Yapı Kredi'nin bankacılık uygulamasını canlandırma hikayesi

Ocak 2019

1944 yılında İstanbul'da kurulan Yapı Kredi, günümüzde tam anlamıyla dijital bir banka haline gelmiş durumda. Türkiye'deki müşterileri ilk kez kredi kartı, online bankacılık, telefon bankacılığı gibi yeniliklerle tanıştıran Yapı Kredi, "Avrupa'nın ve dünyanın en yenilikçi bankası olma" vizyonuyla hareket ediyor. Yapı Kredi uygulamasını kullanan kişi sayısını artırmayı amaçlayan ekip aynı zamanda bankacılık sektöründe teknoloji öncüsü olmayı hedefliyordu.

Yapı Kredi hakkında

Türkiye'nin dördüncü en büyük özel bankası

1944'te kuruldu

Merkezi İstanbul'da

Hedefler

Yapı Kredi'yi Türkiye'de dijital bankacılığın lideri pozisyonuna getirmek

Yapı Kredi uygulamasının indirilme sayısını ve kullanımını artırmak

Yaklaşım

Kullanıcıların farklı ilgi alanlarına göre farklı reklamlar üretildi

Yakın ilgi alanı ve konu hedefleme ile belirli Google kitlelerine sunulacak reklam öğeleri oluşturuldu

Masthead, görüntülü, bumper, yayın içi ve Erişim için TrueView dahil çeşitli YouTube reklam modelleri kullanıldı

Universal App kampanyalarıyla uygulama tanıtımı sadeleştirildi

Sonuçlar

Tüm Google mecralarında 20 milyon kişiye ulaşıldı

7,3 milyon video görüntüleme

%23 reklam hatırlanabilirliği

Marka ilgisinde %9,7 artış

Anında marka tanınırlığında aydan aya %100 artış

Benzer bütçeli önceki TV kampanyalarına kıyasla, %30 daha yüksek uygulama yükleme ve giriş yapma oranı

Yapı Kredi, Gary ve Metin adlı iki kurgusal karaktere yer veren ilginç bir kampanya oluşturdu. Senaryoda Gary, Silikon Vadisi'nden kaçıp Yapı Kredi mobil uygulamasına saklanan yapay zekalı bir robotu canlandırıyor.

Hazırlanan video dizisi, Silikon Vadisi'ne yolculuk hakkı kazanmak için kullanıcıları mobil uygulamada Gary'i bulmaya teşvik ediyor. Yarışma, etkili bir şekilde yeni kullanıcıların uygulamayı indirmesini ve mevcut kullanıcıların uygulamayla yeniden etkileşim kurmasını sağladı.

Reklam ekibi kullanıcıların farklı ilgi alanlarını temel alan içerikler oluşturdu. Yakın ilgi alanları ve konu hedeflemeden yararlanan Yapı Kredi, belirli içeriklerin belirli Google kitlelerine sunulmasını sağlayıp reklamları kişiselleştirerek kampanyanın verdiği mesajı güçlendirmeyi amaçladı. Örneğin, futbolseverler için futbolla alakalı, müzik tutkunları için müziği ön plana çıkaran farklı içerikler oluşturuldu.

Yarışmanın tanıtımını yapmak ve kullanıcıların marka videolarını izlemesini sağlamak isteyen Yapı Kredi; masthead, görüntülü, bumper, yayın içi ve Erişim için TrueView dahil çeşitli YouTube reklam modellerinden yararlandı. Uygulama tanıtım faaliyetlerini Google Arama, Google Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı genelinde birleştirip sadeleştirmek içinse Universal App kampanyalarından yararlandı.

Önemli kazançlar, sağlam metrikler

Ekibin akıllıca yürüttüğü çalışma iyi sonuçlar sağladı: Tüm Google mecralarında toplam 20 milyon kullanıcıya ulaşan markanın YouTube videoları 7,3 milyon kişi tarafından izlendi. Markanın benzer bir bütçeyle hazırladığı önceki TV kampanyalarıyla karşılaştırıldığında, YouTube kampanyası %30 daha yüksek uygulama yükleme ve giriş yapma oranı sağladı.

Yürütülen Google Brand Lift çalışmasında ise %23 reklam hatırlanabilirliği, marka ilgisinde %9,7 ve aydan aya anında marka tanınırlığında %100 artış kaydedildi. Banka bu rakamlarla, önceki yılın tüm kampanyalardan daha olumlu sonuçlar elde etmiş oldu.

Yapı Kredi, taktiklerini bizlerle paylaşıyor:

Yapı Kredi ekibi kampanyanın başarısında, izledikleri beş taktiğin rol oynadığını belirtiyor: 

  • Farklı ekiplerin ön toplantılarda bir arada bulunması
  • Net TPG'lerin ilk aşamada belirlenmesi
  • Sunduğu yüksek erişim düzeyi ve gerçek zamanlı optimizasyon imkânı sayesinde YouTube'un birincil pazarlama kanalı olarak seçilmesi
  • YouTube için özel olarak akılda kalıcı içeriklerin oluşturulması
  • Belirli reklam öğeleriyle belirli YouTube kitlelerinin hedeflenmesi
"Bu kampanyanın bizim için en önemli kazanımı, tek bir reklamla herkese seslenmek yerine hedefli, kişiselleştirilmiş materyaller kullandığımızda kitleden daha fazla dönüş alınacağını öğrenmemiz oldu. Gelecek kampanyalarımızda bu tür çeşitliliğe yer vermeyi planlıyoruz."

– Didem Arslan, Marka Yöneticisi, Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi, bu kampanyada öğrendiklerini geliştirmeye şimdiden başladı. Daha özel mesajlarla etkileşimi artırmak ve hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek amacıyla, yakın ilgi alanları ve konu hedeflemenin yanı sıra özel yakın ilgi alanı, özel amaç ve dönüm noktaları gibi diğer Google kitlelerinden yararlanıyorlar.

Erişilenin ötesine erişmek: Farkındalık kampanyasından dönüşüm elde etmek