YouTube, Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı'nın Yeni Bir Kitleye Ulaşmasına Yardımcı Oldu

Şubat 2017

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı, YouTube ile Kansere Karşı Dur etkinliği için genç bir kitleyle etkileşim kurulmasına yardımcı olması amacıyla, Birleşik Krallık'taki 100'den fazla popüler YouTube kullanıcısıyla işbirliği yaptı.

Hayır kurumlarına katkı sağlamaktan mutluluk duyacak genç bir insansanız, size ilham verip sayesinde bağ kurabileceğiniz amacı nasıl bulursunuz? Ortada onca amaç varken hayır kurumlarının dikkat çekebilmek için stratejik düşünmesi gerekiyor. Çalışmalarının etkisini göstermek gibi, kitlelerini tanımak da bu yolda temel bir unsur.

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı destekçi tabanını genişletip ileride daha fazla bağış toplayabilmek için gençlerle özgün bir ilişki kurması gerektiğini fark etti. Dernek, Channel 4 ortaklığıyla her Ekim ayında yürüttüğü Kansere Karşı Dur kampanyası ile, çığır açan kanser araştırmalarına fon oluşturmak için milyonlarca sterlin bağış topluyor. Bu aynı zamanda, geleceğin potansiyel destekçi ve bağış toplayıcıları olan 25 yaş altındaki gençlerle bağlantı kurması için derneğe kusursuz bir platform sağlıyor.

YouTube, gençleri yapılan çalışmalar konusunda teşvik etmesi için derneğe kusursuz bir platform sundu. Kampanya için Zoella, Dan and Phil, Spencer FC, Naomi Smart ve daha birçoğu dahil olmak üzere topluluk genelinde 100'ü aşkın içerik oluşturucu Kansere Karşı Durdu. YouTube'un Londra merkezinde gerçekleşen dört saatlik bir canlı yayın etkinliğiyle son bulan, toplam 1.000 saatlik bağış toplama kampanyasının birer parçası oldular.


"YouTube tartışma başlatmanın yanı sıra gelecekteki kitlemizle ilişki kurma fırsatı sağlıyor."

-Michael Docherty, Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı'nda Dijital Deneyim ve Destekçi Deneyimi Yöneticisi


İçerik oluşturucular kendi bağış toplama hünerlerini sergilediler, özel hikayelerini anlattılar, aboneleriyle yarıştılar ve genel anlamda, herkesin Kansere Karşı Durabileceği mesajını iletebilmek için çok sayıdaki takipçileriyle etkileşimde bulundular. Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı önceki yıl YouTube kullanıcılarıyla çalışmalarından doğan deneyim ve başarının da üstüne koyarak içerik oluşturucuların hayranlarıyla kurduğu dolaysız ilişkiden tam anlamıyla fayda sağladı.

Çıkarılan temel dersler şunlar oldu:

  • Bilinirlik oluşturma ve bağış toplamaya ayrılan zaman aralığını altı haftaya çıkarmak.
  • İçerik oluşturuculara bağış toplamaya ilişkin genel bir öğeler kümesi sunmak yerine, çağrılarını eyleme dökmeleri için YouTube kullanıcılarına daha fazla yetki vermek.
  • YouTube kullanıcılarını kendi kanallarında içerik oluşturmaya teşvik etmek.
  • YouTube kullanıcılarının profesyonel üretime ve teknik kaynaklara (ör. YouTube stüdyosu) erişim hakkındaki motivasyon ve heyecanını anlamak.

İçerik oluşturucuların girdiği bağış toplama meydan okumalarının arasında Joe ve Caspar'ın sessizlik desteği, Oli White'ın köpekbalığı dalışı ve Doug Armstrong'un İç Çamaşırlı Yürüyüşü yer aldı. Dernek, YouTube ile Kansere Karşı Dur kampanyasının tanıtımı için yürüttüğü pazarlama stratejisini erişimi optimize etmek adına sadece dijital kanallarda yoğunlaştırmaya da karar verdi.

YouTube ile Kansere Karşı Dur projesi, Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları Ajansı'na çifte kazanç sağladı. Dernek, YouTube kullanıcılarıyla olan değerli ilişkisini güçlendirdi ve geleneksel açıdan hedeflenmesi zor bir kitleye bu sosyal olarak aktif kullanıcılar aracılığıyla erişmeyi başardı.

Dört saatlik canlı yayın etkinliği sırasında #StandUpwithYT hashtag'i Birleşik Krallık, Avrupa ve daha birçok ülkede Twitter'ın gündeminde ilk sıraya yerleşti. Toplam 1.000 saatlik YouTube etkinliği boyunca #StandUpwithYT hashtag'i 126.000 defa kullanıldı. Bu metrikler YouTube'un, kâr amacı gütmeyen kurumlar tarafından kullanılan çoğu temas noktasını devre dışı bırakan, tanıtım yapma ve kitleyle ilişki kurma kabiliyetini ortaya koyuyor.

Aradığı Aşkı Bulanlar Google ve YouTube'da ne arıyor?