Vitamin Well, Zlatan@Work videolarını yayınlamak için YouTube ve TrueView kullanıyor

Şubat 2017

İçecek şirketi Vitamin Well’'in yakın zamanda yayınladığı TrueView kampanyası, futbol efsanesi Zlatan Ibrahimović'in iş hayatını farklı ve beklenmedik bir bakış açısıyla müşterilerin gözleri önüne serdi.

HEDEFLER

Ses getirme ve erişim elde etme

İsveç dışında marka bilinirliği sağlama

YAKLAŞIM

Gerçek zamanlı hedefleme ve ilgili bütçe ayarlaması yapıldı

Realite TV ve gizli kamera görüntüsü içeren videolar hazırlandı

YouTube TrueView kampanyası olarak yayınlandı

SONUÇLAR

YouTube'daki ilk bölüm, birleştirilmiş toplam 8 yıllık izlenme süresine ulaştı ve 2 milyondan fazla görüntüleme aldı

Reklam Hatırlanabilirliğinde İsveç'te %118 ve Fransa'da %226 artış

Şirket, Zlatan@Work videolarıyla Afrika, ABD, Güney Amerika ve EMEA'yı kapsayan uluslararası arenada adını duyurdu

Vitamin Well, soda, meyve suyu ve yüksek şeker oranına sahip diğer içeceklere daha sağlıklı bir alternatif sunma fikriyle 2006'da İsveç'te kuruldu. İlk içecekleri 2008'de piyasaya sunulan Stockholm merkezli ekip, bu tarihten sonra Vitamin Well'i 22 ülkeye yaydı. Global hedeflere sahip genç bir marka olan Vitamin Well'in şu anki pazarlama hedefi, yeni müşterilerle bilinirlik oluşturmak ve daha köklü İskandinav pazarlarında bağlılığı teşvik etmek.

Yeni pazarlarda marka bilinirliği oluşturma

Şirket 2016 yılının başlarında, marka yüzü ve İsveç'in efsanevi futbol yıldızı Zlatan Ibrahimović'in ön plana çıktığı yeni bir pazarlama kampanyası başlattı. Zlatan@Work, sosyal medya tüketimleri ve orijinal paylaşılabilir içeriğe duydukları ihtiyaç nedeniyle değerli ve oldukça zeki bir grup olan genç kitleyi hedef alıyordu. Ibrahimović'in konudan haberi olmayan adaylarla mülakat yaptığı, gizli kamerayla çekilen iş görüşmelerinin yer aldığı video dizisi, Zlatan'ın markaya yakınlığını göstererek futbol taraftarlarına hitap etmek için tasarlanmıştı.

Oldukça tanınmış bir ünlünün marka yüzü olduğu kampanyada, maksimum düzeyde ses getirme ve İnternet'te yayılmayı sağlama isteğiyle ekip, YouTube etkinliğini bir Arama Ağı kampanyasıyla birleştirerek Zlatan@Work'ün ilk bölümünde belirli kitleleri hedefledi. İlgili izleyiciler için coğrafi hedefleme ve yeniden pazarlama kullanılarak videolar YouTube'da TrueView reklamları olarak yayınlandı. Hedef, mümkün olduğunca fazla taraftara ulaşmak ve ardından söz konusu içeriği kendi ağlarında paylaşmalarını sağlamaktı. Beklenen oldu ve taraftarlar videoları paylaştı. "Futbol taraftarlarını hedefledik çünkü içeriğe normal müşterilerimizden daha fazla değer vereceklerini biliyorduk," diyor Vitamin Well Pazarlama ve İnovasyon Müdürü Catharina Carlsdotter. "Öyle de oldu. İçeriği paylaşmaya başladılar ve bölüm İnternet'te yayıldı."

Paylaşılabilir video içerik söz konusu olduğunda zamanlama çok önemlidir. İşte bu nedenle YouTube, Zlatan@Work için en uygun platformdur. "Kampanyadan önce harika bilgiler edindik," diyor Catharina, "bu yüzden kimi hedeflemek istediğimizi ve bölümleri ne zaman yayınlayacağımızı biliyorduk. YouTube ile içeriği tam olarak doğru zamanlamayla yayınlayabildik." Buna ek olarak, içerik görüntülendikçe ve paylaşıldıkça elde edilen gerçek zamanlı veriler, Vitamin Well'in bütçeden hedeflemeye kadar her şeyi doğrudan, gözlemlenen kullanıcı davranışına göre optimize etmesine olanak tanıdı.

Kaliteli içerik her zaman iyi sonuç verir (Zlatan gibi)

Zlatan@Work'ün ilk bölümü 2 milyon kezden fazla görüntülenerek toplam görüntüleme süresi, markayla geçirilen 8 yılın da üzerine çıktı. Videolar reklam hatırlanabilirliği açısından etkileyici sonuçlar sağlayarak marka bilinirliğinin İsveç'te %28, Fransa'da ise şaşırtıcı bir oranla%96 artmasına yardımcı oldu. Bunun yanı sıra, Zlatan'ın global popülerliği ve konseptin orijinalliği, Avrupa, Afrika ve ABD'deki gazetelerde markaya daha fazla yer verilmesini sağladı.

Vitamin Well, kampanyanın sonuçlarına dayanarak, YouTube'da pazarlamayla ilgili birkaç önemli ders çıkardıklarını söylüyor. "Farklı olmaya cesaret et! İlgi çekici içerik oluştur!" diyen Catharina, doğru materyal, doğru kanal ve doğru hedefleme bir araya geldiğinde harika işler çıkarmanın mümkün olduğuna inanıyor. Vitamin Well'in gelecek planlarına gelince, ekip şimdiden YouTube'da müşterilerinin ilgisini çekmenin yeni yollarını arıyor. Yaşadıkları deneyimi özetleyen Catharina şöyle diyor: "Pazarlama kanalı olarak YouTube'dan son derece memnunuz ve kesinlikle YouTube'a odaklı daha fazla içerik oluşturacağız. Hedefleme seçenekleri ve elde ettiğimiz erişim, YouTube'un bizim için en uygun kanal olmasını sağlıyor."

KitKat, Crossy Road Oyununu Canlandırmak için YouTube Yıldızlarıyla Birlikte Çalıştı