YouTube Mixtape: Türkiye’den 4 pazarlamacı 2018 yılında en sevdikleri YouTube içeriğini paylaşıyor

Aralık 2018

Bir kullanıcının 2018 yılına ait en sevdiği YouTube videolarından bir liste oluşturduğunu ve bunu bir arkadaşının listesiyle karşılaştırdığını varsayalım. Her iki listeye de girmiş olan birkaç videoya elbette rastlanabilir (mesela Kraliyet Düğünü veya UEFA Şampiyonlar Ligi Finali canlı yayını), ancak listeler büyük olasılıkla farklı seçenekler içerecektir.

In My Feelings ile Drake'in sadece Temmuz ayında 100 milyon kez görüntülenen hit şarkısından tutun da, kendi ihtiyaçlarına göre tasarladıkları karavanlarıyla dünyayı dolaşan insanların hayatlarını anlatan Karavan Hayatı serilerine kadar (bu arada Karavan Hayatı ile ilgili 1200'ün üzerinde YouTube kanalı bulunuyor) dünya genelinde trendleri takip etmek için sınırsız seçenekler sunan YouTube, her kullanıcının izlemek istediği içeriği bulmasına olanak tanıyor.

Hem kültürel hem de yaşadığımız dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek söz konusu olduğunda, online platformda video izleme davranışını anlamak da oldukça önemli. Kitlelerin ilgi duyduğu içerikle bağlantı kurmalarını sağlayan YouTube, başka çok az platformda bulunabilecek bilgiler sunuyor ve pazarlamacılara hedef kitlelerle iletişime geçme, etkileşimleri aksiyona çevirme fırsatı sunuyor.

Peki, Türkiye’deki pazarlamacılar hangi YouTube videolarını izliyor? Türkiye’deki marka ve ajanslara sorduk; 2018 yılına ait favori YouTube videolarının hangisi olduğunu, bu videonun onlar için ne ifade ettiğini ve 2019 yılında sektörde gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekledikleri gelişmenin ne olduğunu bizimle paylaşmalarını istedik.

Metin_Çerasi

Favori Video: Ruhun doysun, Grundig

Ruhun Doysun serisi, yiyecek tüketimine oldukça farklı bir yönden bakıyor ve tüketim alışkanlıklarımızda uygulayabileceğimiz yeni yollar öneriyor. Aynı zamanda yüksek standartlarda zengin bir görsel içerik sunuyor. Tam olarak hafta sonu boyunca arka arkaya izleyebileceğiniz bir video serisi olduğunu düşünüyorum. 2019’da yalnızca TV reklamları değil, bu reklamlarda daha çok yaratıcı içerik göreceğimize inanıyorum. Reklamlar, yaratıcı içeriğin kendisi olacak. Kullanıcılarımızın beklentilerini anladıkça kendimizi o yönde geliştirmeye devam ediyoruz.


Çağanur Atay

Favori Video: Filli Boya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü filmi: Mucizemsin

İletişimin ilk kuralı, mesajı olabildiğince sade, anlamlı ve güçlü bir şekilde verebilmek. Bu her zaman uzun ve süslü cümleler, gösterişli oyunculuklar ya da muazzam çekimler olması gerektiği anlamına gelmiyor. Samimiyet ve içten davranışlar, sizi istediğiniz noktaya taşıyabilir, mesajınızı olması gerektiği gibi iletebilir. YouTube, dünyanın en kapsamlı içeriğine ve içerik yaratıcılarına sahip platformlarından biri. Bizim için tüketiciyi anlamanın yolu, yalnızca mağazalarımızdaki ve satış kanallarındaki davranışları analiz etmekten geçmiyor. Açıkçası, YouTube’daki yaratıcı kanalları, trendleri takip etmek, davranışları gözlemlemek benim için çok değerli. Artık insanlar doğrudan deneyimleyerek kararlarına yön veriyorlar. Tüketici taleplerindeki trendler bu konuda belirleyici olacak ve dijitalleşen dünyada pek çok sektörün tüketicinin güncel taleplerini anlaması gerekecek.


Zafer Tipigil

Favori Video: Dream Crazy, Nike

Dev bir markadan oldukça hassas bir konuda atılmış cesur bir hareket ve aktarılan harika bir hikaye. Markaların sosyal ve politik konulara kendilerini dahil ettiklerini, iyi bir şekilde hesaplanmış riskler alarak içerisinden daha da güçlenmiş olarak çıktıklarını görmek gerçekten çok güzel. Nike’ın reklamı bu anlamda beni çok etkiledi. Diğer yandan genel olarak YouTube’da vakit geçirdiğimde, kendimi Scott Galloway’in Winners & Losers serisini izlerken ya da BBC Türkçe’de Türkiye’nin 60’lar, 70’ler ve 80’lerine dair belgeseller izlerken bulduğumu söyleyebilirim. Önümüzdeki yılı düşündüğümdeyse, herkesin yaptığı işi daha heyecanla yapmasını bekliyorum. Seçeneğin ve bilginin bol olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hem kullanıcılar hem de pazarlamacılar için esas zorlayıcı olan, önünüzde yapabileceğiniz onca şey varken doğru olanı bulmak. Yalnızca bir sonraki aşamaya geçmek için adım atmak değil, hangi aşamaya geçileceğinin iyi seçilmesi gerekiyor.


Arda Öztaşkın

Favori Video: Livestream of Starman Cosmic Journey, SpaceX

Bu video bana farklı gezegenlerin yalnızca bilim kurgu olmadığını, insanlığın geleceğinin bir parçası olduğunu hatırlatıyor. Bune ek olarak, sıfır reklam bütçesiyle Tesla, gelmiş geçmiş en büyük ürün yerleştirmelerinden birine imza attı. YouTube’u yakından takip etmek, markamızın içerik ve online iletişim stratejisini geliştirirken YouTube’daki kullanıcı topluluğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca dünyadaki yenilikleri ve trendleri takip etmenin de en kolay yolu! Şunu da belirtmek istiyorum; bence 2019 yılında sesli asistan pazarlama dünyasında büyük değişiklikler yaratacak.

YouTube'dan yola çıkarak Z kuşağını anlama