaj artistleriyle ilk M.A.C deneyimini yaşatmak

Online ve offline mağazalara trafik çekmek

Yaklaşım

Hem içerik platformu hem de reklam ve pazarlama kanalı olarak YouTube kullanıldı

Sonuçlar

İki hafta içerisinde 5000 adet #summer4ever seti satışı

M.A.C mağazalarında bir önceki iki haftalık döneme göre %8 trafik ve %4 satış artışı

İnternet sitesinde %57,06 oranında yeni ziyaretçi, %130,72 oranında satış artışı ve %117 oranında yeni müşteri kazanımı

Güzellik ve moda sektörlerinde yol gösterici olmayı hedefleyen M.A.C, bir YouTube içerik üreticisi olan Merve Özkaynak ile birlikte bir proje geliştirmeye karar verdi. M.A.C Cosmetics bu projeyle M.A.C müşterisi olmayan, 18-35 yaş aralığındaki kadın milennial kitlesine avantajlı bir fiyatla ulaşmayı hedefledi. Hali hazırda M.A.C müşterisi olmayan Merve Özkaynak takipçilerini ilk M.A.C ürünleriyle tanıştırmak, mağazalara ve online mağazaya trafik çekmek, mağazalardaki makyaj artistleriyle ilk M.A.C deneyimlerini yaşatmak ulaşılmak istenen hedefler arasındaydı. Bunun için de YouTube hem içerik platformu olarak hem de markanın kampanyayı gerçekleştireceği reklam ve pazarlama kanalı olarak benimsendi.

Merve Özkaynak, #summer4ever ismiyle, içinde dört ürün bulunan bir set hazırladı. Özkaynak ürünlere karar verirken, setin ismini yansıtan yazın enerjisine uygun ürünlerden oluşmasına ve tüm kadınların makyaj çantalarının vazgeçilmezi haline gelecek kilit parçalar olmasına dikkat etti: “1,5 milyona yakın takipçim var ve onların hepsine bu ürünlerin hitap etmesi benim önceliğimdi. Setteki tüm ürünlerin her tene ve saç rengine sahip kadının sevmesini çok istedim.”

Ürünler belirlendikten sonra Merve Özkaynak, hem kendi kanalı hem de M.A.C Cosmetics’in YouTube kanalı için video çekimleri yaptı. Özkaynak’ın kendi içerik formatına uygun ancak aynı zamanda seti de ön plana çıkaracak video içerikler hazırlandı. Video içeriklerde Özkaynak, hem setteki ürünleri deneyerek makyaj yaptı hem de ürünler hakkında ipuçlarını, makyaja yeni başlayanlardan makyaj profesyonellerine kadar herkese ilham olacak tüyoları paylaştı.

Merve Özkaynak - MAC SETİMLE MAKYAJ

İşbirliğinin yaz boyu sürmesi planlanlanıyordu ancak duyurunun yapılmasının ardından iki hafta gibi kısa bir sürede M.A.C x Merve Özkaynak setleri tükendi. Medya ajansı SEM ile birlikte yürütülen proje süresince M.A.C mağazalarında ve M.A.C’in internet sitesinde 5000 adet #summer4ever seti satıldı. M.A.C mağazalarında bir önceki iki haftalık döneme göre %8 trafik artışı ve %4 satış artışı gerçekleşti. İnternet sitesinde %57,06 oranında yeni ziyaretçi, %16,74 oranında trafik, %79.73 oranında sipariş sayısı, %130,72 oranında satış artışı gerçekleşirken; %117 oranında da yeni müşteri kazanımı elde edildi.

Bu proje, M.A.C Cosmetics’in Türkiye'de yaptığı ilk işbirliği ve markanın globalde de yaptığı sayılı influencer projelerinden olması nedeniyle büyük önem taşıyor. İlk kez global bir marka, Türkiye’den bir YouTuber ile böylesine büyük bir reklam kampanyası başlattı. Bu da markalar için, hedef kitleye ulaşma konusunda YouTube’un ve YouTube içerik üreticilerinin güçlü birer kaynak olduğuna işaret ediyor. Pazarlama stratejileri arasında YouTube’u etkin bir platform olarak kullanmak ve doğru içerik üreticisini doğru projeyle eşleştirmek hem başarı getiriyor hem de kullanıcının güvenini kazanmada etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.  

Merve Özkaynak da YouTube’un işini büyütmesindeki etkisini şöyle açıklıyor; “En başa dönecek olursak benim bu kadar insan tarafından sevilme ve en önemlisi de güvenilme hikayem YouTube sayesinde başladı. Evet, farklı sosyal medya hesaplarım da vardı ama 1,5 milyona yakın kişiyle etkilişimim ve bunun diğer sosyal medya hesaplarıma yansıması YouTube’da açtığım kanal ile gerçekleşti. Proje özelinde de, setin bu denli hızlı bir şekilde tükenmesinde, takipçilerimin bana olan güveninin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.”

“Pazarın trafik ve satış düşüşü gözlemlediği Ramazan döneminde, mağazalardaki satış ve trafik artışını sağlayan aynı zamanda sosyal medyada konuşulurluk oranı ve etkileşim artışı yakaladığımız başarılı bir YouTube kampanyası gerçekleştirdik. Bu kampanya gelecekteki pazarlama stratejimizde de yol gösterici olacak.”

- Alev Selbes, M.A.C Digital & Consumer Engagement Manager & Tuğba Çeteğin, M.A.C Marketing Manager

Son tıklamanın ötesinde: Satın alıma giden yolda video kampanyaların gerçek değerini anlamak