Tüketiciyi tanımak ve nerede etkileşime geçeceğine karar vermek: OMD ve Nissan, DV360'ta edinme başı maliyeti nasıl 4 kat azalttı?

Özlem Geyik / Ocak 2020

Nissan’ın yaklaşımı erişilmek istenen kitleyi envanter bağımsız şekilde mümkün olan her platformda yakalamak üzerine kuruluydu. Nissan, ulaşmak istediği kitle içerisinde iş sahibi olan, çalışan kitlenin yüksek olduğu içgörüsüne sahipti. Bu da paralel olarak bu kitlenin e-mail kullanımının yüksek olduğu neticesini ortaya çıkarıyordu.

Yüksek performans kaliteli envanter arayışı

Artan marka güvenilirliği ve uyumluluğu, markanın yeni bir bakış açısı edinmesini gerekli kıldı. OMD Türkiye Associate Director Fatih Cengiz yeni yaklaşımı şöyle açıklıyor; “Yeni yaklaşımımız, hedef kitleyi marka ile daha uygun ve güvenilirliğinden emin olduğumuz alanlarda yakalamak olarak şekillendi. Buradaki önemli nokta, performanstan da feragat edemeyecek olmamızdı.”

Nissan, bu bakış açısıyla Display & Video 360'ta Gmail reklamlarını kullanmaya karar verdi. Kampanyanın ana hedefinde potansiyel müşteri optimizasyonu yatıyordu. Düşük envanter hacminden kaçınarak yerel öğelerle mevcut reklam alanlarının ötesine geçmek ve reklamla iletişimde bulunmanın kullanıcıyı rahatsız etmeyeceği bir deneyim sağlamak isteniyordu. Son noktada da edinme başı maliyeti en alt düzeye indirmek amaçlanıyordu.

Qashqai Native.jpg

Nissan, Gmail reklamları ile yeni bir kanalı ve biçimi etkinleştirerek envanteri canlandırdı. Yürütülen çalışma sonucunda edinme başına maliyette %85 oranında düşüş sağlandı. Standart görüntülü reklam biçimleriyle karşılaştırıldığında EBM 4 kat azaldı ve ilk aydan sonra etkileşim oranları iki katına çıktı. Ayrıca DV360'ta Gmail reklamlarıyla %30 daha fazla dönüşüm sağlandı.

OMD Türkiye Associate Director Fatih Cengiz; “DV360'ta Gmail reklamlarının kullanılmasıyla medya karmamıza yeni bir kanal katıldı. Planlama dönemimizde, hiçbir karışıklığa neden olmadan bize çok daha fazla esneklik sağlıyor,” diyor. Nissan, hem yüksek etkileşim aldığı hem de dönüşüm maliyetlerini aşağı çektiği bir format olarak konumlandırdığı Gmail reklamlarını, devamlı stratejisine entegre ederek her ay içeriklerini yenileyerek yayınını sürdürüyor.

“DV360’ta Gmail reklamlarının kullanılmasıyla medya karmamıza yeni bir kanal katıldı. Planlama dönemimizde, reklam kirliliğinden uzak ve nokta atışı hedeflemeler yapabildiğimiz bu kanal bize performans açısından oldukça fayda sağlıyor.”

-Fatih Cengiz, Associate Director, OMD Türkiye

Tüketiciler ve markalar için önemli yapay zeka deneyimleri sunma hakkında OMD'den 3 ipucu