Teknosa’dan bu alışveriş sezonunda online video kreatifinizi öne çıkaracak 4 ipucu

Gizem Vural, Gökhan Karakan / Kasım 2020

Etkili kampanyalar geliştirmek isteyen pazarlamacılar, Türkiye’nin en yoğun reklam sezonlarından birine hazırlanırken pandemi döneminin yarattığı tüketici davranışındaki ve önceliklerindeki değişimi hesaba katmak durumunda. Özellikle rekabetin de yoğunlaştığı yıl sonu döneminde, aktif olarak etkileşimde bulundukları platformlarda kitlelere ulaşmak ve bekledikleri aksiyonu aldırmak kritik önem kazanıyor.

Türkiye’de tüketicilerle bağlantı kurmak isteyen pazarlamacılar için doğru reklam öğesiyle etkili bir online video kampanyası oluşturmak, harekete geçirmenin anahtarı. Başarılı yaratıcı kampanyalar geliştirmek için Google'ın Ignition Labs ekibiyle çalışan Teknosa’dan elde edilen bilgilere dayanarak, bu alışveriş sezonunda YouTube'da en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak dört ipucunu paylaşıyoruz.

Farklı formatlardan faydalanın

Kısa ve uzun biçimli reklamları birleştirmek, marka hikayelerinizi aktarmanın güçlü bir yolu. Tek bir kampanya içinde, mesajınızı iletmek için bir reklama veya bir reklam kombinasyonuna güvenebilirsiniz. Uzun biçimli reklamlar aracılığıyla hikayeyi sunabilir ve içeriğinizi ilgi çekici şekilde tanıtmak için altı saniyelik bumper reklamlardan faydalanabilirsiniz. Hatta tüm hikayenizi altı saniyelik bölümlerde anlatmak için birden fazla bumper reklamı arka arkaya sıralayabilirsiniz. "Sepete ekle" veya "Şimdi al" gibi belirgin harekete geçirici mesajlar ekleyerek potansiyel müşterileri ve dönüşümleri artırmak için TrueView for Action reklam modelini kullanabilirsiniz.

Kritik ipucu: Planlamanızı erken yaparsanız, aynı reklam öğesinin birden çok versiyonunu oluşturabilir ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Teknosa çoklu kanal stratejisiyle müşterilerinin tüm kanallarda yaşadığı deneyimi en iyi hale getirmeyi hedefleyen bir e-ticaret şirketi. Marka, Ignition Labs ekibinin katkılarıyla oluşturduğu video reklamlarını ve Trueview for Action formatını uygulayarak mobil telefon kategorisinde beklediğinin üzerinde geri dönüş elde etti. Ekipler, COVID-19 döneminde evde kalan insanların sevdikleriyle iletişim kurması temalı bir video içerik yarattı. Bu video ile birlikte TrueView for Action’ın sunduğu akıllı teklif, kreatif, hedefleme pratikleri uygulanarak kapsamlı bir kampanya oluşturuldu.

İzleyicilerin etkileşime girmesini sağlayın

Günümüz tüketicilerinin azalan ilgi süresi, markanızı doğal ve özgün bir şekilde ön plana çıkarmanın her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geliyor. Kullanıcıları ilk dört ila altı saniye içinde çarpıcı, hoş veya beklenmedik görüntülerle içeriğe bağlayarak, ardından gelen yedi ila dokuz saniyede ilgi çekici bir hikaye ağıyla dikkatlerini çekebilirsiniz.

Kritik ipucu: YouTube'da izlenen videoların %95'i sesi açık olarak oynatılıyor1. Kullanıcıların tüm dikkatini çekmek için ses öğesinden faydalandığınızdan emin olun.

Ortama dayalı olarak reklam öğenizi yeniden düşünün

Türkiye’de Kantar’la birlikte yürüttüğümüz Smart Shopper araştırmasına göre, alışveriş öncesinde araştırma yapılan yerlerin başında %70 ile Arama ve %59 ile video geliyor.2 Bu, kitlenizin büyük bir kısmının farklı ortamlarda video içerik tükettiğine işaret ediyor. Mobilin önemini göz ardı etmeden reklamınızın hem dikey hem de yatay versiyonlarını oluşturmayı aklınızda bulundurun.

Kritik ipucu: İzleyiciye, yapmasını istediğiniz işlemi gerçekleştirmesini söyleyen bir görüntü ekleyin; Teknosa’nın aşağıdaki kampanyasında eklediği aksiyona geçirici “Hemen alışveriş yap” görüntüsü gibi.

Aksiyona yönelik üretilen kreatiflerle Teknosa, mobil telefon meraklılarına, web sitesinde mobil mobil telefon görüntüleyenlere ve bu kitlelerin benzerlerine erişmek istedi. Bu çeşitli kitleleri göz önünde bulundurarak farklı ortamlara uygun kreatifler hazırladı ve akıllı teklif stratejilerinden faydalandı.

Yalnızca farkındalığı değil, performansı da artırın

Online video, marka bilinirliğinin ötesinde metriklerinizde artış yakalamanızı mümkün kılıyor ve tüketicilere harekete geçme gücü veriyor. E-ticaret satın alımlarını veya mağaza ziyaretlerini artırmak, uygulamalarını tanıtmak veya tüketicinin ilgisini çekmek için çeşitli yaklaşımlar uygulanabilir:

  • Bir ürüne, faydaya veya ihtiyaca odaklanın.
  • Bir uygulama içinde gezinme veya satın alma gibi önemli eylemler gerçekleştiren bir yaklaşım gösterin.
  • Erişimin ötesinde, aksiyona yönlendiren medya satın alımlarını keşfedin.
  • Reklamı net bir "sonra ne yapmalı" mesajıyla bitirin.

Kritik ipucu: Reklamınızın son çerçevesindeki web sitesi adresinizi bir arama çubuğuyla değiştirerek marka keşfedilebilirliğini artırın.

Medya ajansı MediaCom ile birlikte Teknosa, bu dönemde yürüttüğü TrueView for Action kampanyasıyla jenerik kampanyalarına kıyasla reklam yatırımlarından elde ettiği geliri 2 katına çıkardı.

Teknosa Dijital Pazarlama Uzmanı Özlem Kılıçarslan da öğrenimlerini şu şekilde açıklıyor; “Daha evvel marka bilinirlik yayınlarımızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz video yayınlarını, söz konusu TrueView for Action öğreniminden sonra, e-ticaret stratejimizin devamlı bir parçası olarak konumlandırıyoruz.”

Markanın kampanyayı birlikte yürüttüğü ajans olan MediaCom’un Performans Pazarlama Yöneticisi Yunus Emre Karadeniz de şunları ekliyor; “Makine öğreniminin gücünden doğru faydalanmak için ona ihtiyaç duyduğu girdileri vermek gerekiyor. Bu bağlamda, hedefleme ve kreatif çeşitliliği ise listenin tepesinde bulunuyor. Geriye ise sadece aksiyon kısmı kalıyor. Bunu da TrueView for Action modeli layıkıyla yerine getirdi.”

Bu alışveriş sezonunun kazananı siz olun

Yeni normal olarak adlandırdığımız bu dönemde tüketiciyle olan etkileşimi artırmak ve maksimum dönüşümü elde etmek için daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Viewernomics: İzleyiciyle Etkileşime Geçme Sanatı rehberimize göz atın.

YouTube’da erişimin sınırı yok: Türkiye’de kimler online video izliyor?