Video kreatif yaratım sürecini hızlandırmak size ne kazandırır?

Melis Artun, Güneş Mitrani / Şubat 2021

Şu anda, verdiğimiz brief’lerin her birinde aynı yaratıcı zorluk var: Hızla değişen dünyanın ortasında yaratıcı bir şekilde çekici bir mesajın nasıl ifade edileceği. Bu süre zarfında bariz sınırlamalarla karşı karşıya olsak da bu, pazarlamacıların mümkün olan yeni yolları keşfedebilecekleri bir fırsat. Hiç kimse belirsizliklere dair tüm cevaplara sahip değil, ancak aşağıda bir sonraki hamlenize gitmenize yardımcı olacak kritik bir çözümü ve kazandırabileceklerini anlatmak istiyoruz.

Dönemin en büyük rekabet avantajı: Hız

İçinde bulunduğumuz çağda hız her şeyden önemli. YouTube reklamları özelinde geçmişte yaşadığımız en büyük sorun videoların hazırlık süreciydi. Hem bütçesel sebeplerden hem de prodüksiyon süreçlerinin uzunluğundan dolayı istediğimiz videoları hazırlayıp yayına almakta geç kalıyorduk. Yaratım süreci ve revizyonlarla beraber süreç oldukça yavaş ilerliyordu. Hayatımıza Video Builder aracının girmesiyle dakikalar içerisinde güçlü kreatifler oluşturmayı başardık ve hızlıca reklam yayınlarımızı kurabildik. Nasıl mı?

Linens’in yeni ürünlerini, koleksiyonlarını ve kampanyalarını daha fazla kişiye duyurmak, marka bilinirliğini ve reklam gösterimlerini artırmak istiyorduk. Video Builder kullanarak yaklaşık 3 dakika gibi kısa bir sürede 6 farklı video oluşturduk. Hem zamandan tasarruf ettik hem de video prodüksiyon bütçesini reklam yayınlanmasına aktarmış olduk.

Kreatife odaklanmak için daha fazla vakit

Markalar dijital platfomda ne kadar hızlı hareket ederse, o kadar çok kişiye ulaşarak vermek istediği mesajı kolayca ulaştırabilir. Bu projede de anahtar kelime ve başarının faktörü “hız” olduğunu söyledik. Peki bu hızlı üretim sürecinin sağladığı en büyük avantaj olan “zaman” bize ne kazandırdı?

Video Builder ile kreatifinizi oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey kampanyanızı yansıtacak birkaç görüntü, aktarmak istediğiniz mesajları içeren yazılar ve logonuz. Video Builder, yazı tiplerini ve müziği seçmekten yazı uzunluğu ve görüntü konumlandırmaya kadar sürecin her adımında size yol gösteriyor. Bu aşamanın kazandırdığı hız, bize sağlayacağımız kreatifler üzerine daha fazla düşünme ve “en iyiyi” iletme konusunda fırsat tanıdı.

Kreatiflerin oluşturulmasının ardından Türkiye'de en fazla etkileşim alan YouTube kanalları, Linens'in ürün gamında bulunan ürünlerin jenerik sorguları, pazardaki kitleler, özel amaç kitleleri gibi segmentler oluşturularak Linens'in promosyonlarını ve ürünlerini daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla kampanyalar oluşturduk.

Linens’in ürün ve kategori bazlı çeşitliliğini baz alarak hem ürün hem de kategori içeriklerini ön plana çıkardık. İçerik tasarımları oluşturulurken Video Builder’ın Markanı Tanıt, Bir Ürün/Marka Göster, Faydayı/Promosyonu Paylaş temalarından faydalandık.

Kreatif gücü yüksek, hızlı ve maliyetsiz oluşturulan videolarla markanızın görünürlüğünü artırmanız mümkün.

Tüketiciyle etkileşimi maksimuma çıkarmak için göz önünde bulundurulması gerekenler

Video Builder aracılığıyla kampanyalarımız ve yeni koleksiyonlarımızın duyurumları için farklı içerik tasarımları kullanarak çok hızlı bir şekilde videolar oluşturduk. Segmentlediğimiz hedef kitlelere Bumper ve TrueView for Reach türünde reklamlar aracılığıyla farklı mesajlar gösterek Linens’i birçok yeni kullanıcıya ulaştırıp marka bilinirliğimize katkı sağladık. Linens'in tüm kampanyalarındaki gösterimlerinde bir önceki döneme kıyasla etkileşim oranında %270 artış yakaladık.

Kreatif gücü yüksek, hızlı ve maliyetsiz oluşturulan videolarla markanızın görünürlüğünü artırmanız mümkün. Bunu yaparken şu noktaları da göz önünde bulundurun:

  • İzleyicilerin markanızla etkileşimde kalmasına yardımcı olmak için resimlerinize aşırı metin, şekil veya logo eklemekten kaçının.
  • Hedef kitlenizin dikkatini çekebilmek için yüksek çözünürlüklü, iyi hazırlanmış resimler kullanın.
  • Karakter sayınızı akıllıca kullanın, her kelimeyi olabildiğince etkili hale getirin.
  • Etkileşimli harekete geçirici mesajlardan faydalanın.
2020’nin en iyi 10 reklamını “en iyi” yapan neydi? 3 bağlamda açıklıyoruz