“Yeni normal” düzende markalar YouTube’da izleyiciyle nasıl etkileşimde kalabilir?

Gizem Vural / Mayıs 2020

Bu belirsiz zamanlarda pazarlamacılara yardımcı olmak için Think with Google’da sürekli değişen sektör ihtiyaçlarına yanıt vermek adına yayınladığımız bu koleksiyonda güncel içerikler paylaşmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz durum İnsanları ve işletmeleri farklı şekillerde etkilediğinden, mevcut durumla doğrudan ilgili olmayan yararlı içerikleri de sağlamaya devam edeceğiz. Bu makale ve ekteki dergi de tam olarak bunlardan biri.

Koronavirüs pandemisi yaşama, çalışma, sosyalleşme ve evde geçirdiğimiz vakti değiştirmeden önce, YouTube'daki yükselişe geçen izleyici trendlerini, etkileşim kurallarını ve Türkiye’deki sektör liderlerinin kişisel YouTube deneyimlerini paylaştığı röportajları içeren bir dergiyi paylaşmak üzereydik.

Türkiye’de evlerimizde geçirdiğimiz neredeyse bu iki aylık süreçte, tüketici eğilimleri ve davranışlarında pek çok değişiklik gördük. Ve evet, izleyicilerin de video içerik tüketme biçimleri sürekli değişiyor. Bu eğilimleri belirlemek, bir sonraki trendi yakalamak isteyen pazarlamacılara büyük faydalar sağlayabilir. Sektör liderlerinin belirttiği YouTube hakkındaki bu eğilimlerin, öngörülerin ve ipuçlarının, bugünlerde ve hatta bu süreçten sonra da yapacağınız planlamalarda, stratejik kararlarda önemli bir fayda sağlayabileceğini düşünüyoruz.

YouTube bütün beceriksizliklerle ve bilmemezliklerle baş etmek için harika bir ortam sunuyor.
Screen Shot 2020-05-04 at 11.25.33 AM.png

“YouTube bütün beceriksizliklerle ve bilmemezliklerle baş etmek için harika bir ortam sunuyor,” diyor Group M EMEA CEO ve WPP Türkiye Ülke Direktörü Demet İkiler ve bize ailelerine yeni katılan 3 aylık yavru köpeğin eğitiminde YouTube’dan nasıl faydalandıklarını anlatıyor. Diğer yandan Arçelik Head of Digital Strategy and Marketing Metin Çerasi, “Satın alma yolculuğumda YouTube’a mutlaka uğruyorum çünkü aldığım ürün hakkında bilgi edinmek istiyorum,” diyor ve YouTube’da içerik üreticilerinin yayınladığı ürün değerlendirme videolarının oldukça faydalı olduğunu söylüyor.

Sektör liderlerinin YouTube yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek, Türkiye’de yükselişe geçen video trendlerini öğrenmek için okumaya devam edin; Viewernomics’in ilk sayısını aşağıdan indirin.

2020’nin en iyi 10 reklamını “en iyi” yapan neydi? 3 bağlamda açıklıyoruz