YouTube TrueView for Action modelini kullanan Lexus, test sürüşü form maliyetlerini düşürürken dönüşüm adetlerini artırdı

Eylül 2018

Toyota’nın lüks araç markası Lexus, 2016 yılında Türkiye pazarına giriş yaptı. Markanın pazarlama stratejisi iki temel üzerine kurulu; yeni bir marka olduğu için bilinirliğini artırmak ve niş bir kitleye hitap ettiği için potansiyel müşterilerine ulaşmak. Bu hedefler doğrultusunda Lexus, YouTube’da marka bilinirliğini artırmaya yönelik bir kampanya yürütmeye karar verdi.

Lexus hakkında

Premium otomotiv markası

2016 yılından beri Türkiye pazarında

www.lexus.com.tr

Hedefler

Lexus marka bilinirliğini artırmak ve yeni kitlelere ulaşmak

Kullanıcıları test sürüş formunu doldurmaya teşvik etmek

Lexus satış noktalarına giden müşteri sayısını yükseltmek

Form edinme başı maliyeti azaltmak

Yaklaşım

TrueView for Action reklam modeli kullanıldı

Kullanıcılar test sürüş formu doldurmaya teşvik edildi

Brand Lift ölçümlemesi gerçekleştirildi

Sonuçlar

2.7 milyon kişiye erişildi

Google Display Network kampanyalarına oranla test sürüş formlarındaki edinme başı maliyet %41 daha düşük gerçekleşti

Tüm Google Ads dönüşümlerinin %40’ı bu kampanyadan elde edildi

Reklam hatırlanırlığı %52 arttı

Türkiye pazarında yeni bir marka olan ve Super Premium segmentinde yer alan Lexus, YouTube’un gücünden faydalanarak test sürüşü form sayısını artırmak istedi. Otomobil severleri ve lüks tutkunlarını hedef kitlesi olarak belirleyen marka, medya ajansı Performics ile birlikte çalışarak bir kampanya geliştirdi. TrueView for Action reklam modelinin benimsendiği kampanya kurgusunda kullanıcılar videoyu izledikten sonra test sürüş formunu doldurmaya teşvik edildi ve sonrasında da sonuçlar Brand Lift ile bu süreç ölçümlendi.


“Trueview for Action özelliği sayesinde Lexus markasının Türkiye’de marka bilinirliğini arttırırken eş zamanlı olarak hedef kitlemizin test sürüş formunu doldurarak Lexus ile tanışmasını sağladık. Üstelik form doldurarak test sürüşü yapan kullanıcıların satışa dönüşüm oranının normale göre çok daha yüksek gerçekleştiğini gözlemledik.”

-İrge Dayı, Senior Client Services Manager, Performics


Sıra dışı olanlar için üretildi: Lexus

Yürütülen TrueView for Action modelli kampanya ile 2.7 milyon tekil kullanıcıya erişildi. Google Display Network kampanyalarına oranla test sürüş formlarındaki edinme başı maliyet %41 daha düşük gerçekleşti ve tüm Google Ads dönüşümlerinin %40’ı bu kampanyadan elde edildi. Lexus Communications Supervisor Gözde Yurtsal, gerçekleştirdikleri kampanyayla ilgili şöyle diyor; “Türkiye pazarına lüks otomotiv markası olarak yeni giren Lexus’un bilinirliğini artırmak amacıyla offline kanallarda başlattığımız marka kampanyamızı dijital kanallara taşıdık. TrueView for Action modeliyle dijital kanallar arasında çok önemli bir yere sahip olan YouTube’da bu projeyi başarılı bir şekilde yürüttük.”

Lexus araçlarının sıradışı performansını ve konforunu kitlelere tanıtmak isteyen marka, bilinirlik odaklı bir yayını performans ürünüyle kullandı ve bundan sonraki yayınları için yeni bir strateji belirlemiş oldu. Yapılan Brand Lift ölçümlemesinde de, reklam hatırlanırlığının %52 arttığı gözlemlendi. Performics Performance Media Manager Rıdvan Yaman; “Kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını dikkate alarak pazarlama kanallarımıza YouTube’u TrueView for Action reklam modeliyle kattık. Doğru ürün ve hedef kitle ile tüm Google Ads yayınlarından gelen test sürüşü formlarının %40’ı YouTube’dan elde edildi. YouTube’un performans ürünleri gelecekteki pazarlama stratejilerimizde önemli rol oynayacak,” diyor.

“Bu kampanyayla sadece yüksek erişim adetlerine ulaşmakla kalmayıp aynı zamanda çok sayıda dönüşüm elde etmeyi başardık. Kampanya süresince hem online başvurularda, hem mağazaya gelen çağrı adetlerinde, hem de mağaza trafiğinde artış gözlemledik ve Nisan ayını 2018 yılının en yüksek satış yaptığımız ayı olarak tamamladık.”

-Gözde Yurtsal, Communications Supervisor, Lexus

Nissan, YouTube’da video reklamlardan yararlanarak X-Trail modelinin bilinirliğini %26 artırdı